Aký je stonerský seriál? Tieto seriály majú veľmi špecifický humor, sú plné psychadelických vízií a divák pri ich sledovaní niekedy nadobúda pocit, že to, na čo sa práve pozerá, nevymyslela čisto zmýšľajúca hlava. Pripravil som si pre vás 5 animovaných seriálov. Pôjdeme pekne postupne od nevinných detských show až po ten najväčší hardcore. Tak smelo, králičia nora je pred nami, neváhajte skočiť priamo za mnou.
Regular Show
Začneme zľahka. Regular Show je ešte jeden z normálnejších animákov a asi jediný zo seriálov dnes spomenutých, ktoré by ste pustili svojim deťom bez strachu o ich duševný vývin. Seriál je určený primárne pre deti, to však ale neznamená, že si ho neužije aj dospelý stoner, hlavne pre nespočetné množstvo narážok, ktoré dieťa určite nepochopí. Hlavný hrdinovia snímku sú sojka Mordecai a medvedík čistotný Rigby, v podstate looseri pracujúci v mestskom parku. Príbehy, ktoré spolu prežívajú, sú dosť šialené, hneď v prvej epizóde napríklad Rigby ukradne okoloidúcemu čarodejníkovi midi klávesy, ktorými prinúti ľudí konať podľa svojej vôle. Ja mám pre vás pripravenú ukážku z epizódy Weekend at Benson´s, v ktorej Mordecai a Rigby vypijú halucinogénny drink zvaný Missisipy Queen.
Adventure Time
Niekto múdry raz na internete napísal, že Regular Show je dospelý svet s detskými problémami, pričom pri Adventure Time je to presne naopak. Adventure Time je ešte stále pre deti, pri niektorých častiach o tom ale človek dosť pochybuje. Príbehy o poslednom človeku na zemi Finnovi a jeho kamarátovi, naťahovacom psovi Jakeovi v postapokalyptickom svete Ooo popisuje je tvorca Pendleton Ward ako sladký cukrík, ktorý je ale zvnútra naplnený temnotou. Tento seriál je k postavám oveľa krutejší, ako si zvyknú dovoliť ostatné seriály pre deti, takisto mnohé scény sú, ak nie rovno strašidelné, tak potom určite znepokojivé. Vhodným príkladom časť s názvom King Worm, v ktorej je Finn uväznený vo svojich vlastných snoch. V ukážke si pustíme ukážku z časti s názvom Food Chain.
Rick and Morty
Rick a Morty už svojom popularitou prerážajú až do hlavného prúdu, takže sa môže stať, že príbehy večne opitého supervedca Ricka a jeho netalentovaného vnuka Mortyho poznáte. Toto už určite nie je seriál pre deti a zároveň je to posledný seriál, ktorý ešte neprekročil pomyselnú čiaru a dokáže si ho užiť aj mainstreamový divák. Rick a Morty je sci-fi a je to prekvapivo veľmi inteligenté sci-fi so skvele napísanými postavami a dialógmi. Je pesimistický, cynický a nechutný (Rickova v každej časti prítomná grcka na ústach). Paradoxné je, že k najsilnejšie momenty tohto seriálu, ktorými sa z morálky vysmieva, sú práve tie zľahka moralizujúce. Rick a Morty je akoby starším bratom Adventure Time, ktorý ide viac na hranu a popritom aj viac do hĺbky. Ako ukážku si pustíme pesničku z časti Mortynight Run, v ktorej sa Morty rozhodol zachrániť plynového mimozemšťana (Rick ho prezýva Fart) pred atentátom.
Aqua Team Hunger Force
Tu už prechádzame do značného surreálna. Hrdinami Aqua Team Hunger Force sú Master Shake, Frylock a Meatwad, teda všetko predstavitelia fastfoodového občerstvenia. Žijú spolu v jednom dome, pričom povedľa nažíva ich sused Carl Brutananadilewski. Ak by ste spojili sebeckosť, hlúposť, náladovosť a vysoké mienenie o sebe samom, vznikol by Master Shake. Meatwad je niečo ako neinteligentné naivné dieťa a preto sa často stáva terčom Shakeových útokov. Asi jediným spôsobilým tvorom v seriáli je Frylock a potom je tu ešte sused Carl – osamelý redneck. Ťažko opísať, o čo presne v tomto seriáli ide. V podstate sa v každom dieli stane nejaká sureálna vec, na ktorú musí štvorica reagovať (Shake predá Meatwad do cirkusu, Frylock a Carl použijú šampón, vďaka ktorému sa stanú nesmrteľní). Ako ukážku si pozrite skvelý geto opening k prvým sériam seriálu:
Triptank
Ak ste si doposiaľ užívali náš výlet do krajiny zázrakov? Fajn? No myslím, že ženy, deti a slabší jedinci by nemali pokračovať ďalej. To, čo nasleduje, už totiž väčšina normálnych ľudí neprijme. Triptank asi najlepšie vystihuje scatch z prvej časti, v ktorom žena prezlečená za hot dog variaca ľudské končatiny telefonuje na ústredňu Triptanku: „Haló, som znepokojená vašou šou, všetkým tým rasizmom, drogami, alkoholom... lysohlávkami, a ľudmi majúcimi sex so zvieratami. Nestrpím to. Prečo nemôžete namiesto toho rozprávať o ružiach a oceáne?“ Ako ukážku si dáme scatch s názvom stoned apes theory, ktorý je mimochod ešte jeden z tých nevinnejších.
Xavier Renegate Angel
Dostali sme sa na úplnú hranicu normálne fungujúcej mysle. Xavier Renegate Angel je niečo, čo ste nikdy pred tým nevideli a asi ani už nikdy neuvidíte. Tvorcovia Xaviera sa vyjadrili, že je to seriál, ktorý varuje deti a dospelých pred nebezpečenstvami spirituality. Takisto tvrdia, že pozerať Xaviera je krása, ale nie krása obyčajná, pohľadnicová. Xavier, to je ako keby váš mozog plakal. S týmto tvrdením nemožno nesúhlasiť. Xavier je pútnik a hľadač pravdy. A okrem iného má šesť bradaviek, namiesto ruky hada, zobák a kolená naopak. Xavier je niečo podobné ako Triptank, ibaže je o niečo menej nechutný a o ešte o štipku viac surreálny. No ešte jednou vecou je Xavier jedinečný. Je to jeho spirituálna úroveň. Seriál celý čas rieši hlboké duchovné témy a tvári sa poučne, pričom na obrazovke sa odohráva absurdná hlúposť.
Samozrejme, toto nie sú všetky stonerské animované seriály. Hodilo by sa spomenúť ešte Venture Brother (paródia na super hrdinov, ktorá si neberie servítku pred ústa), potom Superjail! (seriál o superväznici, ktorého každý diel obsahuje krvavý masaker) alebo Mr. Pickles (seriál psom Satanášovi s podobnou mierou nechutnosti ako Triptank). Okrem stonerských seriálov kreslených existujú ešte aj stonerské seriály hrané, na tie sa však pozrieme až koncom mesiaca.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!