A nanešťastie to nie je iba rozzúrená Studenková v bazéne. MEG je skratka z Megalodona, prehistorického žraloka. Ten mal vyhynúť už pred 30 miliónmi rokov, ale chyba lávky. Vedci vo futuristickom podmorskom výskumnom centre objavili, že dno Mariánskej priekopy nie je dnom, ale len nepreniknuteľnou vrstvou plynu a pod ním sa ešte skrýva život. Nehorázne veľký život prahnúci po ľudskom sushi zabalenom v skafandri v podobe 20 metrov veľkého žraloka. Jedenásťmetrový drobec z Čeľustí tvorcom evidentne nestačil. Je to trošku i podľa pravdy a ak prižmúrite obe oči, môžete film považovať za zábavný National Geographic dokument.
Plyn v Mariánskej priekope prekoná expedícia v high-tech ponorke, všetko sa samozrejme v hĺbke 11 kilometrov kolosálne pokašle a tak na záchrannú misiu prichádza Jason Statham našlapaný testosterónom a charizmou. Ten už kedysi podobnú akciu zažil a je jediný človek na svete, ktorý je schopný posádku v podobnej hĺbke zachrániť. Tu by som sa zastavil a vypichol paralelu s filmom Mrakodrap, ktorý šiel do kín skoro súbežne a hral v ňom Dwayne The Rock Johnson zachraňujúci rodinu z pazúrov ohnivého pekla. Oba filmy stavajú na veľkolepej akcii, efektoch a silnej charizmatickej postave. Ale hlavne oba reflektujú smerovanie svetovej ekonomiky. Ak chcete dnes zaplatiť takýto film, musíte vyhovieť čínskym investorom, ktorí zacvakali väčšinu z obrieho 130 miliónového rozpočtu. Na žraločie béčko od režiséra, čo má na konte Honbu za pokladom (2004) s Nicolasom Cageom, vám dnes už nikto v Hollywoode peniaze nedá. A preto v oboch filmoch vystupuje plejáda čínskych hercov (mne neznámych), davy čínskych komparzistov a oba sa odohrávajú v Číne. Je otázne, ako veľmi toto dokážete akceptovať, pri MEG mi prišla ešte miera balansu v poriadku, ale pri Mrakodrape je už to podliezanie čínskemu publiku úplne cez čiaru a miera klišé či naivity bola pre mňa neúnosná.
Režisér prevažne dobrodružných komédii John Turteltaub zvládol zrežírovať zábavný letný veľkofilm, ktorému síce škodí PG-13 (čiže maximálne 3x „fuck“, žiaden sex a minimum krvi), ale i napriek detskému ratingu sa občas obrí žralok odtrhne z reťaze a preplnené čínske pobrežie neostane bez ujmy na životoch. Film má tri časti. V prvej exploračnej skúmame tajomné morské dno, čo je prekvapivo zaujímavé a zábavné. Plus, niekde tam v náznakoch divák tuší skrytú hrozbu, ktorá udrie postupne v druhej časti. Útoky obrieho žraloka sú sporadické, najprv sa len s rozpakmi zahryzne obrími čeľusťami do celej podmorskej základne. Ale milionár, ktorý ju zasponzoroval, v ňom vidí len kapitál a tak sa začína honba za Megalodonom. Lov žraloka, ktorý si dáva veľrybu ako jednohubku, sa samozrejme musí skomplikovať a dochádza tak k šialeným scénam v štýle „Statham priviazaný na lane ako obrovský plešatý červík ťahaný loďou pred rozzúreným žraločím predátorom“ a podobne. Práve v tretej tematickej časti filmu totiž MEG dorazí k čínskemu pobrežiu (keď stratíte dieťa na čínskej pláži, je jednoduchšie si urobiť nové, ako ho hľadať) a prichádza k šialenému akčnému finále. Statham je ako podmorský Rambo, ktorý si aj so žralokom vo veľkosti mrakodrapu poradí ľahšie ako kocúr so zlatou rybkou.
MEG nie je žiadnym spasením žraločieho žánru ani novými Čeľusťami. Kým minuloročné 47 metrov bolo blízko ku klasickému hororu, MEG je skôr King Kongom pod vodou, akurát namiesto veľkej opice (zviera, nie to, čo zažívate po piatkovej noci!) útočí pahltná paryba. Statham ale dokáže podobný film s prehľadom utiahnuť, na nič sa nehrá, odľahčená atmosféra prešpikovaná viac-menej podarenými vtipmi funguje a hlavne film i napriek klasickým klišé žánru pekne odsýpa. Digitálne triky sa podarili a vyzerá to patrične draho, tak ako sa na tento žáner patrí.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
MEG: Hrozba z hlbín The Meg
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!