Ako štýlovejšie ukončiť pomerne kvalitný filmový rok než českou zimnou snowboarďáckou crazy komédiou? Trailer bol celkom fajn, jednoduché sedliacke komédie cielené na moju jednu mozgovú bunku zodpovednú za hýbanie bránicou neodsudzujem, viem pri nich úspešne vypnúť a zabaviť sa.
Od Snowboarďákov (2004) uplynulo (och bože, už som fakt starý) smutných i veselých 14 rokov. Hollywoodom hýbe ženská kauza #metoo a v Česku si asi povedali, že prečo nenatočiť ženskú verziu tejto komédie, ktorú mám po videní Špindlu ešte oveľa radšej.
Špindlerov Mlýn je v Česku mimoriadne obľúbená zimná destinácia. Sem prichádzajú tri cca tridsaťročné sestry užiť si zimné radovánky a zbaliť nejakých bohatých chlapov. Áno, presne, toto povedia explicitne postavy hneď v úvode a samy seba v očiach každého rozumného diváka dehonestujú na trápne zlatokopky, i keď asi cieľovke hltajúcej Sex v meste to bude fuk. Takže sympatie sú rozdané, môžeme ísť na dej, ehm.
Najstaršia Katka (Anna Polívková) denne drie v kancli žmúriac do Excelu, šéfovi sa ničím nezavďačí, je stále single a upätá viac ako Hercule Poirot v kostole. Najmladšia Eliška (Kateřina Klausová) začína ako modelka a ísť si vyraziť do Špindlu bol jej nápad. Prostredná Magda (Anita Krausová) je potetovaná nezávisláčka, ktorá má rada sado-maso (kurník, aspoň na ten sex mohlo prísť) a svoj piercing v nose. Jáj, ale vlastne ja som vám sľúbil, že ideme na dej. No, smola, dej tu nie je. Viem, je to klišé spôsob, ako zhodiť film, ale v Špindli sa režisérovi Milanovi Cieslarovi nepodarilo vytvoriť ani primitívnu zápletku, ktorá by spájala náhodné, kvázi vtipné sitkomové scény. Tri sestry prídu do Špindlu, hotel je obsadený, presunú ich do treťotriednej ubytovne, kde býva miestna rocková kapela a párik dôchodcov, balia rôznych chlapov a skončia s inými. To je všetko.
Špindl je komédia, kde je väčšina vtipov založená na pádoch - padá sa tu na svahu, padá sa tu na českého prezidenta Klausa, padá sa tu z balkóna, padá sa tu triezvo, strieskano chľastom, holý z balkóna, oblečený do bazéna a dedko tu masturbuje nad nemeckým pornočasopisom, keď ho načape manželka. V tomto slabom priehrští príšerného humoru cítite silnú túžbu po hociakej, i slaboduchej zápletke, ktorá by celému filmu dala aspoň nejaký rámec a vrcholenie deja. Tá však neprichádza, a tak sa ide len od scénky k scénke s pocitom, že pozerám na nevtipný diel Tele Tele alebo Kredencu.
"Chcete proti bolesti prášky alebo čípky? Dajte nám čípky, aspoň bude prdel"
Zúfalosť tvorcov reflektuje i príšerná televízna kamera bez akéhokoľvek nápadu. Svetlým momentom mohol byť aspoň odkaz na Votrelca (i keď mne to skôr evokovalo prvý Jurský park), a i ten je vyjadrený pomocou päťeurovej karnevalovej masky. Režisér nezvláda vyjadriť pocity postáv prostredníctvom hereckej akcie, a tak si vypomáha tým, že postavy nahlas rozmýšľajú (zbierka hotelov je lepšia ako zbierka motýľov). Najúdernejšími vtipmi sú polemika nad zabudnutými nohavičkami v kúpeľni, držkopády a to, že čípky proti bolesti sa neaplikujú orálne, ale...wait for it... hahaha análne.
Milan Cieslar má na konte úspešný film Prameň života (2000), ale odvtedy skĺzava čoraz viac do vôd priemernosti a šedi. Po filmoch Láska je láska a Život je život ma najviac trápi otázka, prečo sa Špindl nevolá Špindl je špindl? Aspoň jedna vec by bola na filme vtipná. Česi síce vedia točiť romantické komédie, ktoré pobavia i pohladia na duši, ale pozeranie Špindla bolí a nudí rovnako ako repríza Kameňáku 3. Čerešničkou na torte je postava neskutočne otravného dievčatka, ktorého herecký výkon je ešte horší ako pokusy o vtipy. Špindl je žiaľ i na bláznivú komédiu alebo nenáročnú oddychovku slabý. Snáď by sa dal odporučiť, keď pôjde o pol roka v TV počas horúceho leta, vtedy dokáže aspoň pohľad na zasneženú prírodu trošku schladiť.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Špindl Špindl
- Česká republika, 2017, 98 min.
- Žáner: Komédia
- Réžia: Milan Cieslar
- Scénar: Jaroslav Sauer
- Kamera: Jiří Markvart
- Obsadenie: Anna Polívková, Anita Krausová, Kateřina Klausová, Jitka Sedláčková, Oldřich Navrátil, David Gránský, Karel Zima, Martin Siničák, Jan Révai, Alice Bendová, Lukáš Langmajer, Jakub Kohák, Jan Plouhar, Leoš Noha, Roman Blumaier, Simona Prasková, Aneta Krejčíková
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!