Poznáte Codyho Mavericka? Cody je surfujúci tučniak z animáku Divoké vlny z roku 2007. Takmer pred desiatimi rokmi nám ukázal, že aj animované rozprávky môžu byť husté. A teraz sa o to snaží znova, avšak už pod taktovkou iného režiséra.
Po tom, čo Cody v minulom diele v surferskej súťaži zachránil Kurča Joea , žije so svojou kamarátkou Lani pokojným životom na ostrove Pingu. Kurča Joe vďaka Codyho obete súťaž vyhral, a tak sa z neho stal svetoznámy surfer. Na ostrove si nažíva aj Codyho starý nemesis, Tank Evans. Zvrat nastáva, keď sa šéf Veľkej päťky, skupiny najhustejších a najlepších surferov sveta, chystá do dôchodku a hľadá svojho nástupcu. Cody totiž po obetavej prehre v súťaži v prvom filme neprestal snívať. A jeho sen, stať sa členom Veľkej päťky, sa práve teraz môže splniť. Vhodných kandidátov je však viacero, teda konkrétne štyria – Cody Maverick, Lani Aliikai, Tank Evans a Kurča Joe. Vyhrať však môže iba jeden.
Veľká päťka plus štyria hrdinova z jednotky, to v prípade Divokých vĺn 2 znamená, že na plátne sa takmer nepretržite bude pohybovať 9 animovaných postavičiek. 9 postáv nonstop, to zaváňa problémom. (pokiaľ teda nepozeráte Dvanásť rozhnevaných mužov). Sympatické charaktery z jednotky boli vďaka tomuto počtu obraté o hlbší rozmer a na plátne sa pohybujú len jednoduché bábky v rukách scenáristov. Nie že by na rozvoj postáv ostal pri ich množstve a tom všetkom surfovaní nejaký čas. Slušne ma ale vytáča fakt, že hlavný konflikt medzi postavami je v podstate totožný s tým z jednotky. Cody Mavercik sa na konci Divokých vĺn dozvedel dôležitú lekciu o priateľstve, avšak asi si pri surfovaní udrel hlavu o kameň a dostal amnéziu. Preto musí v pokračovaní riešiť ten istý problém odznova.
Ako typické pokračovanie sú Divoké vlny 2 väčšie a akčnejšie, ale zároveň neoriginálne. Pokiaľ jednotka poznala s „coolovosťou“ mieru, dvojka ju presahuje kde sa len dá a film preto zúfalo nefunguje. Väčšina originálnych a vtipných nápadov z jednotky, ktorá sa dostala aj do pokračovania, je použitá v oveľa väčšom rozsahu. Príliš sa ale tlačí na pílu, a tak je výsledok prinajmenšom rozpačitý.
Najväčším nepriateľom filmu je však slovenský dabing. Ten pôsobí na výsledný zážitok podobne, ako keby vám niekto pri pozeraní muzikálu vypol zvuk. Ak je niečo skutočne silnou stránkou Divokých vĺn 2, potom sú to dialógy. Aspoň v jednotke sa scenáristi skutočne vyhrali. Reč tučniakov bola zábavná a skutočne znela husto. Slovenský dabing šitý rýchlou ihlou je však katastrofa. Prekladať slang je samo o sebe veľmi náročné, tu sa však prekladalo štýlom: „Dajme prvé, čo ma napadlo, len nech to sedí tučniakovi do zobáka.“ Postavy preto častokrát bľabocú nezmysly, ktorých pointa ukonala pri procese prekladu. Špeciálnu kategóriu potom tvorí dabing radostných výkrikov tučniakov počas surfovania. A keďže sa surfuje ostošesť, kŕčovitého „Juuuu! Uuuu! Paráda!“ si užijete požehnane. Paradoxne, v preklade sa slang nevyužíva tam, kde by sa to naozaj hodilo. Namiesto nespisovného „surfer“ sa vo filme používa ľubozvučné a gramaticky správne slovo „surfista“. Asi sú Divoké vlny 2 v origináli hlúpym, ale aspoň vtipným filmom, no v slovenčine to už tak určite nie je.
Dabing zároveň ničí aj ďalší dôvod, pre ktorý by ste si chceli Divoké vlny 2 pozrieť. Ak ste fanúšikom wrestlingu a sú vám známe mená ako John Cena, The Undertaker, Triple H, Paige či Vince McMahon, vedzte, že práve títo ľudia nadabovali Veľkú päťku. Vo filme je na wrestlerov ukryté vcelku veľké množstvo odkazov, na tie však v slovenskom dabingu môžete zabudnúť.
V konečnom dôsledku teda dopadajú Divoké vlny 2 veľmi smutne. Pokiaľ vám nevadí veľký kvalitatívny pokles oproti jednotke a máte radi wrestling, počkajte si radšej na DVD-čko.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Divoké vlny 2 Surf's Up 2: WaveMania
- Spojené štáty, , 85 min.
- Žáner: Športový, Rodinný, Animovaný, Komédia
- Réžia: Henry Yu
- Scénar: Abdul Williams
- Hudba: Toby Chu
- Obsadenie: John Cena, Mark Calaway
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!