Spoločnosť Netflix sa v poslednom čase snaží veľmi presadiť s vlastnou produkciou. Niekedy jej to vyjde, inokedy zase menej. Tentoraz ide skôr o ten druhý prípad. Pritom s rozpočtom 90 miliónov dolárov predstavuje tento film doteraz najdrahší projekt od Netflixu a zároveň ide aj o prvý film na pokračovanie. Dohoda o druhej časti bola totiž podpísaná ešte pred zverejnením tej prvej. Len pre zaujímavosť, iba scenárista Max Landis si za svoj scenár odniesol tučný profit tri a pol milióna dolárov. Avšak paradoxne práve ten sa mi zdal najväčšou slabinou celého filmu.
Alternatívna realita v modernom svete
Samotný príbeh sa odohráva vo zvláštnej alternatívnej realite zasadenej do prítomnosti. Ide o svet, kde spolu bok po boku žijú ľudia, elfovia, orkovia, ako aj iné fantazijné bytosti od výmyslu sveta (napríklad tu máme poletujúce víly, ktoré tu fungujú ako škodcovia v domácnosti). Ústrednými postavami sú losangeleský policajt ľudskej rasy Daryl Ward (Will Smith) a jeho všetkými rasami neobľubený kolega Nick Jakoby (Joel Edgerton) - nečistokrvný ork. Obaja sú počas rutinného výjazdu privolaní do hniezda teroristickej organizácie, kde sú okamžite zatiahnutí do nerovného súboja s magickými silami a chamtivosťou. Na mieste činu nachádzajú okrem zohavených tiel aj tajomnú dievčinu – elfku Tikku (Lucy Fry) a vzácny čarovný prútik, ktorý majiteľovi dokáže splniť všetky želania. Zúrivá naháňačka za čarovnou mocou sa môže začať...
Príbeh je veľkou slabinou
Ak by sme sa mali baviť o scenári, ja tiež patrím k tým častým hlasom, ktoré tvrdia, že na prvý dojem ide o film, ktorý je akousi čudnou zmesou Pána prsteňov, Bad Boys a Patroly. A nie je to len tým, že posledne menovaný film natočil práve David Ayer, ktorý si sadol na režisérsku stoličku aj v tomto prípade. Podobne ako v Pánovi prsteňov, i tu pobehujú rôzne fantazijné stvorenia, medzi ktorými vyčnievajú tri rasy – ľudia, orkovia a elfovia. No a dve hlavné policajné postavy sa doberajú a rešpektujú, respektíve nerešpektujú obdobne ako v Bad Boys či v Patrole, pričom sa nezabudlo ani na humor a vážnejšie scény. Mohlo by sa teda zdať, že film naplní predpoklady potešiť veľký okruh divákov. Žiaľ, ostalo to len pri tom dobrom nápade a zámere.
Neochutený guláš rôznych formálnych a obsahových prvkov
Bright mi pripomenul jedno staré príslovie – všetkého veľa škodí. A v tomto prípade to platí dvojnásobne. Scenár sa priam až kŕčovito snaží zahrnúť všetko, čo by čo i len trochu mohlo byť pre diváka zaujímavé a atraktívne - fantasy bytosti, policajné duo sršiace humorom, vážne akčné scény, naháňačky... Dokonca sa nezabudlo ani na čarovný prútik v štýle Harryho Pottera. To všetko dohromady však vytvorilo jedine guláš bez chuti – zmesku rôznych nápadov a trikov moderného filmárskeho sveta, čo však ako celok vôbec nefungovalo. Na to bola hlavná os príbehu až príliš jednoduchá a prvoplánová. Celkový dojem mohla ešte trocha vylepšiť aspoň čiastočne načrtnutá sociálna kritika spoločenského podhubia prostredia, v ktorom sa jednotlivé postavy a rasy pohybovali, no v tom mori akčných scén a zúrivej naháňačky za čarovným prútikom vyšumela do prázdna aj tá. Našťastie ale vzhľadom na množstvo pekne zvládnutých scén a obstojnú hereckú stránku Bright poteší aspoň oko diváka. Musím uznať, že mastný rozpočet nevyšiel nazmar a vizuálna stránka spolu s réžiou jednotlivých akčných scén využili peniaze naplno. Medzi jednotlivými akčnými zábermi a naháňačkami sú len minimálne prestoje, takže aj keď by sa chcel divák nudiť, tak nemôže, nie je skrátka na to čas. Navyše atmosféru snímku pekne dotvára aj vhodne zvolený soundtrack, ktorý nie je otravný ani po dlhšom čase.
Pomôže pripravovaná druhá časť filmu?
Bright mal plno ambícií, ktoré sa autori snažili naplniť nahádzaním veľkého množstva divácky atraktívnych ingrediencií do jedného hrnca, no výsledok je skôr vlažný a budí dojem povrchnosti. Z časových dôvodov je to i pochopiteľné, vzhľadom na to množstvo prvkov a motívov sa nebolo možné každému jednému venovať dostatočne na to, aby divák dostal niečo hlbšie a premyslenejšie. Možno sa výsledný dojem napraví pripravovanou druhou časťou, v ktorej by sa niektoré záležitosti a udalosti okolo postáv mohli vysvetliť trochu podrobnejšie. V kontexte jednej časti je však výsledný dojem povrchný a jedná sa vyslovene o nenáročnú pukancovú zábavu, pri ktorej sa nasýtia predovšetkým oči.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Bright Bright
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!