Keď som v roku 2012 uvidel Jacka Reachera pod taktovkou režiséra Christophera McQuarrieho s hereckým koncertom Toma Cruisa, vedel som, že tu máme nových kráľov veľkého akčného špionážneho trilleru. Jack Reacher mal všetko, čo chýbalo XYZ pokračovaniam Bonda (s výnimkou geniálneho Skyfall) i pokračovaniam Mission: Impossible, ktoré sa začali topiť v kaluži generickej priemernosti a zameniteľnosti. Mal nákazlivú detskú hravosť, geniálne natočené akčné scény, draho vyzerajúce veľkolepé naháňačky a kvalitne prekombinovaný príbeh, ktorý v rámci žánru vyústil do uspokojivej pointy. A hlavne charizmatického herca, ktorý to celé utiahol a dodal postave osobitosť sebe vlastnú. Je jedno, čo si o Cruisovi ako človeku myslíte. Sám som ho nemal istý čas rád, vyberal si zvláštne úlohy, prezentoval sa hlavne divnými sektárskymi názormi (je aktívny scientológ) a ešte divnejšími rozpadmi manželstiev (jedna epizóda Family Guy si z toho všetkého trefne uťahuje). Tom Cruise ako herec však dospel ako najlepšie modranské vínko a z pofidérneho burčiaku sa stal medailami ovenčeným hollywoodskym mokom a zaradil sa do top hereckej áčkovej akčnej ligy po boku Stathama či Rocka. A najviac mi imponuje, že si ako jeden z milióna, podobne ako onoho času Jean Paul Belmondo, sám a bez kaskadérov točí i krkolomné scény. Však i premiéra Mission: Impossible - Fallout sa musela odsunúť, lebo si pri preskakovaní striech mrakodrapu zlomil členok.
Christopher McQuarrie a Tom Cruise majú na svedomí i predošlý diel Mission: Impossible s epickým názvom Národ grázlov a šestka naň zákonite nadväzuje. Sám si už nepamätám príbeh päťky, takže prvú polhodinu som bol šokovaný, aký nezmysel mi servíruju. Našťastie, režisér svoje kvality nezaprel a všetky postavy, ich motivácie i zápletky sa polopate vysvetlia a všetko do seba zapadne. Síce je to dokopy mišmaš väčší ako tanier špagiet dvestokilového Taliana, ale v rámci žánru (príbeh v akčnom filme je potrebný rovnako ako vo filmoch od 18 rokov) funguje a dáva akú-takú sedliacku logiku.
Z deja prezradím akurát to, že Ethanovi Huntovi (Tom Cruise) ukradnú spred nosa plutónium a mongolskí (či kto to bol) teroristi z neho vyrobia rovno dve mega atómové bomby. Tie treba zneškodniť súčasne a k tomu je potrebný ešte spínač, ktorý má hlavný zloduch. Do toho sa tu menia identity vďaka maskám z pokročilej 3D tlačiarne, vpichujú do krku GPS sledovače, behá sa cez korporátne open space kancle v mrakodrapoch, vykoná sa trojitá zrada, zamieša CIA, FBI, MI6 a všetko exploduje v poslednej sekunde - alebo i nie. Príbeh ako celok je evidentne klasická veľká špionážna hlúposť, ktorá ale paradoxne rozdrobená na jednotlivé vzťahy a dialógy funguje. Nové Mission: Impossible nie je samozrejme žiaden pomerne realisticky sa tváriaci drsný Jason Bourne, ale séria sa vyprofilovala viac popkornovým akčným blockbusterovým smerom alá Transformers či Fast and Furious, zatiaľ našťastie i so zachovaním pomerne inteligentného deja či dialógov.
Akčný film takéhoto ranku potrebuje v prvom rade skvelé dynamické sekvencie a dialógy sú len vatou vypĺňajúcou čas medzi bitkou, prestrelkou a naháňačkou, plus sa niekde medzi tieto poschodia akčného hamburgeru občas podarí vtesnať i štipku oblečeného sexu. Toto všetko film má v prvotriednom režisérskom pozlátku áčkovej ligy. Za drsnú krvavú bitku na snehovobielych záchodoch, šialenú jazdu motorka vs staré hranaté BMW či finálny súboj na helikoptérach naprieč drsným pohorím by sa nemusel hanbiť ani Michael Bay vo vrcholnej forme. A motorkári tu na rozdiel od Venoma nosia i rukavice a helmu presne tak, ako nás to učili v autoškole.
Fallout ctí tradície série a preto sa táto recenzia do 30 sekúnd sama zničí, všetko sa deje v poslednej možnej sekunde, akcia je dohnaná do krajnosti až na zráz kilometer vysokého útesu. Do tohto režisér dokázal vtepať i svoj osobitý rukopis a Ethana Hunta narozdiel od Bonda poľudšťuje. Hlavný hrdina zlyháva počas celého filmu i v bitkách či šialených naháňačkách. A keď po stretnutí so svojou ženou (ktorú musel kvôli práci opustiť a ukryť ju v anonymite) a následnom zbesilom lete helikoptérou doráňaný ledva dokríva k hlavnému zlosynovi, idú z toho tie pravé emócie a držíte mu palce. Taktiež v okamihu, kedy sa stará o zranenú policajtku, je divák doslova dojatý.
Na akčný film má Mission: Impossible dokonalý casting, zložený z talentovaných hercov a skvelo obsadené boli i roly, kde protagonista končí o desať minút s guľkou v hlave či nožíkom v bruchu. Charizmou ťahá opraty maličký a pritom veľký herec Tom Cruise, sekunduje mu britský komik Simon Pegg (Súmrak mŕtvych), drsný fúzatý Henry Cavill (kvôli týmto fúzom máte nočné mory z upraveného Supermana v Justice League) a hlavne konečne niekto vytiahol Vinga Rhamesa (Snyderov Úsvit mŕtvych) z céčkových zombie filmov a dal mu rolu drsňáka, akú si zaslúži.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Mission: Impossible - Fallout Mission: Impossible - Fallout
- Spojené štáty, 2018, 147 min.
- Žáner: Thriller, Akčný, Dobrodružný
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!