Rozčuľuje vás nulová originalita scenáristov a producentov v Hollywoode? Ani tretí Hulk, x-tý Superman či nový Robocop neulahodil vášmu srdcu? Myslíte si, že v minulosti to bolo lepšie?
Nie! Nebolo. V dávnych časoch zrodu filmu ešte copyright toho veľa filmárom nehovoril. Bolo bežnou praxou natočiť ten istý film jednoducho znova, len pod inou značkou. Zoberme si napríklad takého Pokropeného kropiča z roku 1895 od bratov Lumierovcov.
Okrem toho, že je Pokropený kropič prvou komédiou v histórii kinematografie, Lumiérovci ho mali tak radi, že si ho natočili ešte raz, a to v roku 1896
Samozrejme okrem samotných bratov točil Pokropeného kropiča aj ďalší, žiaľ väčšina týchto filmom sa stratila . Svojho vlastného Kropiča si natočil aj Georges Méliès, v roku 1896.
Preskočme o sedem rokov dopredu a pozrime sa rovno na ďalší legendárny snímok. Veľká vlaková lúpež z roku 1903 je prvým strihovým filmom. Môžeme sa zaň poďakovať Edwinovi S. Porterovi. Pre terajšieho diváka je to dosť nuda, v tej dobe to ale bola pecka. Dobové reklamy skromne hlásali, že tento film je „nadradený nad všetky ostatné nakrútené filmy, ktoré dovtedy vznikli“.
Veľká vlaková lúpež bol taktiež jeden z prvých blockbusterov (stál 150$) a Porter ju nakrútil pre Edison Studios. Edison Studios založil Thomas Alva Edison. Áno, ten ujo čo vymyslel žiarovku. Predstavu Edisona ako introvertného vynálezcu žijúceho vo vlastnom svete radšej chytro vypustite z hlavy, pretože Edison bol žralok, ktorý by Haščákovu Pentu razom strčil do vrecka. V podstate pomohol vybudovať v americkom filmovom priemysle monopol a kto nesúhlasil s Edisonovou nadvládou, ten sa musel obracať. Napríklad taký producent a režisér Siegmund Lubin. Ten, aby ušetril na poplatkoch za honoráre, natočil si v roku 1904 Veľkú vlakovú lúpež znova, tento krát ale vlastnú.
Ak skočíme ešte o 3 roky dopredu, dostaneme sa do roku 1907, kedy vznikol film Ben Hur. (išlo o adaptáciu knižky Ben Hur prvý krát vydanej v roku 1880). Jedná sa o nemý film, čo trval okolo 15 minút. Ben Hur je taká filmová stávka na istotu. Nesie v sebe pútavý príbeh, atraktívne prostredie a osobu Ježiša Krista. Proste film, na ktorý pôjde do kina rád naozaj každý. A preto ho nestačí natočiť len raz.
A tak, ako sa vyvíjal filmový priemysel, sa vyvíjal aj Ben Hur. V roku sa na plátnach kín objavil nový Ben Hur, ešte stále nemý, ale už oveľa veľkolepejší s vyše dvojhodinovou minutážou. V roku 1959, v dobách, keď Hollywood točil jeden výpravný historický veľkofilm za druhým nemohol chýbať Ben Hur ďalší, širokouhlý a farebný. V roku 2010 sa znovuobjavil, síce len ako TV film, ale nič sa nebojte, pretože v roku 2016 nás čaká ešte jeden Ben Hur a čert by v tom bol keby nebol v 3D.
Od Ben Hura je to už len krôčik k Ježišovi Kristovi a k Biblii. Príbehy z Biblie boli adaptované už nespočetne krát a ešte aj nespočetne krát adaptované budú. A ide naozaj o veľké čísla. Príbeh Adama a Evy v priebehu času zadaptovalo zatiaľ 6 filmov, Noeho 4, Mojžišov je 10 (mojím osobným favoritom je animovaný Princ Egyptský z roku 1993 od DreamWorks). Rekord samozrejme drží život Ježiša Krista, ktorý bol zadaptovaný vyše 50 krát v rôznych podobách, vrátane rozkošnej clay animácie (Majster zázrakov: Príbeh Ježiša, 2000 – film natočili Rusi a v origináli má krásny názov Чудотворец aka Čudotvorec)
Remaky jednoducho patria ku kinematografii. Film musí na seba zarobiť, a častokrát je jednoduchšie siahnuť po starej známej zabehanej značke, ako prísť s niečím novým.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!