„Až sa ocitnem zmrznutá v blate skutočnosti, ďaleko od tvojich milujúcich očí, vrátim sa na toto miesto, zavriem oči a nájdem útechu v tom, že som ťa spoznala.”
Mladé dievča beží bosé v mínus 20 stupňoch Celzia zamrznutou divočinou. Pri takejto teplote človeku časom zamrznú pľúcne alveoly a prasknú. Dievča padá k zemi v kaluži krvi a zamŕza s myšlienkou na svojho milujúceho. Nasleduje strih na snipera číhajúceho na predátora. Vlk po strele z pušky odletí pár metrov roztrhaný na kusy. To sú úvodné minúty vo Wind River - melancholickej, meditatívnej, neskutočne depresívnej a pohlcujúcej temnej kriminálke od scenáristu Sicaria (2015). Nebudem napínať, pre mňa osobne je Wind River film roka. Takže ak ste pomalé tempo prezívali nudou, ani táto recenzia nebude pre vás, lebo bude pieť na film hlavne ódy a plusy.
Režiséra Taylora Sheridana považujem za talent už od doby béčkovej napodobeniny Saw, hororu Vile (2011). Potom však spolu s jedným z najlepších režisérov súčasnosti Denisom Villeneuveom stvorili špičkovú temnú kriminálku Sicario z prostredia mexických drogových kartelov. Wind River si napísal i zrežíroval už sám a nesie všetky kvalitatívne propriety jeho tvorby. Obsahuje pomalú, postupne budovanú atmosféru, premyslené silné postavy a dej s dialógmi, ktoré v človeku rezonujú ešte dlho po zhliadnutí snímky.
Stopár Cory Lambert (Jeremy Renner) nachádza v divočine zamrznuté mŕtve indiánske dievča. Do indiánskej rezervácie jej smrť prichádza vyšetrovať federálna agentka FBI Jane Banner v podaní Elizabeth Olsen. Spolu sa vydávajú na hon po beštiálnom vrahovi v snehovej víchrici a rozplietajú desivé tajomstvo v prostredí, kde prežijú len najsilnejší. Tam, kde je príroda krutá, ale spravodlivá - narozdiel od ľudí, ktorí svoje duše utápajú v drogách a alkohole - sa na povrch derú najprimitívnejšie pudy.
„Aké je vaše povolanie? Som lovec, lovím predátory. Tak mi pomôžte jedného uloviť!"
V príncípe jednoduchá krimi zápletka je v podaní Taylora Sheridana skvostným dielom plným plnokrvných scén a dialógov, ktoré nútia premýšlať nad základnými životnými otázkami i dlho po absolvovaní kina. Pomalá zasnežená atmosféra môže dnešnú generáciu zmlsanú (pomýlenú) nonstop komiksovým digibordelom uspávať, ale Taylor i tu vyťahuje polárneho králika zo svojho režisérského genius loci a pretkáva film geniálne natočenými akčnými prestrelkami. V závere tempo šliape lepšie ako supervýkonný snežný skúter. Na scéne sa objaví i Jon Bernthal (Punisher), a to vo flashbacku, v ktorom zápletka do seba dokonale zapadne a prichádza intenzívna satisfakcia, aká nemá obdoby. Pod presnou taktovkou režiséra dokazujú komiksoví Renner (Avengeri) spolu s Olsenovou (Kapitán Amerika: Občianska vojna), že vedia zahrať i čisto vážne úlohy. Jeremymu sa stačí tváriť depresívne a jeho drsňáka ošľahaného vetrom a životnou tragédiou mu „žeriete" i s navijakom. O Olsenovej som silno pochyboval, herecky som ju mal zafixovanú len ako peknú tváričku, ale práve jej zvláštný herecký prejav vo Wind River ma zaujal asi najviac. Do úlohy naivnej nepripravenej agentky, ktorá pricestovala do divočiny z Las Vegas, sa ponorila na 110 percent a neskutočne milo ma prekvapila. Až tak, že i ten neočakávaný a skrytý zvláštný milostný románik nepôsobí divne a rovnako ako celý film ho necháva nevypovedaný a na fantázii diváka i po záverečných titulkoch.
Počas sledovania som mal pocit, že toto je presne film, kde by sa hodila meditatívna ponurá hudba Nicka Cavea a hop, až teraz pri písaní recenzie zisťujem, že sa na hudbe naozaj podieľal a Taylor mi i tu ulahodil na duši. Po Putovaní vtákov je tu opäť soundtrack ideálny na zimnú depresiu niekde pri krbe, ktorý rozochveje tých vnútorných temných démonov, ktorých sa všetci v sebe snažíme potlačiť.
Wind River prekvapuje vo všetkých ohľadoch a prichádza nečakane - rovnako ako snehová chumelica. Buď vás pohltí atmosférou, alebo nechá cynicky chladných. Akonáhle pristúpite na režisérovu hru na city, ktorá nepôsobí silene, vie odmeniť skvelým menením tempa od pomalej drámy po špičkovú dynamickú krimi - od scény, kde si matka zavraždenej reže ruku v zúfalstve, po hromadnú prestrelku ako vystrihnutú z filmu Michaela Manna (Neľútostný súboj). Wind River je neortodoxný film, v ktorom neplatia klasické poučky pre vyšetrovanie, kde klasický happy end neexistuje a kde otec zavraždenej sedí s namaľovanou maskou smrti na tvári, ktorú si sám vymyslel, lebo už zabudol na svoje indiánske tradície, ale stará i nová krivda ho donútia ticho vyjadriť svoj protest. Je to film, kde očakávate, že príde k sexu, ale hlavní hrdinovia len pokecajú o najhoršej životnej tragédii, aká môže rodiča postihnúť, a vypijú si spolu pohár vody. A stačí to k dokonalému zážitku, pretože táto rieka rozhodne smeruje oproti hlavnému prúdu.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Wind River Wind River
- Kanada, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, 2017, 107 min.
- Žáner: Mysteriózny, Krimi, Thriller, Dráma
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!