Keď tento týždeň v ponuke kín uvidíte meno Jo Nesbø, nemusíte sa vôbec ľakať. Severskej detektívky sa nedočkáte. Na rozdiel od minuloročného chladného Snehuliaka sa na film Jo Nesbø: Časovaňa doktora Proktora môžu tentokrát vybrať aj rodiny s deťmi. Aj keď väčšine sa meno Nesbø spája práve s detektívnymi príbehmi v hlavnej úlohe s Harrym Holeom, spisovateľ sa venuje aj literatúre pre deti a vytvoril pre ne už štvordielnu sériu o vynálezcovi doktorovi Proktorovi. Časovaňa je už druhou filmovou adaptáciou v poradí, film nadväzuje na svojho predchodcu z roku 2014. Ako tento nórsko-nemecký film obstál u slovenských divákov, ktorí s predlohou nie sú až tak oboznámení?
Zatiaľ čo v prvom príbehu Prdiprášok doktora Proktora sa diváci mohli zoznámiť s hlavnými postavami – doktorom (Gard B. Eidsvold, ktorý v úlohe nahradil Kristoffera Jonera), Lisou (Emily Glaister) a Bullem (Eilif Hellum Noraker) – pokračovanie už nestráca čas dlhým úvodom a zápletku odštartuje už v prvých minútach. Doktor Proktor sa vďaka svojmu vynálezu, časovani, rozhodol vydať do minulosti a zabrániť svojej životnej láske, aby sa vydala za zlosyna. Zasekol sa ale v čase a potrebuje pomoc od dvoch kamarátov. Tí sa s ním vydávajú na veľké dobrodružstvo naprieč históriou, v ktorej – aj vďaka prdiprášku neostane kameň na kameni. Aj napriek tomu, že námet pôsobí až príliš chaoticky a detinsky, však Časovaňa doktora Proktora prináša, najmä vďaka interakcii s históriou, hodinu a pol solídnej zábavy.
Pri sledovaní filmu nie je úplne jasné, koho chce osloviť. Časovaňa je síce bez vekového obmedzenia, ale omnoho vhodnejšia je pre starších školákov. Síce sa film znova zo značnej časti opiera o takpovediac fekálny humor, ale svojím spracovaním by film mohol menšie deti poľahky vystrašiť. Záporák, proti ktorému hrdinovia celý čas bojovali, bol nevhodný ženích, za ktorého sa vydala Proktorova láska Juliette (Kristin Grue). Tvorcovia ho ale štylizovali do úlohy nemotorného hlupáka, a tak skôr vyvolal smiech. Skutočný závan hrôzy na plátno priniesla skôr hodinárka Rašpľa (Helén Vikstvedt), ktorej maska pripomínajúca bosorku aj hrozivé monológy bez problémov naženú zimomriavky aj dospelému divákovi, nieto ešte malému dieťaťu. Jej výkon je tak aj jediným výrazným, keďže detskí herci i predstaviteľ Proktora len napĺňajú predpísané archetypy.
Problémom pre mladších divákov môže byť aj prepojenie filmu s históriou, keďže je potrebný aspoň základný prehľad najmä vo francúzskych dejinách. Bez toho viacero scén nebude dávať zmysel – napríklad je dobré spoznať podľa počutia francúzsku hymnu, inak jej hranie na záchranu pred popravou gilotínou nebude veľmi jasné. Film ťaží aj z interakcie so skutočnými historickými postavami - napríklad vysvetlenie skutočného dôvodu, prečo Napoleonovi nevyšla bitka pri Waterloo, patrí medzi najvydarenejšie a najnápaditejšie scény z filmu. Dokonca skúsenejšiemu divákovi prináša aj zamyslenie sa nad tým, ako vlastne časovaňa funguje, čo sa princípu cestovania v čase týka. Čas je totiž vo filme veľmi výrazný motív a divákom by nemal ujsť ani úvodný monológ Rašple o tom, ako čas plynie.
Film sčasti poteší aj vizuálnou stránkou. Štylizácia pomocou výrazných, jasných farieb, svojského strihu a najmä uhlov kamery silne pripomína filmy Wesa Andersona, ktorého príjemne čudácky štýl Časovani s bláznivou zápletkou výborne sedí. Je preto škoda, že sa podobná hra s vizuálom postupom času z filmu vytratí a ten tak po technickej stránke zamieri viac do priemeru. O niečo výraznejšia mohla byť aj hudba, keďže si rozprávková atmosféra a prechody medzi minulosťou a prítomnosťou fantáziu priam žiadali.
V momentoch, v ktorých film necieli na starších divákov, sa ukazuje neschopnosť zabaviť detského diváka inak ako situačným humorom. To isté platí aj o výchovnej stránke filmu, kde scenár ponúka zúfalo opotrebované moralistické frázy bez akéhokoľvek osvieženia. Bláznivej rodinnej komédii by naozaj pristalo niečo sviežejšie.
Zdá sa, že z bibliografie Jo Nesba filmárom lepšie sedí adaptovanie jeho detských kníh. Aj napriek tomu, že Časovaňa doktora Proktora asi nie je úplne prvou voľbou dospelého diváka, ak ho navštívia ako doprovod niekoho mladšieho, je možné, že sa zabavia rovnako dobre. Film sa síce nevyhýba skĺzavaniu do prízemnejšieho humoru a klišé, ponúka však aj množstvo prekvapivo veľmi dobrých nápadov a jeho pomerne krátka stopáž prejde rýchlo. Nesbø o doktorovi Proktorovi napísal ešte ďalšie dve knihy a tejto potenciálnej filmovej sérii sa v kinách vyhýbať nemusíte.
Zdroj obrázkov: Maipo Film
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Jo Nesbø: Časovaňa doktora Proktora Doktor Proktors tidsbadekar
- Nemecko, Nórsko, 2015, 95 min.
- Žáner: Rodinný, Komédia, Dobrodružný
- Réžia: Arild Fröhlich
- Scénar: Johan Bogaeus
- Hudba: Ginge Anvik
- Obsadenie: Emily Glaister, Eilif Hellum Noraker, Gard B. Eidsvold, Anke Engelke, Atle Antonsen, Arthur Berning, Linn Skåber, Ingar Helge Gimle, Christian Skolmen, Rune Hagerup, Nils Jørgen Kaalstad, Eili Harboe
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!