Blázniví, ale neškodní. Chceli si len tak žiť, sami pre seba, nikoho neotravovali, nikomu neubližovali. Niekto to však videl inak a na ľudskú hlúposť žiaľ neexistuje žiaden liek...
Táto šesťdielna miniséria z dielne Paramount Network je naozaj dychberúca záležitosť, ktorá sa na celú nešťastnú udalosť snaží pozerať zo všetkých možných uhlov. Čo je však sympatické, nesnaží sa súdiť, iba sprostredkováva fakty. Divák má tak spolu s poslednou klapkou finálneho záberu všetky potrebné informácie na to, aby si názor na celú záležitosť dokázal urobiť aj sám.
Réžie sa ujal môj celkom obľúbený režisér John Erick Dowdle, ktorý už má na konte niekoľko zaujímavých počinov (hlavne z posledných rokov). Štvrtú a piatu časť si vzal na starosť Dennie Gordon. Spolu odviedli kus poctivej práce, ktorej naozaj nie je čo vytknúť - či už z formálneho hľadiska, alebo čo sa týka práce s hercami. Pokiaľ by som ale predsa len mal tomuto projektu niečo zazlievať, tak jedine v obsahovej stránke, kde sa mi niekoľko scén (hlavne zo začiatku) zdalo zbytočne natiahnutých, čo malo za následok trochu pomalší rozjazd a lenivejšie vtiahnutie do príbehu.
Ži a nechaj žiť v tomto prípade neplatilo
Autori tohto seriálu tak trochu počítajú s tým, že divácke osadenstvo túto nešťastnú udalosť, ktorá sa stala v Texase v roku 1993, pozná, respektíve si ju dokonca pamätá. V tej dobe totiž boli toho plné noviny a médiá v USA sa v podstate pár dní ani poriadne nezaoberali ničím iným. Jadro tohto smutného príbehu tvorí tragédia, ktorej predchádzalo 51 dní tvrdého vyjednávania medzi fanatickou náboženskou skupinou Davidiánov pod vedením ich mesiáša Davida Koresha (Taylor Kitsch) a vládnymi zložkami v podobe ATF a FBI, kde sú dôležité najmä dve mená – hlavný vyjednávač za FBI Gary Noesner (Michael Shannon) a Mitch Decker (Shea Whigham). Jeden z nich sa snaží situáciu počas vyjednávania upokojiť a všetko riešiť čo najohľaduplnejšie, zatiaľ čo ten druhý preferuje jedine tvrdý prístup. Vlastne väčšia časť miniseriálu s minimálnymi dejovými odbočkami sa venuje tomuto vyjednávaniu medzi oboma stranami, ako i konfliktom vo vnútri FBI. Keď to človek takto napíše, mohlo by sa zdať, že pôjde o hroznú nudu, no ubezpečujem vás, tá tu teda naozaj nehrozí (možno až na ten zmienený úvod, ktorý ale netrvá dlho).
Herci, ktorí dokážu zatriasť vnútrom diváka
K výbornému pocitu z filmu okrem samotnej obsahovej náplne prispela aj atmosféra, ktorú autori dokázali navodiť. Na nej majú jednoznačný podiel najmä herci, z ktorých každý jeden dokázal svojej postave vdýchnuť veľmi výrazný charakter. To malo na mňa okamžitý účinok v podobe rôznorodej zmesi pocitov, ktorú ešte zvýraznili konkrétne situácie a konanie jednotlivých účinkujúcich. V tomto ohľade vyčnieval predovšetkým Michael Shannon, pre ktorého bola postava Garyho ako šitá na mieru. No prekvapil ma aj Shea Whigham, toho som zase predtým nemal nikdy ktovieako v láske. Avšak tu svoj negatívny charakter dokázal zahrať tak dobre a tak presvedčivo, že ho mám rád ešte menej.
Nebojte sa náboženského rečnenia
Kto sa bojí častého náboženského rečnenia, tak aj v tomto ohľade sú obavy zbytočné. Áno, niečo tu je, a pomerne často, avšak všetko toto „biblické“ rečnenie, predovšetkým zo strany Davida, je podané zaujímavou formou, ktorej prvoradou úlohou je poukázať na Davidovo majstrovské umenie manipulátorstva. V spojitosti s jeho ovečkami je potom tiež zaujímavé pozorovať účinky tejto psychológie. V každom ohľade ide o veľmi zaujímavý aspekt minisérie.
Posledný diel - nič pre slabé povahy
Čo sa týka pôsobenia na divácke emócie, Waco si po celý čas drží pomerne vysokú úroveň. Potom však prišla posledná časť s názvom Day 51, ktorá ma pocitovo spoľahlivo zošrotovala. Hrozné, smutné a desivé... Niečo, z čoho sa slušnému človeku musí vo vrecku nožík otvárať. Hlavne vtedy, keď si dá divák do súvislosti ešte aj šikovne do záveru minisérie vloženú dokumentárnu vsuvku, ktorá je akoby prierezom predchádzajúcej „práce“ FBI. Kto dá tejto minisérii šancu, rozhodne neoľutuje. Príbeh sekty Davidiánov má totižto čo povedať aj po rokoch. Hĺbavejší divák si navyše z neho aj veľa odnesie, napríklad v podobe už zmieneného obrazu psychológie manipulátorstva a silného zážitku z excelentných hereckých výkonov.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Waco Waco
- Spojené štáty, 2018, (Minutáž: 6x49 min) min.
- Žáner: Dráma
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!