Čuduj sa svete, podobne ako komiks, animované filmy si zamieňa majorita, hlavne naši rodičia so zábavkou pre deti, či dospievajúcu mládež. Toto generalizovať nemožno, pretože oba žánre sa zameriavajú aj na dospelé publikum. Druhá vec, ktorá sa naposledy stala pri Cameronovej/Rodriguezovaj adaptácii anime Battle Angel Alita, je zámer urobiť s dospeláckej látky kasový trhák a teda ju osekať o „neprístupné“ elementy. Znížené ratingy v každom prípade nerobia takýmto dielam dobre. Ale tu a tam sa nájde producent, ktorý sa nebojí popularizovať tematiku 18+. V poslednom čase to robí Netflix a po nehnevajte sa, slabších Disenchantment, či Castlevania divákom ponúkol horúcu novinku, animovanú antológiu Love, Death & Robots, ktorá sa okamžite po svojom vydaní ) 14. februára 2019, stala hitom a to doslova virálnym.
Pristupoval som k nej s istým odstupom, keďže priveľmi sporfanované veci sa mi zdajú prvoplánové. Po vzhliadnutí seriálu, som celkom milo prekvapený, aj keď nie úplne nadšený. Áno Love, Death & Robots sú skutočne prvoplánová záležitosť, robená na istotu pre dospelé publikum. V 18 epizódach môžete očakávať sci-fi, fantasy témy, šmrncnuté hororom a erotikou. Samotní producenti dielo označili ako NFSW (teda Not Safe For Work- teda silno erotické, softpornografické témy a v tomto prípade aj „gorno“). Čo by ste tak asi očakávali od pána Tima Millera, režiséra filmového Deadpoola. Miller sa už pred tým pohyboval vo filmovom aj videohernom biznise (napr. produkoval Mass Efect 2, či Hellgate London). Miller celý projekt vymyslel, adaptoval poviedky rôznych spisovateľov a spolu s ďalším známym pánom Davidom Fincherom (Alien 3, Seven, Fight Club...) ho vyprodukovali. Takže dostávame technologicky špičkovú záležitosť, čo sa týka (cgi) grafiky aj 2D grafiky a dokonca jednu hranú časť, či zopár akože „anime“. Réžia je ponechaná v rukách rôznych tvorcov, Miller to istotne celé nerežíroval a predlohy sú aké sú...
Po vzore komiksového magazínu a následne 2 animovaných filmov Heavy Metal, ktorého je Love, Death & Robots (vraj) duchovným nástupcom, rozvíja 18 poviedok najmä témy s cyberpunkovou estetikou, ale to neznamená, že ostáva len pri nej. Podmienka bola aby v každej z nich bol aspoň jeden element z názvu diela- teda láska, smrť, alebo roboti. Alebo proste kombinácie. Každá z nich má byť zakončená nečakaným obratom (tj. twistom). Epizódy majú tendenciu, alebo teda sa snažia pokryť „filozofické témy“ o ľudskej povahe, našom mieste v kozme, alebo náš vzťah k technológiám (robotike). Neváhajú však, ako som povedal, byť prvoplánovo NFSW a teda okrem nahoty (polnahoty u žien, celej nahoty u mužov) a sexu (softporna) prezentovať otvorené grafické násilie v komediálnych až hororových stupniciach...odtiaľ slovo „gorno“ (základ- gore). Niektoré z nich... môžem menovať: "Three Robots", "When the Yogurt Took Over", "Ice Age", and "Alternate Histories", založené na diele spisovateľa Johna Scalziho, sú násilia a erotiky oprostené, založené viac na komediálnom (sarkastickom) tóne a teda skutočne dobré až uspokojujúce. Zvyšok je naozaj prvoplánový, ako keby ste pozerali trailer alebo animácie z nejakej známej videohry (a skutočne si myslím, že tu ide o akýsi polskrytý product placement známych videoherných franšíz- napr. Starcraft a Metro určite. Možno aj Anthem...atď), napriek tomu, že technologicky sú naozaj úžasné a v niektorých herci hrajú sami seba (tzv. ink-suit acting, čo je pomerne stará metóda využívaná od čias 2D Disneyoviek, ale popularizovaná bola práve vďaka pokroku technológií vo videohrách a možno aj takému Cameronovmu Avatarovi). Ak máte napozerané, alebo nahraté sci-fi záležitosti, žiadne nečakané rozuzlenia nečakajte...naozaj. Nad niektorými časťami užasnete kvôli grafike, alebo tomu, že ste to už niekde videli a tu to je spracované troška inak, ale ešte raz sa budem opakovať, nadchnú vás práve tie, od ktorých by ste to nečakali, najmä také s kratšou stopážou, pretože niektoré dlhšie sú proste natvrdo seknuté, bez výraznejšej pointy. Stopáž sa pritom pohybuje od 6 do 20 minút.
V každom prípade sa treba na to kuknúť ísť s prúdom (už aj slovenských „fandom“ webov) , podporiť tvorcov, aby nám priniesli druhú ,vyladenejšiu sériu a neostalo len pri jednom váhavejšom pokuse. Napriek tomu to je pokus vcelku vydarený aj keď prezentuje ohrané komerčné témy v NFSW háve. Budem to dôkladne sledovať, pretože to má veľký potenciál, hoci podľa mňa nie kultový.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!