Filmy podľa komixov od DC Comix (Batman vs Superman, Suicide Squad) posledné roky ťahali oproti Marvelu (Captain America, Avengers) kvalitatívne za ten kratší koniec. Síce boli zábavné, ale ako Samovražedná jednotka, tak i Snyderov Batman postrádali hlbší kontext a nevyvolávali takmer žiadne emócie. Wonder Woman namiesto neustálej akcie servíruje pomalým tempom hlavne príbeh o postavách. Ten je občas prerušený parádne zrežírovanou akciou. Až sa mi nechce veriť, že film má na svedomí Patty Jenkins, ktorá má vo svojej režisérskej filmografii akurát drámu Monštrum. Full frontal súboje totiž pripomínajú to najlepšie z Matrixu a bojové scény prehľadnosťou a spomaľovačkami vrchol umu Zacka Snydera (300, Batman versus Superman). Ten film produkuje, takže je vo filme badať jeho vizuálny kumšt a remeslo.
Prvá polhodinka je čisto flashback o dospievaní malej Diany (Gal Gadot) na ukrytom ostrove Amazoniek, ktoré stvoril samotný Zeus ako poslednú záchranu ľudí pred bohom vojny Áresom. Keby sa videohra God of War niekedy dočkala filmového spracovania, želal by som si, aby dopadlo ako Wonder Woman. Úvodnú idylku v rodnej dedinke Diany ale naruší havarujúci americký pilot Trevor (Chris Pine), po ktorom ide celá armáda Nemcov. V boji sa z ustráchanej mladej ženy zrodí Wonder Woman, zistí tajomstvo o svojom pôvode a objavuje svoje skryté schopnosti. Vydáva sa očistiť svet od Áresovho zla a ukončiť prvú svetovú vojnu. Nastupuje cestu spravodlivosti, dobra a vieru v ľudstva.
Wonder Woman je oslobodzujúci blokbaster. Nehrá sa na temnotu (Batman vs Superman), antikomiksovosť (Nolanovi Batmani), politickú drámu (Kapitán Amerika: Občianska vojna), ale je roztomilo infantilná a naivná. Je to pocta braku a číremu komiksu podobne ako Snyderov Batman vs Superman. Akurát sa tentoraz v DC vyvarovali trápnostiam v scénari, príšernému hereckému obsadeniu (Jesse Eisenberg ako Luthor) a prehnanému digitálnemu marazmu. Detinský výraz Gal Gadot je úplne presný, nakoľko tu nevinnosť naráža na najväčšie bahno ľudskej existenie (svetová vojna). Wonder Woman sa musí vysporiadať s pochybami o tom, či vôbec má cenu bojovať za ľudí. Obsadenie nemohlo byť lepšie. Gal Gadot má výcvik v izraelskej armáde, vyzerá úžasne a vie i hrať - minimálne lepšie ako Scarlett Johansson alebo Milla Jovovich, ktoré tiež obsadzujú do podobne akčných úloh. Mužská časť publika si príde na svoje, podľa mňa ide o najkrajšiu herečku súčasnosti. Casting hercov sa celkovo podaril. Chris Pine je tiež ozbrojujúci dobrák a jeho banda žoldnierov partička sympatických neschopných podivínov. Hlavní nepriatelia-zlosynovia sú taktiež správne komiksovo prehnaní.
Po úvodnej hodinke na ostrove Amazoniek sa Wonder Woman prehupne do pokojnej humornej roviny. Sledujeme, ako si neskúsené dievča z lesa dokáže poradiť s nástrahami veľkomesta Londýn. Táto pasáž sa mi páčila najviac. Vtipy nepôsobia nasilu a situačne pasujú. Tvorcovia si poradili i so sexuálnymi narážkami, aby bol film prístupní deťom. Citové i erotické pnutie medzi Gadot a Pineom je elektrizujúce a divák im musí jednoducho fandiť. Presne také pocity dokáže film vyvolať. Wonder Woman mi miestami evokuje ranného Spielberga. Je hravá, napínavá a naivne klišovitá podobne ako Indiana Jones a Posledná krížová výprava.
Posledná tretina 141-minútového filmu je čistá akcia. Wonder Woman vyráža do boja spolu s celou Trevorovou skupinou. Tu vzniká i známa fotografia, ktorá sa ukázala v Batman versus Superman. Akčné scény sú fantastické, väčšinou telo na telo a efektne spomalené alá Matrix, vygradované skvelým hudobným motívom zo skladby No Man´s Land. Tento leitmotív znel i v Batman V Superman počas scén s Wonder Woman a je veľmi ľahko zapamätateľný. Hudba Ruperta Gregsona-Williamsa je celú stopáž výrazná, clivé motívy umne striedajú rýchlejšie bojové pasáže a zaryje sa do ucha. Nepočúvam často soundtracky k filmom. OST k Wonder Woman som mal pustený celý čas, ako som písal recenziu.
Jedinú vážnejšiu výhradu mám k finále. To je tradičný Snyderov digitálny neprehľadný bordel. Strašne z neho sršia CGI efekty, všetko lieta vo vzduchu a evokuje práve posledného kontroverzného Batmana. Našťastie má záverečný súboj vo Wonder Woman umiernenejšiu stopáž a obsahuje i skvelé momenty a prekvapivý záver, ktorý nebudem prezrádzať.
Wonder Woman je komiksový blokbaster, na ktorom vidno, že bol extrémne drahý. Zrežírovala ho žena (Patty Jenkins) v hlavnej úlohe so ženou (Gal Gadot) a drvivo poráža Batmana, Supermana i ostatných mužských DC hrdinov. Čo nie je myslené sexisticky, ale ako pochvala. Skvelá réžia, herci, vhodne zvolená výrazná hudba, fenomálne súboje sa snúbia spolu v pomalom emotívnom tempe a vytvárajú komiksový majstrštyk. Už len samotné lezenie po rebríku a prvý kontakt s nemeckým nepriateľom v malej dedinke vyvoláva zimomriavky. Väčšina komiksov diváka ohluší priehršťou efektou a akciou, Wonder Woman na to išla inteligentne z druhého konca a vo fungujúcom príbehu prináša postavy, o ktoré sa budete báť a budete im fandiť. Veľkolepé akčné scény sú len čerešnickou a je ich poskromne hlavne v prvých dvoch tretinách filmu. Čo napodiv funguje lepšie ako nonstop akcia. Wonder Woman má našliapnuté rovnako zbesilo ako Captain America. Zahraničné recenzie nešetria superlatívmi a úvodné tržby sú obrovské, tak snáď sa čoskoro môžeme tešiť na ďalšie osudy tejto krásnej superhrdinky.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Wonder Woman Wonder Woman
- Spojené štáty, 2017, 141 min.
- Žáner: Fantasy, Sci-Fi, Akčný, Dobrodružný
- Réžia: Patty Jenkins
- Scénar: Allan Heinberg
- Kamera: Matthew Jensen
- Hudba: Rupert Gregson-Williams
- Obsadenie: Gal Gadot, Robin Wright, Chris Pine, Connie Nielsen, David Thewlis, Ewen Bremner, Elena Anaya, Danny Huston, Saïd Taghmaoui, Eugene Brave Rock, Lucy Davis, Mayling Ng
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!