Tohtoročné Oscary rozpútali pri vyhlásení nominácií veľkú vlnu kontroverzie. Na Akadémiu sa zniesla kritika za to, že v nomináciách uprednostnili hercov a tvorcov bielej pleti a opomenuli tak napríklad film Straight Outta Compton, ktorý za uplynulú filmovú sezónu nazbieral mnoho ocenení. Tŕňom v oku skupiny divákov bol aj fakt, že z nominácií na Najlepší film vynechali snímku Carol o lesbickom vzťahu Cate Blanchett a Rooney Mary. Dámy na sošky nominované boli. Aká je história LGBT témy zobrazenej vo filmoch, čo sa najprestížnejšieho filmového ocenenia týka?
„Som hrdý na to, že môžem byť prvým otvorene homosexuálnym hercom, ktorý kedy vyhral Oscara.“ Takto sa mala začínať ďakovná reč herca Iana McKellena. Na Oscary bol nominovaný dvakrát, v roku 1999 za film Bohovia a monštrá, v roku 2002 za Spoločenstvo prsteňa. Dvakrát musel, podľa jeho slov, ďakovnú reč „odložiť naspäť do vrecka.“ Len dve herecké osobnosti – Linda Hunt a Angelina Jolie – svoju orientáciu minimálne spomenuli pred svojou výhrou. McKellen poukázal aj na to, že napriek tomu že otvorený homosexuál nikdy ocenený nebol, zlaté sošky sa len tak sypú hercom (a herečkám), ktorí hrajú homosexuálne či transsexuálne postavy.
V najčerstvejšej pamäti máme Eddieho Redmayna, ktorý bol na tohtoročného Oscara nominovaný za film Dánske dievča. Aj keď mierne kritizovaný, tento film sa ocitol aj medzi najlepšou osmičkou filmov. Redmayne v ňom hrá Einara Wegenera, muža, ktorý ako prvý podstúpil operáciu na zmenu pohlavia, aby sa jeho telesná schránka vyrovnala vnútrajšku – žene Lili. Zaujímavosťou je, že rolu mala pôvodne hrať Nicole Kidman. Za transsexuálnu postavu Rayon v Klube poslednej nádeje získal Oscara v roku 2014 Jared Leto. A medzi najznámejších predstaviteľov trans postáv na plátne určite patrí aj Hillary Swank, ktorá za film Chlapci neplačú získala v roku 2000 svoju prvú zlatú sošku. Hrala Teenu Brandon, ktorá chcela byť Brandonom. Na svoj vynikajúci výkon sa aj svedomite pripravovala – mesiac žila ako muž a zväzovala si hruď obväzmi. O tom, že sa jej darilo, svedčia jej susedia, ktorí si naozaj mysleli, že za herečkou chodí jej brat.
Mnohí známi herci a herečky získali sošky (alebo aspoň nominácie a popularitu) za stvárnenie homosexuálych a bisexuálnych postáv. Prvý herec nominovaný za gay rolu bol Peter Finch v roku 1972 za film Sunday Bloody Sunday. O rok na to už Joel Grey Oscara za rolu z filmu Cabaret získal. Jeden z najprelomovejších filmov pre LGBTI komunitu, Philadphia, bol podobne významný aj pre Toma Hanksa v hlavnej úlohe. Získal za ňu svojho prvého Oscara v roku 1994. Jedinú sošku svojej kariéry získal za stvárnenie homosexuála aj Phillip Seymour Hoffman vo filme Capote a za stvárnenie Harveyho Milka si ju po durhýkrát odniesol aj Sean Penn, ktorý vtedy vyhral trochu prekvapivo nad favorizovaným Mickeym Rourkom. Za takéto „dvojkombo“ – historická homosexálna postava – sošky získali aj Nicole Kidman ako Virginia Woolfe (Hodiny) a Charlize Theron ako Aileen Wuornos (Monštrum).
Zatiaľ čo vyhrať Oscara za herecký výkon LGBT postavy je, ako sa zdá, dokonca priam ľahké, získať „hlavnú trofej“ už menej. Zatiaľ najväčšiu kontroverziu vzbudilo rozhodnutie Akadémie neudeliť filmu Skrotená hora v roku 2006 cenu za najlepší film roka. Vyfúkol mu ju Crash. Napriek tomu, že Skrotená hora získala už predtým najvyššie ocenenie na Zlatých glóbusoch a BAFTA, na Oscaroch sa mu ušlo „len“ ocenenie za najlepší adaptovaný scenár, hudbu a réžiu pre Anga Leeho.
Pri pohľade na históriu sa môže zdať, že zahrať si homosexuálnu alebo transsexuálnu postavu je pre herca hotová zlatá baňa. Síce sa za podobné úlohy veľa neplatí (Hillary Swank napríklad za svoju úlohu dostala len tritisíc dolárov), popularita a prestíž je ale o to vyššia. Ostáva len dúfať, že z takýchto projektov podobne pozitívne ťaží aj skutočná LGBT komunita.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!