Tretie pokračovanie a zároveň vyvrcholenie trilógie s úplne inak pojatým konceptom superhrdinov je tu pod názvom Sklenený. Režisérskeho kresla a scenára sa opäť ujal majster dejových zvratov M. Night Shyamalan. Shyamalan na chvíľu (skoro 10 rokov) stratil svoju predošlú formu, no v roku 2015 sa do nej vrátil filmom Na návšteve a v roku 2016 mali diváci možnosť vidieť napínavé druhé pokračovanie z tejto trilógie s názvom Rozpoltený. Prvým dielom bol prelomový film z roku 2000 pod názvom Vyvolený. 19 rokov čakania na vyvrcholenie sa práve skončilo a otázkou zostáva, či sa toto čakanie oplatilo. Odpoveď nájdete v recenzii.
V prvom rade je potrebné podotknúť pár faktov, ktoré by ste mali zvážiť pred pozretím filmu. Sklenený je vyvrcholenie trilógie a teda ide o záverečný diel. Je známe, že M. Night Shyamalan si dáva záležať na scenári a je evidentné, že v tomto prípade si dal záležať na scenári celej trilógie. Aby ste si film užili naplno, odporúčam vám pozrieť si predošlé dva diely: Vyvolený z roku 2000 a Rozpoltený z roku 2016. Odporúčam vám to z dôvodu odkazov na tieto prvé dva diely, ktorých je v treťom pokračovaní pomerne dosť. Ďalšia vec je, že toto nie je klasický film so superhrdinami. Shyamalan nakrútil veľmi odlišný film od zvyšku konkurencie a myslím si, že Sklenený sa nesie skôr v duchu filmu Vyvolený a určite zdieľa aj jeho ťaživú a mysterióznu atmosféru. Majte teda na pamäti, že zážitok z filmu sa určite nebude niesť v duchu nekončiacej CGI akcie, ktorej ja osobne veľmi nefandím.
Drsný strážca, krehký génius a 24 iných osobností
Príbeh tretieho dielu Sklenený začína tam, kde skončil druhý diel Rozpoltený. Protagonista druhého pokračovania, rozpoltený Kevin Wendel Crumb (James McAvoy) podľahol jeho dominantnejším osobnostiam, ktoré vytvorili skupinu pod názvom „The Horde“. Táto skupina uznáva identitu pod názvom Beštia („The Beast“). Vyvolený David Dunn (Bruce Willis) v tejto časti vlastní malú bezpečnostnú spoločnosť a tajne bojuje so zločinom vo Philadephii pod prezývkou „The Overseer“. Pomáha mu v tom jeho syn Joseph (Spencer Treat Clark). Spoločne sa Davidovi a Josephovi podarí lokalizovať skupinu „The Horde“, ktorá uniesla ďalšie obete pre Beštiu. Avšak ich boj je prerušený políciou a tej sa na základe poradenstva doktorky Ellie Staple (Sarah Paulson) podarí oboch zajať. Doktorka Ellie Staple je psychologička a lieči ľudí, ktorí si myslia, že sú superhrdinovia. Kevin („The Horde“) a David („The Overseer“) sa ocitnú v blázinci pre kriminálnikov, kde sa nachádza aj Elijah Price (Samuel L. Jackson) alebo „Mr. Glass“. Ten tu už od prvého dielu pyká za svoje zločiny. Doktorka Ellie Staple sa bude snažiť vyliečiť tieto výnimočné osobnosti, no Mr. Glass (alebo Sklenený) zamýšľa niečo iné.
Veľkým pozitívom filmu je dynamika. Určite nečakajte nadupané akčné tempo, keďže film by sa dal rozdeliť podľa tempa na určité časti. V prvej časti divák dostane ochutnávku vyvrcholenia. V druhej časti sa dočkáte nepríjemnej atmosféry psychiatrickej liečebne a dalo by sa povedať, že je Sarah Paulson v úlohe doktorky Ellie Staple veľmi iritujúco presvedčivá. Všetko však vyústi do záverečnej časti, ktorú neváham označiť za úplný vrchol Shyamalanovej režisérskej kariéry. Popravde ma záverečná časť odpálila svojou nepredvídateľnosťou a samozrejme aj finálnym súbojom.
Reálni nadľudia
Hviezdne herecké obsadenie filmu snáď ani netreba komentovať, no určite to nie sú len zvučné mená na papieri. Bruce Willis podáva neskutočne uveriteľný výkon zostarnutého hrdinu a zároveň otca, ktorý začne pochybovať o svojich superschopnostiach. Je evidentné, že mu táto úloha sedí a ako bolo dokázané prvým dielom Vyvolený, aj teraz je jeho herecký výkon trefou do čierneho. Prezradím len toľko, že sa tu nachádza scéna, ktorá definuje, čo to znamená byť hrdina, a navyše s úžasnou hudbou! Taktiež James McAvoy si si film užíva naplno. Na jeho scény a na jeho rôzne osobnosti bola radosť pozerať. Z jeho výkonu bola divákom naservírovaná široká škála všetkého možného. Zábava, strach, infantilnosť, múdrosť, dojatie, sympatia, súcit... Nezabudnem na jeho výraz v scéne, kde sa snažil prevrátiť. No a Samuel L. Jackson je kapitola sama o sebe. Jeho scény a výroky, a to hlavne ku koncu, by sa dali označiť za manuál pre filmových zloduchov. Teatrálnosť jeho činov niekedy fakt nemala hraníc.
Verte svojim schopnostiam
Čo ma na tomto filme vážne udivuje je jeho myšlienka, ktorá by sa dala pretaviť do každodenného života každého človeka. Je ňou viera vo vlastné schopnosti a boj s vlastnými myšlienkovými pochodmi. Presne týmto prechádzajú aj hlavné postavy, ktoré sú uvedené do pozície pochybností a vnútorného boja s realitou. Ak vás Sklenený zaujme hneď zo začiatku, jeho dráma, mysteriózna aura a napätie vás nepustia až do konca filmu, a to nehovorím o úžasnom vyvrcholení. V rámci žánru je vizuál filmu skôr poskromnejší. Bitky sú nakrútené realisticky a teda neočakávajte žiadne prehnané manévre ako prelet cez 14 budov a podobne. Prekvapila ma úžasná hudba v podaní Westa Dylana Thordsona, ktorý zložil hudbu aj pre film Rozpoltený. V konečnom dôsledku M. Night Shyamalan zakončil svoju trilógiu vo veľkom štýle! Na mňa film zapôsobil do takej miery, že ho považujem už teraz za obrovskú klasiku. To nehovorím o predchádzajúcich dieloch Vyvolený a Rozpoltený. Na film som sa veľmi tešil a nečakal som, že ma M. Night Shyamalan prekvapí až do takejto miery. Ak si myslíte, že vás nič neprekvapí, tak dajte Sklenenému šancu, lebo Shyamalan je späť a tentokrát opäť v špičkovej forme.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Glass Glass
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!