Labyrint má rating PG 13, teda je to film vhodný pre siedmakov, ôsmakov na základnej škole. To je vek, v ktorom človek vraví, že autíčko hot wheels je pre malé deti, ale vnútorne s tým stotožnený ešte nie je. Tento rating môže byť dosť zavádzajúci, nakoľko Labyrint je celkom mäso. Keby som mal 13-ročné dieťa, asi by som ho do kina nezobral. Alebo, možno aj hej a potom by som so sadistickým úsmevom sledoval, ako sa vystrašené krčí na stoličke.
Áno, snímok má atmosféru hustú ako krupicová kaša mojej mamky. Mimochodom, nepozerajte žiadne trailery ani teasery, pokiaľ nemusíte. Pokazia vám zážitok. Nieže by prezradzovali nejako priveľa, ale aj tak, vedomosti sú tentoraz na škodu. Nechcete si predsa pokaziť prekvapenie. Hlboko vám postačí informácia, že nejaký chalan sa ocitne v strede podivného Labyrintu, spolu s ostatnými chalanmi a labyrint vie byť v noci pekne nebezpečné miesto.
Roku 2004 vypustil J. J. Abrams na televízne obrazovky seriál Nezvestní (Lost). Bol o partii ľudí na opustenom ostrove, na ktorom sa diali podivné veci. Sám som bol veľkým fanúšikom, aj keď ku koncu moje nadšenie opadlo a do mysle sa mi čím ďalej, tým viac začala zarezávať myšlienka, že tvorcovia vlastne ani netušia, ako chcú príbeh ukončiť. Posledná sezóna bola katastrofa, ale aj tak som si niekedy vravel, že je škoda, že Lost sú len seriálom,. Chcel som si pozrieť niečo podobné, ale s väčším rozpočtom. Labyrint nielenže moje prosby vyslyšal, čo je fajn, ale rovno prekonal moje očakávania.
Je to ten typ filmu, ktorý vás neustále drží v napätí. Scenár chrlí jedno dramatické odhalenie za druhým a hrdinovia neustále balansujú na hrane života a smrti.
Mimochodom, snímok je režisérovou dlhometrážnou prvotinou. Jeho ostatné filmy, majú dokopy menej ako pol hodinu (3 kraťasy). Preto nečudo, že meno Wes Ball zatiaľ nikomu nič nehovorí. To sa ale podľa môjho názoru časom zmení a Ballovi prorokujem svetlú budúcnosť. Keď už pre nič iné, tak minimálne pre to, akým spôsobom vedie hercov.
Postavy sú prirodzené a emocionálne uveriteľné. Poteší aj veľký podiel sivej v charakteroch postáv. Jednoznačne zlú postavu vo filme budete hľadať márne a pokiaľ postava koná zlo, divák chápe, prečo ho koná. Takisto pri castingu bola odvedená dobrá práca. Herci nie sú fešáci vystrihnutí z dievčenských časopisov. Najvýraznejší je v tomto Will Poulter hrajúci najväčšieho drsňáka na pľaci, no pritom má ešte stále chlapčenskú tvár.
Hudba z filmu mi medzičasom vyšumela z hlavy, čo ale vôbec nemusí byť zlé, keďže svoj účel si splnila. Slúži hlavne na budovanie napätia a prvok napätia funguje v snímku výborne, takže sa niet na čo sťažovať.
Niektorí diváci môžu vidieť problém v ukončení snímku. Ako predloha slúži trilógia kníh od Jamesa Dashera a po dopozeraní filmu síce bude mnoho otázok zodpovedaných, na druhej strane však vyvstane dvakrát toľko otázok nových, na ktoré vám odpoveď zatiaľ nikto nedá. Divák sa preto môže cítiť trošku oklamaný, ale má smolu. Musí si počkať na druhý diel.
Labyrint bol pre mňa prekvapením tohto roku. Neočakával som od neho absolútne nič, no dostal som poriadny nášup. Čím máte radšej prekvapenia a tajomno, tým sa vám bude film páčiť viacej a ja som si ho užil ako tento rok máločo.
Informácie o filme
Réžia: Wes Ball
Scénar: T.S. Nowlin, Grant Pierce Myers, Noah Oppenheim
Kamera: Enrique Chediak
Hudba: John Paesano
Obsadenie: Dylan O´Brien, Aml Ameen, Hong-ki Lee, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter, Dexter Darden, Kaya Scodelario, Chris Sheffield, Joe Adler, Alexander Flores, Patricia Clarkson, Don McManus, Blake Cooper
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!