Mágia vo filme môže byť častokrát vizuálne veľmi atraktívna, avšak zväčša nemá prepracovanú logiku a západní autori na otázku: „Prečo mágia v danom filme funguje tak, ako funguje?“ prinášajú jednoduchú odpoveď. Lebo. V Japonsku je to s nadprirodzenými schopnosťami trochu zložitejšie. Spomeňme napríklad nikdy nekončiace anime Naruto alebo na internete v poslednej dobe veľmi obľúbené JoJo's Bizarre Adventure, v ktorom namiesto toho, aby voči sebe protivníci bojovali, radšej počas súboja podrobne popisujú, ako ich daná technika funguje a ako pôsobí na protivníka.
Filmová mágia pred digitálnym vekom
Film za dlhých dvesto rokov prešiel obrovským vývojom, a rovnako aj my. Doba, keď sme sa ľakali blížiaceho sa vlaku na plátne od bratov Lumièrovcov, je už dávno za nami. Už nás v kinách neprekvapia fantastické zábery rôznych desivých beštií alebo scény popierajúce snáď všetky zákony fyziky. V dnešných dňoch sa ale môžeme vyhovoriť: „To určite spravili pomocou CGI!“ Naozaj, v súčasnosti má na svedomí väčšinu filmových zázrakov práve počítač. Akými trikmi ale okúzľovali svojich fanúšikov filmári v časoch minulých, keď CGI ešte bolo len v plienkach alebo keď o ňom ešte nik nepočul? Pozrime sa spoločne skrz historicky významné filmy na niektoré z filmových špeciálnych efektov pred počítačovým vekom.
Fantastické zvery a ich výroba
Do kín v polovici novembra prišiel film Fantastické zvery a ich výskyt – spinoff série o Harrym Potterovi, ktorý knihu s rovnomenným názvom používal ako učebnicu ku školskému predmetu starostlivosti o zázračné tvory. Táto kniha bola v Potterovom svete veľmi užitočná, veď obsahoval skutočne obrovské množstvo najzvláštnejších tvorov – či už čarovných a prítulných, alebo desivých. Keďže bola celá séria sfilmovaná, tvorcovia mali pred sebou veľkú výzvu – ako preniesť všetky tie zázračné tvory na filmové plátna? Po ukončení série vyšla o tvoroch a netvoroch z magického sveta publikácia Harry Potter: Tvory a netvory. O aké výrobné tajomstvá sa s nami autorka Jody Revenson v knihe podelila?
Kouzelníci, mágové a čarodějové
I když se při spojení filmu a magie drtivé většině filmových fanoušků vybaví právě série příběhů Harry Pottera podle knih J. K. Rowlingové, jejichž volné pokračování Fantastická zvířata a kde je najít právě dominuje kinům po celém světě, není to jediný kouzelník, který se pokusil zasvětit diváky do tajů magie. A nemyslím teď ani Doctora Strange, který něco podobného dělal hned před ním. V následujícím článku k tématu měsíce si pojďme připomenout několik dalších filmů, kterým dát šanci, pokud máte náladu na trochu toho kouzlení, když už je teď zase v kurzu.
Úvodník
Snáď každý z nás má rád mágiu, čary, triky či ilúzie – v akejkoľvek podobe. Už od detstva sa radi necháme nachytať a aj keď sa snažíme prísť na to, ako triky, ktoré nás tak očarili, fungujú, v kútiku duše možno tak trochu dúfame, že sa nám to nikdy odhaliť nepodarí, aby aspoň niečo ostalo záhadou. Možno aj preto tak veľa ľudí zbožňuje filmy – mnohé z nich sú stelesnenou ilúziou a trikmi sa až tak hemžia. Vieme, že veci na plátne nie sú reálne, ale aj tak sa radi necháme oklamať. A čo vtedy, keď sa filmová mágia spojí s tou „skutočnou“? Úspech je zaručený. Svedčí o tom napríklad aj popularita ságy Harry Potter, vďaka ktorej minulý mesiac do kín zavítalo niečo skutočne čarovné – film Fantastické zvery a ich výskyt. Vydajte sa teda s Eddiem Redmaynom znova do čarodejného sveta – a s nami do rovnako čarovného sveta filmových kúziel, kúzelníkov a trikov, ktorý nájdete v aktuálnej téme mesiaca.