Čo je najhoršia nočná mora amerického tínedžera? Premotivovaný mäsiar v bielej maske s ozrutnou mačetou v krvavom hnáte počas naháňačky v dome, kde nikto nikdy neplatí účet za elektrinu? Vedľa. Zlom nastáva, keď mu sexy blonďavá frajerka zašepká do uška pri sexe meno jeho namakaného spolubývajúceho. Vtedy mu z miernej paranoje rovno prepne v hlave. Začne všade vidieť prízraky a tajomného podkrovného muža s obrovským pekelným rotvajlerom, masakrujúceho všetkých jeho známych. Na ich zjavenie stačí počuť len tri čarovné slovíčka: The Bye Bye Man (čo bol aj pôvodný názov filmu).
Úvod, čo má náboj
Skryté zlo začína prekvapivo dobre. Úvodná scéna sa nesie v duchu šesťdesiatych rokov, pokojné americké predmestie, ilúzia bezpečia a pohody. Naruší ju ale šialenec s brokovnicou, vykynožiac všetkých susedov a nakoniec seba a vypitím kanistru jedu na ex.
Následne sa presúvame do súčasnosti. Do príbehu plného klišé. Keby hororové klišé malo klišé, tak sa volá ako tento film. Hlavný hrdina Elliot (Douglas Smith) s priateľkou Sashou (Cressida Bonas) a černošským kamarátom Johnom (Lucien Laviscount), sa nasťahujú do obrovského rozvŕzganého potemneného domu. Nájom bol nízky a v cene zahŕňal aj podkrovného bubáka. Sasha je samozrejme veľmi pekná blondína a Elliot je priemerný bifľoš. Počas kolaudačnej párty sa jedno malé dievča rozhodne preskúmať podozrivé zvuky z podkrovia a odkrýva skryté zlo, ktoré malo ostať navždy pochované. V duchu som si vravel, či nevytasia aj ouiju – spirituálnu doskovú hru, pomocou ktorej sa dá komunikovať s duchmi (v USA je asi v každej domácnosti namiesto hry Dostihy a stávky) a ajhľa už je na stole aj tá. Ich kamoška následne ponorená vo vidinách odpadáva. Keď začnú podobné vidiny mátať aj Elliota, rozhodne sa začať pátranie po pôvode zla a histórii tajomného domu.
Nemysli na to, nehovor to
Pátracia dejová linka je žiaľ roztrieštená, filmu chýba tempo a akákoľvek gradácia. Postavy sa presúvajú z miesta na miesto, niektoré scény sú úplne nezmyselné, rovnako ako úloha Carrie-Anne Moss (latexová Trinity z Matrixu) v roli detektívky, riešiacej podozrivú samovraždu. Dialóg medzi ňou a Elliotom podtrháva nemohúcnosť scenáristu a režiséra vyplodiť aspoň niečo s náznakom logiky. Herecké výkony sú podpriemerné, aj najlepšiu (a jedinú) ozaj strašidelnú scénu s vlakom, mi pokazil Elliot svojím výrazom, akoby sa práve chystal porodiť votrelca. Všetko by sa dalo odpustiť, keby bolo Skryté zlo aspoň trošku desivé, ale nie je. Naopak, častokrát je nechcene vtipné (ako dokáže tučná černoška zdemolovať SUVčko) a až zarážajúco hlúpe. V jednej scéne má John zviazané nohy, v následnej nie. V ďalšej postava odhadzuje ďaleko do lesa stolík, skrývajúci zaklínadlo na vyvolanie temného pána domu, v nasledujúcej ho iná postava vie, hoci sa nepohla z auta. To je obyčajné diletantstvo, ako keby si tvorcovia film po sebe ani nepozreli.
Starý ujo s digitálnym psíkom
Všetko zaklincuje samotný Bye Bye Man. Jeho prítomnosť prezentuje démonický pes, popri ktorom je i žralok zo Sharknada vrcholom umenia digitálnych efektov. Dnes už ide snáď aj v skicári vytvoriť niečo uveriteľnejšie. Herec Doug Jones (stvárnil napr. Abe Sapiena vo filme Hellboy) vie síce tieto kreatúry výborne zahrať, ale vysoký zvráskavený albín s kostnatým prstom v čiernom plášti s kapucňou už nikoho nevystraší. Ďalšia škoda je, že sa počas celej stopáže nedozvieme nič bližšie o jeho pôvode, ani viac z minulosti. Hudobný motív je tiež skrz naskrz podpriemerný, ani jedna melódia neprispieva správnej atmosfére. Zhodou okolností Newton Brothers robili hudbu i do podobne nevýrazného hororu Ouija. Máme tu teda strašidlo, ktoré skôr unudí k smrti ako vystraší, potenciál posadnutého domu, ktorý je až na pár zavŕzganí trestuhodne nevyužitý, poslabšie digitálne efekty a so záverečnými titulkami viac otázok ako odpovedí. K čomu slúžila záhadná minca? Dá sa vôbec Ahojmuž poraziť alebo je možné mu uniknúť? Prvé zimomriavky mi teda prebehli po chrbte až pri záverečných titulkoch s kacírskou myšlienkou na to, že si tvorcovia nechali otvorené zadné dvierka pre prípadne pokračovanie. Horor Skryté zlo sa nedá odporúčať ani pravoverným fanúšikom žánru, aj staručký Candyman dokáže vystrašiť viac, či z posledného obdobia je lepšou voľbou Babadook alebo indie horor It Follows s vtipnou pointou a veľmi podobným námetom.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Skryté zlo The Bye Bye Man
- Spojené štáty, 2017, 96 min.
- Žáner: Horor, Thriller
- Réžia: Stacy Title
- Scénar: Jonathan Penner
- Kamera: James Kniest
- Hudba: The Newton Brothers
- Obsadenie: Douglas Smith, Lucien Laviscount, Cressida Bonas, Doug Jones, Michael Trucco, Jenna Kanell, Erica Tremblay, Carrie-Anne Moss, Faye Dunaway, Cleo King, Leigh Whannell
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!