Keď v roku 2008 vtrhol na televízne obrazovky seriál Perníkový tatko (vtipne preložené z originálu Breaking Bad), duo tvorcov Vince Gilligan a Peter Gould redefinovalo všetky možné i nemožné rebríčky najlepších seriálov histórie.
Plešatý nebezpečný Heisenberg, pojašený Jessie, drsný Mike či capoditutticapi Gustavo Fring zarezonovali v srdiečkach seriálových fajnšmekrov. Navzdory fenomenálnemu obsadeniu predsa len vyčnievala jedna totálne extrovertná postavička. Mafiánsky pokútny právnik Saul Goodman, ktorý bez mihnutia oka prepral všetky špinavé peniaze (samozrejme za tučnú províziu), ťahal aktérov zo všetkých šlamastík a po každom telefonáte rozlámal mobil aj so simkou (FBI má uši všade). Tento zvyk sa mimo iného krásne vysvetlí práve v seriáli venovanom Saulovi, vlastným menom Jimmymu McGillovi (herec Bob Odenkirk).
Teraz si už môžeme priznať, že napriek takmer stopercentným kvalitám mal Breaking Bad unáhlený koniec, a to isté si určite uvedomili samotní tvorcovia. Better Call Saul je plnohodnotný samostatný seriál, a zároveň i prequel k Perníkovému tatkovi. Vôbec neprekáža, ak ste ho nevideli, zase na druhej strane akonáhle sa objavia niektoré postavy či situácie a vy máte Heisenberga vytetovaného na lýtku, vyplaví sa vám v tele blažený pocit zadosťučinenia a seriál si užijete ešte viac. Alebo si seriál Better Call Saul môžete pozrieť ako prvý a ten vás následne privedie k Breaking Bad. Za každých okolností vyhráte.
Pred pár dňami skončila štvrtá séria Better Call Saul a je v pláne ďalšia. Každá má rozumných 10 častí a cca 50 minútovú stopáž na diel. Prv si však dajme upozornenie. Je to prudko sofistikovaný seriál zameraný na plnokrvné úžasné postavy, ktoré sa vyvíjajú, jednajú logicky alebo pod tlakom okolností, a na pomalý dej pretkaný inteligentnými dialógmi, ktoré nešuštia papierom. Treba byť plne sústredený na detaily, množstvo postáv, vzťahy medzi nimi, lebo to, čo v jednej časti nemusí dávať zmysel, sa vysvetlí až o tri diely ďalej. Ideálne je, ak sa naladíte na originálnu réžiu Vinca Gilligana, lebo práve detaily sú to, čo robí Better Call Saul výnimočným. Každá epizóda napríklad začína čiernobielym skokom v čase, kde vidíme veci, ktoré sa stanú pokojne až v ďalšej sérii.
Najviac ako fanúšik krimi a mafiánok oceňujem, že Saul podobne ako filmy od Michaela Manna dokonale funguje bez zaužívaných klišé a prináša neúprosnú logiku. Príklad: akonáhle sa lekárnik rozhodne privyrobiť si predajom liekov mafii a odmietne Mikovu pomoc (jasné, je tu znovu Mike i Gustavo), tak ho dočista vybielia a všetko musí hasiť Saul (jedna z najvtipnejších scén s tortovou úchylkou). Aj samotné pašovania a predaj drog fungujú podľa prísnej logiky a verím, že presne tak to funguje i v reáli. Práve tá realistickosť a neúprosná logika robia zo Saula najlepší seriál dneška. Spočiatku sledujeme pomalý vzostup Saula – ten sa zatiaľ všetky série snaží preraziť pod svojím skutočným menom Jimmy McGill. Jimmy bol vždy v tieni svojho brata Chucka, jedného z top právnikov v Novom Mexiku, spoluzakladateľa veľkej firmy, ale zároveň prehnane počestného a trpiaceho vsugerovanou alergiou na elektrinu. Chuck sa následkom tejto duševnej choroby stiahol do úzadia, žijúc sťa Amiš a jediný kontakt so svetom mu sprostredkoval starajúci sa Jimmy. Ten hrdlačil ako poštár u Chucka vo firme a diaľkovo vyštudoval právo v Americkej Samoe (dačo ako naše Sládkovičovo alebo Alžbeta). V snahe stať sa právnikom narážal na pohŕdanie a polená hodené pod nohy i od svojho brata.
Jimmy je ale bývalý hochštapler, po vymyslený podvod nejde ďaleko, parťáčku mu robí jeho láska Kim Wexler (napálenie biznismena s ultra drahou tequillou tiež nezabudnete), s ktorou si spolu založia i vlastnú kanceláriu. Možný malý spoiler alert: Jimmy pri svojom prvom obrovskom prípade zachádza až za hranicu právnej morálky, čo umožní Chuckovi takmer mu zničiť kariéru. Ale v štvrtej sérii vstáva nad jeho popolom ako Fénix – síce padá stále na držku, ale nevzdáva sa. Sledujeme práve jeho prerod na Saula Goodmana, právnika, ktorý zahadzuje celú svoju minulosť a slávne právnické meno a mení sa na právnika zločincov. Celý seriál má samozrejme viac dejových liniek a v jednej z nich sledujeme práve pôsobenie mexického kartelu (Nové Mexiko je na hranici) a jeho pobočníkov priamo v Amerike.
Fanúšikov Perníkového tatka neprekvapí, že hlavným drogovým vyslancom kartelu je Hector Salamanc a (ešte v plnej duševnej sile, vozíček sa tiež vysvetlí práve vo štvrtej sérii), jeho charizmatický vyberač Nacho (herní fanúšikovia ho poznajú ako Vassa z FarCry 3) a hlavne expandujúci Gustavo Fring, ktorý sa nepriamo púšťa do vojny so samotným kartelom. Gro štvrtej série tkvie práve v budovaní podzemného laboratória, kde v Breaking Bad Jessie a Heisenberg varili nepozorovane stovky kíl modrého metamfetamínu (perník, pervitín, žváro, sneh, prach, piko, pikenko, vývozný artikel Česka a Petržalky, atď) čistého ako krištáľové sklo. Všetky vzťahy, situácie, konflikty, emócie, boj o peniaze a moc do seba skvelo zapadajú presne ako puzzle a vytvárajú podmanivý mix kriminálky, právnickej a vzťahovej drámy, nabitej britkým humorom, premyslenými pointami a dychberúcimi vyvrcholeniami. Seriál je vždy o krok pred divákom a je ťažko predvídateľný, čo už sa dnes v súčasnej tvorbe vidí málokedy.
Better Call Saul sa nedá inak než odporučiť každému milovníkovi inteligentného krimi či právničiny. Vlastne každému, kto dokáže oceniť skvelých hercov, dialógy a dopredu premyslený dej bez plytkých dialógov, banalít a dejovej vaty. Ak vás bavil Breaking Bad, neznamená to automaticky, že vám sadne i Saul, je pomalší, obsahuje menej násilia a viac sa zameriava hlavne na postavu Saula. Bob Odenkirk je našťastie taký herecký objav, že by dokázal herecky utiahnuť i epopeju Star Wars. Rozhodne mu dajte pár dielov šancu, lebo úvod je klasicky rozpačitý, aby mohol byť finiš o to bombastickejší.
- Séria 1 (2015) - 10 epizód
- Séria 2 (2016) - 10 epizód
- Séria 3 (2017) - 10 epizód
- Séria4 (2018) - 10 epizód
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Volajte Saulovi Better Call Saul
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!