Keď je v hlavnej úlohe bábätko, divák by podľa svojich skúseností čakal buď bláznivú komédiu s akčnou hviezdou v hlavnej úlohe, alebo naopak romantický film so sladkým koncom. Do kín však vo štvrtok dorazil animovaný film Baby šéf, ktorého hlavná postava je vysoká približne šesťdesiat centimetrov, pije z detskej fľašky a pod dobre padnúcim oblekom stále nosí plienku. Režisér Tom McGrath tak zvieratá z Madagascaru vymenil za rozkošné bábätko s hlasom Aleca Baldwina. Film od prvých trailerov sľuboval originálny nápad a vynikajúci slovný humor. Podarilo sa animáku od DreamWorks obstáť v súčasnej silnej hegemónii Pixaru a Disney?
Sedemročný Tim má všetko, čo si len môže želať – milujúcich rodičov, ktorí mu ako jedináčikovi venujú celú svoju pozornosť, a k tomu mimoriadne bujnú fantáziu. Vďaka nej tak každý deň zažíva rôzne dobrodružstvá. To najväčšie ho však čaká, keď mu rodičia oznámia, že bude mať malého bračeka. Ten ale nie je úplne podľa Timových predstáv – má na sebe oblek, prepichuje ho samoľúbym pohľadom a organizuje celý život v domácnosti. Timove podozrenie, že jeho nový súrodenec nie je typické bábätko, sa potvrdí jednej noci – pristihne ho, ako nielenže hovorí, ale dokonca telefonuje. Zisťuje, že v jeho rodine nie je náhodou – a ak sa ho chce niekedy zbaviť, musí mu s jeho tajnou misiou pomôcť.
Baby šéf sa už od začiatku oblúkom vyhýba morálnym ponaučeniam a vyberá sa cestou bláznivej, miestami až grotesknej jazdy. Vynikajúco stavia na tom, že hlavnými postavami sú výlučne deti. Túto výhodu využíva plne v svoj prospech keď stavia svet detí do kontrastu so svetom dospelých. Častým zdrojom humoru tak sú prestrihy medzi tým, ako bláznivú naháňačku s explóziami vnímajú deti a ako banálne vyzerá z pohľadu dospelých.
Kontrast film využíva aj pri vizuálnej stránke. Tak, ako je vidieť rozdiel medzi svetom dospelých a detí, rovnako výrazný je aj rozdiel medzi realitou a Timovými fantáziami. Nielenže v nich majú na sebe postavy nápadité kostýmy, zmení sa aj celková animácia a vzhľad scény. Tieto fantazijné sekvencie rozhodne patria k tomu najnápaditejšiemu, čo za posledné roky na poli animovaných filmov vzniklo.
Samotný nápad, na ktorom je film postavený, je jednoduchý – vystihuje ho názov Baby šéf. Z filmu je cítiť, že niekto dostal nápad nechať Aleca Baldwina nahovoriť mimčo v obleku a aby to celé neskončilo krátkym filmom, vymysleli okolo toho podporujúci dej. Ten nie je vyslovene zlý. Obsahuje mnoho nápadov, ktoré potešia. Jedna z úvodných scén vo filme priamo z montážnej linky, na ktorej sa vyrábajú deti, je na nezaplatenie. Celý dej je však len background pre postavu šéfa a občas je logicky nedotiahnutý. Na diváka to však vôbec nepôsobí zle – od začiatku si uvedomuje, že sa nad zákonitosťami animovaného sveta nemá zamýšľať. Vie to aj film, a preto sa vôbec neberie vážne.
Postava šéfa-bábätka si pre seba zaslúžene kradne nielen názov filmu, ale aj samotný film. Už len počúvať dospelý mužský chrapľavý hlas, ako cynicky dabuje malé dieťa, je vtipom samo o sebe. Tak ako v celom filme, aj pri postave bábätka sa hojne uplatňuje kontrast medzi dospelým a dieťaťom. Nielenže výborne napodobňuje správanie stereotypných nadutých manažérov – obzvlášť môže divák oceniť, ako malé bábätko upláca ľudí bankovkami, ktoré im zo zväzku vysype do rúk – ale zároveň si originálne poradí aj s bábätkovskými záležitosťami. Monológ na tému, prečo sú plienky časovo výhodné, bol vynikajúci. A keď Baby šéf otvoril trezor a niečo si nalial, divák bol až prekvapený, že to nie je whisky, ale sunar.
Napriek tomu, že bábätká vo filme neboli animované nijak prevratne – nemali napríklad až tak veľa jasných čŕt tváre – boli výrazovo veľmi expresívne. Na animáciu bolo celkovo radosť sa pozerať. Napomohla výrazne aj charakterovej premene Baby šéfa – z cynického suchára sa počas filmu, ako už v animákoch býva zvykom, stal nový človek so srdcom. Aj keď bol záver príbehu sentimentálny a film sa tak odklonil od svojej grotesknej podoby, je ľahké mu to odpustiť. Najmä preto, ako s citom zobrazuje situáciu dieťaťa, ktoré je zrazu „zanedbávané“ kvôli mladšiemu súrodencovi.
Najvýraznejšou črtou filmu tak ostáva humor. Baby šéfovi sa podarilo snáď nemožné, zvláda baviť dospelých aj deti. Pre menších divákov je vo filme množstvo bláznivých naháňačiek, situačného humoru a gagov, pre tých odrastenejších zas niekoľko dvojzmyslov a najmä nálož popkultúrnych narážok. V dabingu, ktorý je – minimálne český – mimochodom celkom vydarený, ich treba trochu hľadať, ale nemiznú. Poteší sa každý fanúšik Pána prsteňov – Tim má totiž pri posteli figúrku čarodejníka, ktorá ho každé ráno budí. Podobnosť s Gandalfom nie je čisto náhodná, keďže počas filmu vysloví všetky jeho známe hlášky. V závere ani netreba spomínať to, že je silne inšpirovaný filmom Muži v čiernom. Dabing si okrem slušného prekladu získal body aj zahrnutím momentálne veľmi aktuálnej frázy: sorry jako.
Diváci teda pri Baby šéfovi môžu využiť jednu z mála animovaných príležitostí roka, aby zobrali svojich potomkov do kina bez toho rizika, že by sa obe vekové skupiny nebavili narovnako. Najnovší animák je svieži, postavený na dobrom nápade a najmä sa neberie príliš vážne.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Baby Šéf The Boss Baby
- Spojené štáty, 2017, 97 min.
- Žáner: Rodinný, Animovaný, Komédia
- Réžia: Tom McGrath
- Scénar: Michael McCullers
- Hudba: Hans Zimmer
- Obsadenie: Alec Baldwin, Steve Buscemi, Jimmy Kimmel, Lisa Kudrow, Tobey Maguire, Conrad Vernon
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!