Bez pochýb najznámejšia, najúspešnejšia a najkultovejšia sága, ktorá najviac ovplyvnila smerovanie novodobého filmového priemyslu. Po druhej svetovej vojne záujem o filmy výrazne opadol a svetová kinematografia bola v troskách - okrem tej americkej, ktorá začala byť veľmocou v tomto stále mladom odvetví zábavného priemyslu, ktorého potenciál si uvedomoval len málokto. Diváci boli už znudení dobovými westernmi, noir drámami a romantickými komédiami a čakali na nový impulz, ktorý bol už za dverami. Tým impulzom boli dva žánre - fantasy a scifi, o ktoré sa štúdiá začali vážnejšie zaujímať až v 60. rokoch.
Skutočný prelom však prišiel až s filmom Star War IV: Nová nádej (1977). Film zožal fenomenálny divácky aj kritický ohlas, stal sa v tej dobe najväčším kasovým trhákom, dostal sa okamžite do siene slávy medzi najuznávanejšie filmy všetkých čias a zároveň bol prekvapením, ktoré nikto nečakal. Ani producenti, ani herci a dokonca ani sám tvorca George Lucas, ktorý si bol taký istý neúspechom, že pred premiérou radšej odcestoval na Hawaii, aby sa vyhol posmechu. Čo sa zdalo ako najväčší prešľap roka, od ktorého všetci pôvodne zainteresovaní herci zutekali, a tí, čo ostali, banovali kvôli problémovému natáčaniu, sa vykľula filmová legenda, ktorá zmenila filmový svet.
V tomto filmovom vesmíre v preďalekej galaxii existuje sila, ktorá ma svetlú a temnu stránku. Podobne to platí aj v reálnom svete, kde mal okrem pozitívneho dopadu film aj negatívne vedľajšie následky. Ruka v ruke s úspechom prišla aj opodstatnená závisť ostatných tvorcov, ktorí pochopiteľne na Lucasa enormne žiarlili. Z toho sa cez noc stal multimilionár a jediným filmom dosiahol viacej úspechu ako väčšina jeho kolegov za celú kariéru. To vyústilo v Lucasov odchod z Hollywoodu a aj z režisérskej asociácie, kvôli čomu nemohol byť v ďalších dvoch pokračovaniach uvedený ako režisér a už nikdy nepracoval na ničom mimo Star Wars univerza. To platí aj pre väčšinu hereckého osadenstva, ktorí boli zaškatuľkovaní a nemohli sa posunúť ďalej vo svojich kariérach. Veľa ľudí tiež túto sériu kritizovalo za nastolenie komercionalizmu, ktorý si zakladá na nekonečných, predražených pokračovaniach a dáva minimálny priestor pre nové filmy, ktoré ostanú v ich tieňoch. Tak či onak, Star Wars sú neotrasiteľným kultom, ktorý dnes pevne drží v rukách štúdio Disney, ktoré za ne zaplatilo nehorázne 4 miliardy dolárov, takže fanúšikovia sa nemusia báť, že by séria niekedy skončila, ale musia dúfa, že kvalita filmov ostane nezmenená.
Prvá Star Wars trilógia
Star Wars: Epizóda IV - Nová nádej (1977) Rozpočet: $11miliónov
Tento svet v ďalekej galaxii bol vytvorený úmyselne Georgom Lucasom, lebo nechcel míňať rozpočet na adaptovanie cudzieho fantasy sveta. Tak si radšej vymyslel vlastný a takmer všetky peniaze vrazil do vizuálnych efektov. Tie boli vo svojej dobe najlepšie na svete, čo bol hlavný dôvod tak enormného úspechu filmu. Veľké šťastie v nešťastí mal Lucas aj pri výbere hercov, kde radšej vsadil na neopozerané tváre, ktoré priveľmi nenabúrali rozpočet namiesto toho, aby obsadil známe hviezdy, ktorých výplaty by zhltli väčšinu rozpočtu, ako je v Hollywoode zvykom. (Výnimkou bol Alec Ginnes, ktorý sa síce namiesto veľkej výplaty uspokojil so smiešnymi dvoma percentami zo zisku, ktoré mu avšak nakoniec priniesli neuveriteľných 95 miliónov - a to pred 40 rokmi.) Herci netušili, v čom vlastne hrajú, a to kvôli tajnostkárskemu prístupu Lucasa, ktorý príbeh filmu neustále prekrúcal, aby sa vtesnal do rozpočtu. Výsledkom bol mix všetkého možného aj nemožného, ktorého úspech bol väčším šťastím, ako si väčšina fanúšikov chce pripustiť. Nakoniec je tým hlavným pilierom celej ságy Darth Vader, ktorý je vlastne základným kameňom celého Star Wars vesmíru, od ktorého sa všetko odvíja a s ním súvisí. Pôvodne Lucas zamýšľal tri rôzne postavy, ktoré našťastie nakoniec zlúčil do jedinej entity, ktorá v sebe skrýva podstatu celého príbehu - nekonečný boj dobra a zla.
Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder (1980) Rozpočet: $18miliónov
Klasické pokračovanie, ktoré síce neprináša nič nové, ale všetko dobré z predchádzajúceho dielu vylepšuje do takej miery, že sa mu podarilo dokonca prekonať predchodcu, čo fanúšikovia v tej dobe pokladali za takmer nemožné. Prispelo k tomu aj to, že sa tu po prvýkrát objavuje druhá najobľúbenejšia postava ságy - Majster Yoda, ktorý bol tak presvedčivo zahraný bábkarom Frankom Oz, že takmer dostal nomináciu na Oscara, keby bol stvárnený živým hercom. Tiež si časom veľkú popularitu získal aj nájomný lovec Boba Fett do takej miery, že sa v budúcnosti možno dočká aj vlastného sólového filmu. Záver filmu ponúka azda najkultovejší zvrat vo filmovej histórií, ktorý bol nesčetnekrát parodovaný v tuctoch filmov, čo len dokazuje výnimočnosť tohto dielu.
Star Wars: Epizóda VI - Návrat Jediho (1983) Rozpočet: $32,5miliónov
Zakončenie s dokonalým happy endom. Po takom všetci fanúšikovia tak túžili, že si Lucas ani nemohol dovolil nechať umrieť žiadneho protagonistu svetlej strany sily. Prvá tretina filmu zachytáva asi najhoršie naplánovanú záchrannú akciu všetkých čias, ale natočená je s takou noblesou, že skalný fanúšik musí jedno oko prižmúriť. Film ponúka na svoju dobu nevídanú vesmírnu bitku, ktorá nebola dlhé roky prekonaná - až ďalším pokračovaním z preďalekej galaxie. Zároveň sú diváci svedkami neuveriteľného víťazstva Dávida nad Goliášom v podobe malých chlpatých infantilných medvedíkov, ktorí s papekmi a skalami porazia početnejšie vojsko Impéria vyzbrojené očividne veľmi nepresnými laserovými zbraňami. Avšak to, čo film skutočne zachraňuje od zabudnutia, je finálne zúčtovanie dobra a zla medzi Lukom, Vaderom a Darthom Sidiusom, ktoré zdanlivo ukončí najväčší intergalaktický konflikt vo filmových dejinách.
Druhá Star Wars trilógia
Star Wars: Epizóda I - Skrytá hrozba (1999) Rozpočet: $115miliónov
Koncept príbehu mal Lucas vymyslený už počas natáčania prvej trilógie, ale zámerne čakal, dokým sa technológia nepriblíži jeho predstavám. Tým prelomom bol Jurský park (1993) od dobrého Lucasouho priateľa Stevena Spielberga, ktorého dinosaury presvedčili Lucasa, že je čas sa vrátiť k svojmu životnému opusu. Návrat do preďalekej galaxie znova so sebou priniesol nevídaný technický pokrok, obrovský komerčný úspech a aj trochu zmiešané ohlasy. Pri gigantických očakávaniach, ktoré pokračovanie vyvolalo, je pochopiteľné, že sa nová trilógia Star Wars nemohla zavďačiť všetkým. Filmy boli tiež medzníkom v digitálnom prerode filmového priemyslu, kde sa vysokorozpočtové filmy začali čím ďalej častejšie natáčať za zeleným plátnom. To, čo vyšlo Lucasovi v predošlej trilógii, zopakoval aj v tejto. Obsadil primárne len neznáme vychádzajúce hviezdy, aj keď mohol prakticky obsadiť, koho len chcel. Súboje so svetelnými mečmi boli oproti prvej trilógii posunuté na novú úroveň, kde najviac exceloval Darth Maul, ktorý sa avšak v pokračovaniach už vrátiť nemohol. Asi najväčším vrcholom filmu boli púštne preteky na tryskáčoch, kde Anakin započal svoju dobrodružnú cestu s tragickým koncom.
Star Wars: Epizóda II - Klony útočia (2002) Rozpočet: $115miliónov
V tomto dieli fanúšikov najviac zaujímala otázka, kto stvárni Anakina Skywalkera alias Dartha Vadera. Táto neľahká a aj nevďačná úloha pripadla neskúsenému Haydenovi Christensenovi, ktorý sa s ňou popasoval nadmieru dobre, i keď si za ňu vyslúžil nezaslúženú kritiku. Avšak hlavným ťahúňom tohto dielu sa stal Obi-Wan Kenobi, ktorého detektívna dejová linka netypická pre Star Wars dodala sérií nový rozmer. Na jeho ceste sa fanúšikovia konečne dozvedeli pôvod Stormtrooperov, do ktorého Lucas šikovne zainteresoval aj prvé žoldnierske krôčiky Boba Fettu. Románik medzi Anakinom a Padmé môže pôsobiť ako rušivý element, ktorý však bol patrične opodstatnený v záverečnej časti. Kariérny vrchol môže herec zažiť v každom veku. Dobrý príkladom bol aj Christopher Lee, ktorý si po Sarumanovi strihol ďalšiu ikonickú postavu Sitha Grófa Dooku, ktorý započal rozkol v galaxii vytvorením separatistickej armády.
Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov (2005) Rozpočet: $113miliónov
Najakčnejšie pokračovanie, v ktorom sa dočkáme najväčšieho počtu Jediov na plátne, len aby sme o nich mohli dramaticky prísť v epickom závere, ktoré nezanechá žiadneho fanúšika sily chladným. Lucas nešetril sekvenciami so svetelnými mečmi, takže v tomto dieli môžeme vidieť viacej neónového šermovania ako vo všetkých dieloch dokopy. Na svoje si prídu aj fanúšikovia majstra Yodu, ktorý po prvýkrát hrá v sérii výraznejšiu rolu, kde sa okrem rozprávania múdrostí vo veršoch chopí aj svojho zeleného meča. Pasáž, kde vyzve kancelára Palpatina na súboj na život a na smrť, patrí medzi tie najveľkolepejšie v celej ságe, na ktorú museli diváci čakať dlhé roky. Ani Ewan Mcgregor a Hayden Christensen sa nenechali zahanbiť a podaril sa im najemočnejší súboj v preďalekej galaxii. Ian MacDiarmid, ktorý dostal ako hlavný Sith v predchádzajúcej trilógii minimum priestoru, si to teraz bohato vynahradil a dodal filmu v závere patričný dramatický rozmer. Pomstou Sithov Lucas plynulo previazal celé Star Wars univerzum a dokončil hlavne príbeh zrodu možno najikonickejšieho zloducha všetkých čias - Dartha Vadera.
Tretia Star Wars trilógia a pokračovania...
Star Wars: Epizóda VII - Sila sa prebúdza (2015) Rozpočet: $245miliónov
Na úvod treba povedať, že Lucas novú trilógiu už neplánoval a siedme pokračovanie je výsledkom neutíchajúceho záujmu o túto nadčasovú značku, ktorá pritiahne do kín stále rekordný počet divákov. Tvorcom treba uznať zanietenie, s akým k Epizóde VII pristúpili, aj keď výsledok bol až príliš podobný štvrtej epizóde. Hoci je vzrušujúce sledovať, kam sa príbeh posunie, zároveň musí tŕpnuť fanúšikom úsmev na tvári pri pohľade na pôvodných hrdinov, ktorí sa po 32 rokoch vrátili na veľké plátno, len aby nedôstojne zomreli. Film tiež neprináša takmer žiadny technický pokrok od posledného dielu, ale skôr stavia na nostalgii, ktorá je jeho nosným pilierom. Z popola impéria povstal nový Prvý Rád, ktorý je avšak na chlp rovnaký ako jeho predchodca a má identickú stratégiu boja s nepriateľmi, len vo väčšom meradle. Tvorcovia sa tiež ani neodvážili nahradiť Stormtrooperov, ktorí sa stali kultom sami o sebe. Hlavným pozitívom filmu je fakt, že stále chytí diváka za srdce, i keď neponúka nič nové alebo originálne.
Od ďalšieho dielu si fanúšikovia môžu sľubovať oveľa viacej, lebo tvorcovia zatiaľ hľadali tú správnu cestu cez preďalekú galaxiu a vedia, že opatrný, neistý, nostalgický prístup sa im v budúcich dieloch už nevyplatí.
Rogue One: Star Wars Story (2016) Rozpočet: $200miliónov
Tento diel dostal nelichotivý podtitul - zbytočný, ktorý ho celkom dobre vystihuje. Hoci nemá nejakú výraznú chybu, je pompéznym príkladom zaslepenej potreby producentov vydolovať aj to posledné zlaté vajce z už tak vyčerpanej husy. Akčná stránka filmu je grandiózna, kde sa tvorcovia našťastie nespoliehali len na digitálne triky, ale nebáli sa aj niečo vyhodiť do vzduchu. V deji absentujú Jediovia, čo by nebola až taká chyba, keby príbeh ponúkol originálnejšiu zápletku so zaujímavejšou výpravou. Herci predvádzajú rutinné výkony zrejme vedomí si toho, že toto nepriame pokračovanie je samovražedná jazda bez spiatočného lístka. Zachraňuje to aspoň posledných päť minút, kde si mohli fanúšikovia vychutnať pravdepodobne posledný excelentný výstup Dartha Vadera. V takom duchu sa mohol niesť aj celý film.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!