V časoch, keď naplno vládol Haysov kódex, erotické scény vo filmoch boli suché ako štvrtkové rožky v dedinských potravinách, ale zato 9 z 10 doktorov odporúčali minimálne jednu cigaretu denne, zrodil sa žáner menom Noir. Žáner, v ktorom nosiť fedoru bolo cool a vyzeralo to dobre. Žáner, v ktorom alkohol tiekol ako horská riava a každá žena bola osudová femme fatale. Milovať ju, bolo smrteľne nebezpečné. Tak neváhajte a nastúpte do zašpinenej dodávky, ktorá vás prevezie špinavým nočným veľkomestom.
V černobílém světě zločinu
Jedním z nejočekávanějších filmů začátku filmového podzimu je bezesporu druhý díl komiksové adaptace série Sin City s podtitulem Ženská, pro kterou bych vraždil. Díky tomu se v tématu pro měsíc září podíváme na žánr film noir, ze kterého obdobné neo-noirové látky jako právě první Sin City ale i spousta dalších přímo vycházejí. Na následujících řádcích se vám také pokusím přiblížit, které filmy si z tohoto žánru rozhodně nenechat ujít. Pojďme se tedy bez dalších okolků vrhnout do světa zločinu a cynismu.
Keď kniha = film
Za prvý film Noir sa obvykle považuje Maltézsky Sokol od Johna Hustona. Film je natočený podľa predlohy Dashiella Hammetta. Scenár tohto filmu vznikol veľmi pozoruhodnou cestou. Pred odchodom na dovolenku zadal John Huston svojej sekretárke úlohu, aby knihu prešla a upravila do podoby scenára. Teda aby označila každý obraz ako exteriér, alebo interiér a popísala základný dej prostredníctvom dialógu obsiahnutého v knihe. Potom odišiel dovolenkovať do Mexika. Počas jeho neprítomnosti sa tento polodokončený scenár dostal do rúk Jacka L. Warnera. Tomu sa scenár zapáčil. „Skvelé, podarilo sa vám presne vystihnúť atmosféru knihy.“ Oznámil prekvapenému Hustonovi.