Bolo isté, že po fenomenálnom úspechu seriálu Narcos (Netflix 2015-2017) vznikne o drogovom bossovi Pablovi Escobarovi aj film. Otázkou bolo len kedy. Minulý rok na kokse priletel vynikajúci Tom Cruise ako Barry Seal (naozaj odporúčam, recenziu odo mňa nájdete na moviesite.sk), ktorý poňal vážnu tematiku drog dobrodružne a odľahčene. Dnes tu máme na striebornom podnose s kreditkou a bielou lajnou samotného Pabla Escobara (Javier Bardem).
Film je natočený podľa rovnomennej knižky napísanej z pohľadu Pablovej femme fatale, novinárky Virginie Vallejo (Penelope Cruz). Poďme si teda spolu odpovedať na otázku, či má zmysel vidieť Pabla, i ak máte Narcos po troch reprízach vypálený v sietnici oka alebo ak nemáte ani šajnu, čo je to Medelín .
V porovnaní so seriálom sa film v oveľa väčšej miere venuje práve Pablovej dlhoročnej milenke Virginii. Tá bola v skutočnosti inteligentná žena, ktorá si v plnej miere uvedomovala, že Pablo je masový vrah. Film ju však vykresľuje ako hlúpu naivku. Predpokladám, že to bol zámer filmárov, lebo s chladnokrvnou mrchou by sa asi málokto stotožnil. Tu musím vyzdvihnúť presný výkon Penelope Cruz, ktorá sa úlohy zaslepenej zlatokopky zhostila dokonale. Pablo Escobar rozumne nejde do hĺbky ako seriál, predsa len na ploche 123 minút nemáte šancu prekonať niekoľkohodinovú detailnú seriálovú fresku. Namiesto toho veľmi logicky predpokladá, že ste o Escobarovom živote už dačo započuli (či už zo seriálu, novín a tak ďalej) a orientuje sa na prehliadku podivností a bizarných udalostí obklopujúcich kedysi jedného z najbohatších ľudí na svete, ktorý zamoril slnečné Miami stopercentným „šmakóznym“ sniežikom.
Nie je to úplne odľahčený štýl, aký predviedol Barry Seal (ešte stále ste to nevideli? Šup šup, to treba napraviť!), na to film obsahuje až extrémne brutálne scény, za ktoré by bolo i najnovšie JigSAW (2017) vďačné. Jedna krvavo parafrázuje kultovú scénu zo Scarface (1983) v hlavnej úlohe s motorovou pílkou. Ďalšie sa detailne venujú výcviku stratených detí zo slumu, ktoré nemajú čo stratiť a ich najväčšia šanca na lepší život je stať sa nájomným zabijakom pre kartel (izraelská Uzina do ruky a motorka). Potom je tu scéna so psom, ktorú asi už nikdy nevymažem z hlavy podobne ako kultovú scénu s vlčiakom z hororu Suspiria (1977). Máločo ma už dokáže vo filme šokovať, ale mučenie za pomoci divokého psa priviazaného na chrbte to zvládlo na jednotku.
Ale to som trošku odbočil. Pablo Escobar oproti Narcosu skĺzava iba po povrchu Pablovho vzostupu z obyčajného zlodeja na vodcu mafie a kartelu, ktorý neváhal nechať vybuchnúť lietadlo plné ľudí či vystrieľať polku najvyššieho súdu v krajine. Ak máte záujem o seriózny životopis, Narcos je určite lepšia voľba. Pablo Escobar je hlavne nesúrodá prehliadka bizarností z jeho života, dejovo veľmi nedrží pokope, tempo lieta viac ako Charlie Sheen k dílerovi, keď mu doma dôjde múka do frňáka, ale nedá sa mu uprieť zábavnosť a skvelé herecké výkony, vďaka čomu pekne odsýpa až k záverečným titulkom. Neveril som, že to veľkohlavý Javier Bardem dokáže zahrať, ale opäť prekvapil, ako Pablo je uveriteľný a jeho výkon správne živelný a neokrôchaný. Nakoľko bol Pablo ku koncu svojej kariéry čoraz viac vypapkaný, museli Javierovi maskéri prirobiť druhú bradu i tučné brucho, ktoré ale príšerne kole do očí umelosťou a kazí dojem.
Síce nepoznám tvorbu režiséra Fernanda Aranou, ale fascinovala ma jeho schopnosť balansovať celý film na hranici paródie a vážneho filmu. Hororové scény prelína s čiernohumornými scénami (napríklad nahý Pablo unikajúci pred helikoptérami), naivitu s vážnosťou a film je tak zaujímavý mix, ktorý určite nenudí.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Pablo Escobar: Nenávidený a milovaný Loving Pablo
- Bulharsko, Španielsko, 2018, 123 min.
- Žáner: Životopisný, Krimi, Dráma
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!