Keď sa na nás pred necelými dvoma rokmi valil predpokladaný koniec sveta, ktorý bol údajne predpovedaný mayskou civilizáciou, reakcie rozčlenili ľudí do niekoľkých kategórií. Niektorí blížiacu sa apokalypsu úplne odignorovali, iní nadávali na to, ako táto téma zbytočne zahlcuje médiá. Hlavne pre mladých bol 21. december 2012 len ďalšou dobrou zámienkou pre poriadnu párty. No našli sa i ľudia, ktorí teórii o zániku sveta uverili. Či už je pre vás táto panika nepochopiteľná, alebo taktiež patríte k tým, čo sa pomaly lúčili so životom, jedno je isté – tento prípad rozhodne nebol ojedinelý. Našimi dejinami sa ťahá celá šnúra katastrofických predpovedí a koniec mayského kalendára rozhodne nepatrí k tým najbizarnejším.
Korene zaznamenaných predpovedí siahajú do siedmeho storočia pred naším letopočtom, kedy už starí Rimania predpokladali zánik i keď nie celého sveta, ale aspoň Ríma. Ich množstvo však narástlo s príchodom kresťanstva, kedy sa samozvaní proroci začali odvolávať na príchod Antikrista či dokonca na rozmery Noemovej archy. Významnou udalosťou mala byť podľa pápeža Silvestra II. Apokalypsa milénia, ktorá sa mala odohrať 1.1. 1000 ako zakončenie tisícročného zlatého veku kresťanstva. Toto vyhlásenie viedlo k vzburám v Európe a množstvo pútnikov taktiež smerovalo do Jeruzalema. Nie je prekvapením, že sa táto predpoveď nesplnila, no to nezastavilo kresťanov, aby dátum apokalypsy posunuli na rok 1033 – teda tisícročie po smrti Ježiša Krista. Ďalší pápež, ktorý hlásal apokalyptickú víziu, bol Inocent III. Určil ju na rok 1284, čo bolo presne 666 rokov po vzniku islamu. No ani toto zvláštne číslo ho k správnej predpovedi nepriviedlo.
O storočie neskôr sa o vyvolanie planého poplachu postaral mor, nazývaný čierna smrť, ktorý v rokoch 1346-1351 mnohých Európanov utvrdil v presvedčení, že sa blíži koniec. Prekvapivé je, že podobné katastrofy predpovedali i niektoré uznávané osobnosti – Martin Luther tvrdil, že koniec sveta príde najneskôr roku v 1600 a Krištof Kolumbus, známy moreplavec, dokonca vydal Knihu proroctiev, kde za osudný rok považoval rok 1656. Koncom osemnásteho storočia však už tieto katastrofické teórie neboli automaticky prijímané. Richard Brothers, bývalý námorník, sa vrátil k teórii Milénia a určil, že koniec sveta sa odohrá niekedy medzi rokmi 1793 a 1795. Nakoniec ho zavreli do blázinca.
Pravdepodobne najbizarnejší spôsob, ako na seba pomocou predpovedania apokalypsy upozorniť, zvolila Mary Bateman, anglická veštica a šarlatánka. Jej sliepka začala v roku 1806 znášať vajcia s nápisom: Kristus prichádza. Ukázalo sa, že ide o podvod – sama majiteľka písala tieto odkazy na znesené vajcia a potom ich natlačila naspäť do sliepky. So zaujímavým tvrdením prišla i Joanna Southcott, 64-ročná žena, ktorá tvrdila, že pod srdcom nosí Kristovo dieťa. Malo sa narodiť 25. decembra 1814. Zvláštnosťou je, že táto dáma si sama určila dátum smrti – umrela presne v deň, kedy mala porodiť. Pitva ukázala, že tehotná nebola.
Ani príchod 20. storočia nespôsobil, že proroctiev ubúdalo. Naberali však trochu iný ráz. Americký kriminálnik Charles Manson, ktorý si odpykáva doživotný trest, predpovedal na rok 1969 apokalyptickú rasovú vojnu. Nariadil preto vraždy (medzi nimi i vraždu Sharon Tateovej, manželky Romana Polanskeho, ktorá bola v tom čase tesne pred pôrodom), aby ju zapríčinil. A kde nabral inšpiráciu? Interpretoval takto jeden z albumov Beatles. Tragicky taktiež skončila i predpoveď Marshalla Applewhitea, vodcu kultu Nebeskej brány. Tvrdil, že Hale-Boppovu kométu obletuje vesmírna loď a že jediný spôsob, ako sa duše členov kultu môžu dostať na loď, aby ich zobrala na vyšší level existencie, než je ten ľudský, je samovražda. Bohužiaľ, viedlo to k masovej samovražde 39 ľudí.
Dá sa po takomto výpočte vôbec vyvodiť nejaký záver či ponaučenie pre ľudí? Pravdepodobne nie. Vždy budú skupinky, ktoré ochotne uveria blížiacej sa katastrofe či tomu, že vo vesmíre je loď, ktorá ich prenesie na vyššiu úroveň. Množstvo predpovedí už bolo vyslovených i do budúcnosti. Zostáva už len dúfať, že časy, keď ľudia na takéto teórie reagovali násilne, sa skončili. Preto buďme radi, že sa mayská apokalypsa skončila iba množstvom otravných statusov na sociálnych sieťach.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!