Fede Alvarez už remakom Evil Dead (2013) dokázal, že to s hororovým žánrom myslí nechutne vážne. Tentokrát si ale vybral skôr triler s prvkami hororu, čo filmu absolútne nevadí. Jednoduchý príbeh troch zlodejov sa už ani horšie zvrtnúť hádam nemohol. Teda mohol, ale to by asi slabé povahy nezvládli. Oficiálny slovenský preklad filmu síce znie Muž v temnote, ale myslím si, že filmu by skôr sedel doslovný preklad z angličtiny Nedýchaj (Don't Breathe), pretože počas filmu naozaj dýchať nebudete. Jednoducho povedané film je nakrútený naozaj bravúrne.
Nepredvídateľný slepý starec a traja zlodeji
Prečo som vlastne z filmu tak nadšený? Za prvé, jednoduchý príbeh, ktorý má šmrnc, priamočiarosť, premyslenosť a originalitu. Jednoduchý z toho dôvodu, že sa toči v podstate okolo štyroch ľudí. Traja zlodeji sa snažia okradnúť starého slepca, ktorý má údajne v dome ukrytú šesť miestnu sumu v hotovosti. Film je priamočiary, neuvidíte tam žiadne naťahovanie času, všetko má priamy spád, až sa jednoducho nestihnete nudiť. Navyše tento priamočiary príbeh je taký nepredvídateľný, že väčšinu času nebudete dýchať a budete v šoku z toho, čo sa práve deje.
Za druhé, herecké výkony. Traja zlodeji sú naozaj výborne napísaní a zahraní. Rocky (Jane Levy), Alexovi (Dylan Minnette) a Moneymu (Daniel Zovatto) chémiu uprieť určite nemožno. Postavy sú uveriteľné a neviete si vybrať, či budete fandiť skôr Alexovi, alebo Rocky, možno aj obidvom. Money je skôr záporná postava, ktorá baží po zisku. Ale potom príde na scénu starý slepec (Stephen Lang) a teraz máte veľkú dilemu. Fandiť starcovi, alebo zlodejom? Film nie je čiernobiely, každá postava má svoje ciele, pohnútky, minulosť a jednoducho si neviete vybrať postavu, ktorej budete fandiť, a tak sledujete v šoku, čo sa to práve deje. Mimochodom, Stephen Lang má neskutočnú fyzičku, ktorá mu dodáva uveriteľnosť.
Akýkoľvek hluk je váš nepriateľ
Tretím dôvodom je úžasná kamera. Osobne preferujem dlhé scény a pohyblivú kameru, no a s nimi sa tvorcovia neskutočne vyhrali. Prácu kameramana treba pochváliť aj pri predstavovaní domu, v ktorom býval starý slepec, avšak len do takej miery, aby vám neprezradila všetky tajomstvá, čím vytvárala mrazivú atmosféru plnú mystérie a napätia. Mimoriadne podarené sú taktiež strašidelné zábery na slepca.
Štvrtým dôvodom môjho nadšenia je nemilosrdnosť scenára. Nejdem prezrádzať scény, aby som vám nepokazil zážitok z filmu, ale ak máte radi šokujúce zvraty a šokujúci scenár, ktorý neberie na divákove city žiadny ohľad, určite neváhajte a bežte do kina.
Piatym dôvodom je vybočenie z mantinelov klasického klišé v podobných filmoch. Napríklad film Oni (2008) je klasická vyvražďovačka v dome, kde sa jedná len o prežitie a je veľmi jednoduché určiť komu fandiť. Muž v temnote hrá ale na inú strunu, ktorou je sympatia voči určitým postavám. Čím viac ubieha dĺžka filmu, tým viacej fandíte určitej postave, ktorá vás ale môže prekvapiť a totálne rozhodiť vaše sympatie voči nej. Navyše takého drsného slepca nenájdete v žiadnom inom filme, plus jeho postava bola zahratá tiež bravúrne. Spomeniem len okrajovo jednu pamätnú scénu, ktorá bola tak nechutná, že som mal problém pozerať sa na plátno, ale vo svojej nechutnosti bola naozaj originálna a niečo podobné som ešte vo filme ani nevidel.
Pravdupovediac neviem na Mužovi v temnote nájsť ani jedno negatívum, ktoré by som mu vytkol. Jedná sa o originálny, priamočiary, nepredvídateľný triler plný napätia a skvelej atmosféry, ktorý vás pohltí a nepustí až do poslednej scény. Tak smelo do kina a nechajte sa šokovať scénami na kinoplátne doposiaľ nevídanými.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Muž v temnote Don't Breathe
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!