Začnem rovno dejom, nech máme tú najmenej podstatnú časť filmu rýchlo za sebou. Matku Zem ohrozujú v budúcnosti čoraz väčšie klimatické zmeny spojené s prírodnými katastrofami a hrozí jej úplné zničenie. Jedinou záchranou je Jack Lawson (Gerard Butler), vedec, ktorý vytvorí satelity ovplyvňujúce počasie. Kto sleduje konšpirácie, má tu zrodenie HAARPu či potvrdenie chemtrails na oblohe. Samozrejme, nabúrať sa do tohto zariadenia je ľahšie ako dostať sa na vašu wifi adresu s heslom krstné meno 1234, a tak si nejaký zločinec začne vysielať geokapsuly s ničivým účinkom do rôznych častí sveta. Popri svetovej katastrofe Emmerichovských rozmerov musí hlavný hrdina bojovať ešte aj s hádajúcim sa bratom, frajerkou či neveriacim prezidentom USA (Andy Garcia, ten teda zostarol). Keď sa ale na scéne objaví arcizloduch, ktorý robí pre svoj plán len to najstupídnejšie (zastaviť ho môže jedine Jack, a preto je vyslaný do vesmíru), dopne vám, že toto nemohol nikto myslieť vážne. Ale myslel, a ešte sa tam mihne v úlohe smrteľne vážnej postavy i latinský Ako sa stať zlatokopom Eugenio Derbez - a nechcená komédia je dokonaná.
Povedzme si úprimne, v takomto filme dej nie je až taký potrebný, pokiaľ by film fungoval aspoň ako posledných pár dielov Transformerov, ktoré lahodia oku vycibrenými efektami a nonstop akciou. Lenže v Geostorme akosi zabudli, že točia akčný „spektákl“ a na hodinu vyprázdnených dialógov tu pripadá len pár minútok (slušne povedané) podivných veľkolepých akčných scén.
Za Geostormom stojí Roland Em...teda vlastne jeho dvorný producent Dean Devlin, ktorý sa jedného dňa prebudil, mylne si uvedomil, že od režiséra Dňa nezávislosti a Godzilly už dostatočne odkukal recept na obludne deštrukčné filmy a vystrúhal si svoju vlastnú drevenú verziu filmu 2012. Rovnako, ako sa Mayovia pomýlili s koncom sveta, tak aj Geostorm šliapol o astronomický krok vedľa. Film obsahuje archaické filmárske postupy, ktoré už v dnešnej dobe pôsobia nechcene parodicky. Aj taký Armageddon (1998) je oproti Geostormu sviežou novinkou na poli katastrofických filmov.
Vo filme figuruje malá dcérka, čo smúti za oteckom-hrdinom vo vesmíre, zrada vo vlastných radoch CIA, únos amerického prezidenta, hláškujúca Afroameričanka s dredmi, vo vesmíre sa lieta ľahšie ako na kolotočoch v Horných Orešanoch na hodoch. Na konci samozrejme vyskočí obria časomiera a Gerard musí sám zachrániť celú Zem a všetkých ľudí na nej v poslednej sekunde.
Ceny masla síce stúpajú, kariéra Gerarda Butlera však prudko klesá. Po extrémne hlúpom a nudnom Londýne v plameňoch (2016), ktorý sa tiež bral príliš vážne, pokračuje Butler i v jednom z najhorších akčných kasových trhákov za posledné roky. Ale aby som mu nekrivdil, jeho výkon je v oboch prípadoch rovnako príšerný, neosobný, nudný a korešpondujúci s celkovou kvalitou filmu. Uvidíme, kam sa poberie jeho ďalšia kariéra, ale ja sa jeho ďalšiemu filmu vyhnem už širokým oblúkom a vy spravíte lepšie, ak si pustíte nejakého prastarého Emmericha či Michaela Baya. Snáď i tých päť dielov Sharknada by sa v tomto momente dalo odporúčať ako adekvátna náhrada.
Geostorm poznačili dlhé odklady a réžia, scenár, kamera i efekty pôsobia dnes už staromódne. Na aspoň slušné béčko tu chýba viac nadhľadu, humoru i akcie a preto sa film topí v močiari podpriemernosti. Hudbu zložil Lorne Balfe, čo je študent Hansa Zimmera, a síce občas zavibruje na správnu strunu veľkoleposti, na správne grády mu chýbajú vhodné epické akčné scény.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Geostorm Geostorm
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!