Mágia vo filme môže byť častokrát vizuálne veľmi atraktívna, avšak zväčša nemá prepracovanú logiku a západní autori na otázku: „Prečo mágia v danom filme funguje tak, ako funguje?“ prinášajú jednoduchú odpoveď. Lebo. V Japonsku je to s nadprirodzenými schopnosťami trochu zložitejšie. Spomeňme napríklad nikdy nekončiace anime Naruto alebo na internete v poslednej dobe veľmi obľúbené JoJo's Bizarre Adventure, v ktorom namiesto toho, aby voči sebe protivníci bojovali, radšej počas súboja podrobne popisujú, ako ich daná technika funguje a ako pôsobí na protivníka.
Anime Mahō shōjo Madoka Magika na rozdiel od predchádzajúcich dvoch vyššie spomenutých o súbojoch primárne nie je. Aj tak má ale vo fungovaní mágie oveľa menší guláš ako väčšina západnej produkcie. Madoka je žánrom mahō shōjo, čo v preklade znamená magické dievča. Tento žáner sa začal v Japonsku rozvíjať začiatkom päťdesiatych rokov a slovenský divák ho môže poznať hlavne vďaka seriálu Sailor Moon. A práve žáner spolu s infantilnou animáciou môže väčšinu divákov rýchlo odradiť. Pozerať na dievčatká bojujúce proti silám zla vyzerá ako zábavka pre úchylákov, avšak netreba súdiť knihu podľa obalu. Madoka je totižto ako to Žbirkovo pozlátko, ktoré ale pod obalom ukrýva skôr kamienok, než sladkú salónku.
Madoka Kaname je nesmelé školopovinné dievča s veľkým srdcom a aj s inými veľkými prednosťami, ale zato s mimoriadne neasertívnym prejavom (do absurdna štylizovaný charakter, ktorý existuje asi len v anime, ale zato v X variáciách). Madoka si žije svoj roztomilo-otravný život, až kým do jej triedy nepriradia novú študentku – drsnú a tajomnú Homuru Akemi. Homura je k okolitému svetu akási odťažitá - okrem Madoky, ktorej nečakane radí, aby si cenila svojho života a kamarátstiev a nesnažila sa byť niečím, čím nie je. O čosi neskôr Madoka počuje v hlave hlas, ktorý volá o pomoc. Hlas patrí rozkošnému líščiemu démonovi Kyubeyovi, ktorému ale Homura ide po krku. Madoke sa s Kyubeyom podarí utiecť, načo sa však s realitou začne diať niečo veľmi čudné. Madoku z pokriveného sveta zachráni ďalšie dievča – Mami, ktorá evidentne s Homurou nie je veľká priateľka. Mami Madoke vysvetlí, že zmeny v realite spôsobujú zlé čarodejnice. A pokiaľ by chceli proti čarodejniciam bojovať spolu s ňou, Kyubey im za odmenu splní akékoľvek želanie.
Madoka je plná kontrastov. Infantilná kresba hlavných postáv je v silnom rozpore so svetom čarodejníc, ktorý pripomína zlý LSD trip či nočnú moru na štýl Alice v krajine zázrakov, v ktorej cukríky a detské hračky existujú pospolu s injekčnými striekačkami. V kontraste s kresbou je tragický a na anime prekvapivo krutý osud postáv. Samotnému príbehu sa nedá uprieť premyslenosť a originalita. To, čo sa deje na obrazovke, vás vtiahne do deja a po pár častiach prekvapivo zistíte, že vám na osude dievčatiek skutočne záleží. Ich banálne životy postupom času dostávajú úplne nový rozmer.
Charaktery postáv sú trošku schematické, ale to je už pravidlom žánru. S tým súvisí aj skutočnosť, že pri anime sú jednoducho skoro všetky dabingové výkony takmer vždy ako cez kopirák. Starý harcovník sa však už s touto situáciou buď zmieril, alebo anime radšej nepozerá a divák-nováčik tento problém nerozpozná. V rámci žánru sa však aj tak v psychológii postáv ide maximálne do hĺbky. Ďalšia moja výčitka patrí zmäteným súbojom. Aj keď sú vizuálne atraktívne, divák veľmi netuší, kto má práve navrch a kto prehráva.
Momentálne zo série existujú 3 filmy a 12-dielny seriál. Prvé dva filmy vlastne rozprávajú to isté ako seriál, preto odporúčam pozrieť najskôr seriál a potom sa vrhnúť na tretí, posledný film, ktorý pokračuje tam, kde predchádzajúce filmy so seriálom skončili. Pri ňom si však treba dávať veľký pozor, keďže záver je dosť prekomplikovaný. Aj keď mi bežal mozog na plné obrátky, musel som sa nakoniec pozrieť na internet, aby som pochopil, čo sa to vlastne stalo. Aj tak ale Madoka určite stojí za pozornosť. Je to jeden z tých filmov/seriálov, ktoré vám z hlavy len tak ľahko nevyšumia. Je ako antická tragédia v roztomilom balení.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!