Medzi najpopulárnejšie posty vo filmovom priemysle patrí dozaista herec a režisér. Avšak čas od času sa nájdu výnimky, ktoré zanechajú v dejinách filmu výraznú stopu na oboch frontoch. Dosiahli na pomyselný umelecký a kariérny vrchol, za čo bola väčšina z nich aj náležite odmenená pozlátenými trofejami a nejedným potleskom v stoji za obdivuhodný kultúrno-umelecký prínos pre celý svet. Svojím všestranným nadaním si zaistili nesmrteľnosť, za čo budú obdivovaní, aj keď sa ich kosti premenia v prach.
Charlie Chaplin (1889 - 1977), najúspešnejší film Kid (1921): Rozpočet $250,000 dolárov
Meno Charlie Chaplin dnes vzbudzuje priam posvätnú úctu aj u nezainteresovaného diváka, ktorý nevidel žiaden film z jeho plodného portfólia. Tak ako jeho najznámejšia postava - Tulák Charlie - tak aj ten skutočný okúsil v detstve trpký život chudobného trampa v Anglicku. Šťastnou náhodou sa dostal do Ameriky, kde sa beznádejne zamiloval do filmu, ktorý však diváci brali ako púťovú atrakciu bez umeleckej hĺbky. Chaplin bol jedným z prvých priekopníkov filmu, ktorý pochopil jeho budúci potenciál a tiež to, že ho bude môcť využiť len z režisérskej stoličky. Aby mal úplnú kontrolu nad výslednými filmami, tak na seba zobral celú zodpovednosť za scenár, produkciu a dokonca aj za hudbu. Vďaka svojmu všestrannému talentu prežil transformáciu filmu z nemej éry do spievajúcich muzikálov, kde drvivá väčšina nemých komikov nenašla miesto a upadli do zabudnutia. Vo filmovej kariére bol nadmieru úspešný, čo sa ale nedá povedať o jeho osobnom živote, kde musel dokonca opustiť USA kvôli silnejúcemu antisemitizmu spôsobenému studenou vojnou a faktom, že Chaplin nikdy neprijal americké občianstvo a odmietol narukovať do druhej svetovej vojny. Zvyšok života prežil vo Švajčiarsku so svojou štvrtou a poslednou ženou, kde bol až na konci života poctený zaslúženými oceneniami a hlavne Oscarom za celoživotné dielo.
Sylvester Stallone (1946 - súčasnosť), Rocky I (1976): Rozpočet $1,1milión
Predstaviteľ dvoch najikonickejších rolí - Rockyho a Ramba - to tiež nemal v detstve ľahké, preto sa musel vypracovať sám len s nehynúcim odhodlaním a s veľkou dávkou šťastia. Avšak Sly (ako sa rád necháva oslovovať) sa nikdy nespoliehal len na Pani Šťastenu a od začiatku svojej kariéry sa angažoval aj za kamerou. K svojmu azda najväčšiemu životnému úspechu - Rockymu prispel aj tým, že k nemu napísal scenár podľa skutočného boxerského zápasu. Hollywood je plný príbehov opulentného úspechu korunovaného Oscarom vychádzajúcich hviezd, ktoré tak ako rýchlo zažiaria, tak aj rýchlo zhasnú. To našťastie nebol prípad Slyho, ktorý zobral svoj osud do vlastných rúk, lebo kariéra akčných hrdinov býva zväčša krátka, a začal sa podieľať v celom procese točenia svojich akčných bômb. Záujem divákov nie je večný, a tak sa aj starnúci Rambo začal v 90. rokoch pomaly vytrácať z úspešných filmov. Na talianskeho žrebca ale čakal comeback, za ktorý si ako inak mohol znova sám, keď sa úspešne pokúsil znovunavrátiť lesk svojim dvom najznámejším sériám, ktoré ukázali, že Sly ešte nepatrí do starého železa.
Clint Eastwood (1930 - súčasnosť), Milion Dollar Baby (2005): Rozpočet $30miliónov
Ďalším pánom na holenie je nie je nik iný ako vetrom ošľahaný pištoľník, ktorý nikdy neminie a potrestá každého zlosyna, ktorý mu skríži cestu. Reč je o ikonickej postave bezmenného pištoľníka so zaprášeným pončom na sebe z kultovej dolárovej trilógie od Sergia Leoneho, ktorý urobil z Eastwooda hviezdu a ukázal mu, ako sa majú točiť dobré filmy. I keď k réžii pričuchol začiatkom 70. rokov, trvalo mu celé dve dekády, kým sa našiel a jeho filmy začali vzbudzovať oprávnený záujem. Nikdy nepodľahol vrtochom publika, ktoré začalo vyžadovať čím ďalej pompéznejšie eposy s drahými vizuálnymi efektmi. Točil srdcervúce drámy väčšinou podľa skutočných udalostí, ktoré sa vymykajú bežným štandardom. Vďaka svojej železnej výdrži znova oživil u divákov záujem o filmy so staromódnymi hrdinami, ktorí si osamelo nesú svoj kríž a veľa toho nenahovoria. Za to bol odmenený nejednou pozlátenou soškou a reputáciou jedného z najuznávanejších tvorcov v Hollywoode, ktorý točí úspešné film aj v 80tke.
Woody Allen (1935 - súčasnosť), Annie Hall (1977): Rozpočet $4miliónov
Možno najväčší hypochonder v Hollywoode, ktorý svojimi komornými filozofickými komédiami stále baví divákov už takmer 50 rokov. Vzhľadovo nevýrazný, neduživý, nízky glosátor, ktorý je svojim atypickým výzorom odsúdený na stvárňovanie vedľajších humorných postáv. Avšak zo svojho hendikepu sa mu podarilo urobiť obchodnú značku, na ktorej si založil svoju úspešnú kariéru. I keď točí len nízkorozpočtové filmy, vždy sa v nich objaví nejedna známa celebrita, ktorá dodá aj jeho malým filmom patričnú dávku noblesy. Byť populárny a obľúbený v Hollywoode má svoje výhody, preto sa okuliarnatý Jazzman v budúcnosti o prácu báť nemusí.
Mel Gibson (1956 - súčasnosť), Statočné srdce (1995): Rozpočet $72miliónov
Od predstaviteľa bláznivého seržanta Rigsa a ešte šialenejšieho Maxa by málokto očakával, že sa stane oslavovaným režisérom kvalitných naturálnych historických filmov. Zároveň je prekvapujúce, koľko málo režisérskych pokusov potreboval k tomu, aby sa vyšvihol medzi najlepších tvorcov v Hollywoode. Častá spolupráca s legendárnym Richardom Donnerom mu nebola na škodu, kde pri natáčaní Smrtonosných zbraní zrejme pochytil viacej ako len správne držanie strelnej zbrane. Jeho filmy obsahujú minimum digitálnych trikov, vďaka čomu sa mu podarilo dosiahnuť maximálnu autenticitu . V krvavých až morbídnych vojnových pasážach sa zrejme pán Gibson vyžíva, lebo sa nebojí ukázať mrzačenie na vojnovom poli v celej kráse, preto sa stali jeho filmy svojou brutalitou povestné. Pred pár rokmi to vyzeralo, že bude musieť modrooký búrlivák zavesiť svoju kariéru na klinec kvôli svojim netolerantným excesom. To sa našťastie nestalo, a tak sa môžeme tešiť na ďalšie historické krváky.
Kevin Costner (1955 - súčasnosť), Tanec s vlkmi (1990): Rozpočet $22miliónov
Asi žiaden režisér nezažil pri svojom režijnom debute taký rozprávkový úspech ako Kevin Costner, ktorý svojím prvým filmom získal hollywoodsky hetrik: slávu, peniaze a nehynúci obdiv fanúšikov po celom svete. Síce svojimi ďalšími režijnými počinmi vzbudil rozpačité reakcie, kde na jednej strane boli skalní Costnerovi fanúšikovia uhranutí jeho megalomanstvom, a na tej druhej sklamaní romantici, čo čakali Tanec s vlkmi 2. Tak či onak sa nezmazateľne zapísal do dejín filmu svojimi len štyrmi neprehliadnuteľnými kúskami epesného filmového umenia. Dnes už tento veľký milovník westernov zavesil svoju režisérsku kariéru na klinec, a tak nám ostali len oči pre plač, čo ešte mohol pán Costner natočiť.
Kenneth Branagh (1960 - súčasnosť), Henrich V. (1989): Rozpočet $9miliónov
Bez pochýb najväčší milovník Williama Shakespeara v Hollywoode, čo sa výrazne odrazilo na jeho hereckej aj režijnej kariére. Hlavne jeho začiatky sú pevné späté s adaptáciami hier najznámejšieho dramatika všetkých čias. Historické drámy s tragickými závermi v poslednej dobe vyšli z módy, tak musel tento na pohľad distingvovaný džentlmen zariskovať a skúsiť šťastie aj s hollywoodskymi trhákmi. Kde väčšina staromódnych režisérov pohorela, tam pán Branagh chytil druhý dych vo svojej režisérskej kariére a ukázal, že vie zvládnuť filmy aj s pompéznou produkciou. Dnes obdivovaný divadelný herec a vyhľadávaný režisér stále skúša niečo nové, čoho je dôkazom reinkarnácia belgického detektíva Hercula Poirota na strieborné plátno, ktorého úspešná séria sa snáď ešte len začína.
Jackie Chan (1954 - súčasnosť), Jackie Chan a čínsky poklad (1994): Rozpočet $10miliónov
Všestranne najnadanejšia osobnosť tohto článku, ktorá za to drží aj Guinessov rekord v najväčšom počte obsadených pozícií v procese výroby filmu od režiséra cez producenta až po kaskadéra v jednom filme. Nehovoriac o tom, že je aj plodný spevák a podnikateľ. Jackie Chan sa dostal k filmu, keď umrela legenda bojových umení Bruce Lee a záujem divákov o karate film sa vytratil spolu s ním. Avšak netrvalo dlho a agilný Aziat prišiel s novinkou, s ktorou dobyl filmový svet. Tou novinkou boli bláznivé karate komédie, pri ktorých posúval hranicu možného do takých extrémov, že nemá jedinú kosť v tele, ktorú by nemal aspoň raz zlomenú. Síce si nevydobyl globálne uznanie ako oceňovaný tvorca, ale zato sa stal najväčšou čínskou hviezdou, ktorá uspela aj v ďalekom Hollywoode a jeho meno sa stalo ešte väčším synonymom pre karate filmy ako preceňovaný Bruce Lee.
Robert Redford (1936 - súčasnosť), Obyčajní ľudia (1980): Rozpočet $6miliónov
Robert Redford je dnes uznávaný herec silných, nezlomných rolí, ktorý ale na počudovanie nezískal Oscara za svoje charizmatické výkony pred kamerou. Najväčších pôct a ocenení sa paradoxne dočkal z pozície režiséra, kde podobne ako jeho mladší kolega Kevin Costner svojím režijným debutom vytrel zrak všetkým neprajníkom, ktorí považovali všetky herecké hviezdy len za prostučkých šťastlivcov bez väčšieho talentu. Filmy, pod ktoré sa podpíše, si vyberá veľmi opatrne a uprednostňuje najmä komorné drámy, v ktorých dominujú postavy osudom skúšaných outsiderov. Ešte za svojich mladých, búrlivých čias sa chcel stať tento blonďavý štramák maliarom, tak len môžeme byť radi, že sa mu namiesto maľovania portrétov stalo osudné maľovanie ľudských osudov na filmovom plátne.
Sean Penn (1960 - súčasnosť), Útek do divočiny (2007): Rozpočet $15miliónov
Oscarový herec s typicky večne zvrašteným čelom a zamysleným pohľadom sa rozhodol okrem preberania početných ocenení aj zasadnúť za magický nástroj, ktorý ho tak preslávil. Na prekvapenie jeho fanúšikov to dopadlo nadmieru dobre a filmový svet bol znova obohatený minimálne o jeden dojímavý film, ktorý prehovoril do duše divákov po celom svete. Po tomto nečakanom úspechu sa bezprecedentne stiahol z režisérskej stoličky a nepokračoval v sľubnej novej kariére za kamerou. Avšak pred dvomi rokmi sa opäť chopil režisérskych povinností, tak sa mu v budúcnosti snáď podarí ďalší útek do divočiny.
Ben Affleck (1972 - súčasnosť), Argo (2012): Rozpočet $44,5milióna
Najmladší člen klubu hereckých režisérov, ktorý bol dlhé roky zaškatuľkovaný ako menej talentovaný kamarát Matta Damona, ktorý hráva postavy sličných Casanovov bez mozgu. To bola však iba fasáda Potemkinovej dediny, kde sa za uhrančivými očami skrýval nadaný tvorca, ktorý si svojimi vypätými dobovými drámami získal rešpekt obecenstva. Ben Affleck nezabúda ani na svoju hereckú kariéru, preto v súčasnosti na seba navlieka netopierí kostým, kde stvárňuje najzachmúrenejšieho Batmana všetkých čias. Ale tvorba vlastných projektov je mu prednejšia, lebo kariéra hviezdy veľkofilmov nemá dlhého trvania, nehovoriac o tom, že režisérska kreativita je zredukovaná na minimum. Preto sa aj vzdal natočenia sólového filmu o Netopierom mužovi. Dnes si už môže svoje budúce filmové projekty starostlivo vyberať, tak mu treba držať palce, nech ho tvorivá múza len tak skoro neopustí.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!