Poznáte také tie staré hororové fotografie, z ktorých zíza nezvyčajné, až desivé dieťa? Podobných podivných obrázkov, pri ktorých je ťažko povedať, či ide o fotomontáž, je na svete mnoho. Očarili aj amerického spisovateľa Ransoma Riggsa, a to natoľko, že ich začal zbierať. Keď bola jeho kolekcia dosť veľká, chcel ju vydať knižne. Avšak, jeho vydavateľstvo týmto nápadom moc očarené nebolo, preto bol donútený k fotografiám domyslieť príbeh. A tak vznikol jeho knižný debut, Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej.
Príbeh, ako aj knižný, tak aj filmový, rozpráva o mladom chlapcovi menom Jake (Asa Butterfield). Keď bol Jake ešte malý, jeho dedko mu zvykol rozprávať príbehy o sirotinci slečny Peregrinovej, v ktorom v detstve prebýval. V príbehoch zväčša vystupovali ľudia s nezvyčajnými schopnosťami, takže nikto z rodiny veľmi neveril ich pravdivosti. Po dedkovej smrti sa ale všetko zmenilo. Jake sa vydáva na výpravu za spomienkami na svojho starkého, a preto zamieri na spomínané miesto z jeho mladosti, do sirotinca slečny Peregrinovej. Tam, kde by mal stáť sirotinec, sa však nachádzajú iba trosky budovy, no z omylu o opustenosti domu ho vyvádzajú postavy, ktoré začne pozorovať kútikom svojho oka. Skôr než stihne zo strachu uniknúť, je unesený do podivnej jaskyne. Keď ňou tajomné postavy s Jakeom na chrbte prejdú, objavia sa na ešte nezvyčajnejšom mieste. V sirotinci, kde boli doteraz, no o mnoho rokov skôr. Jakeov zmätok v hlave umocňuje aj to, že vo svojich únoscoch začne spoznávať deti, o ktorých mu toľko hovoril jeho starký. Až teraz sa ocitá pri pravom Domove pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej.
Príbeh mladého chlapca, väčšinou outsidera, ktorý zistí, že do normálneho sveta vlastne vôbec nepatrí, je niečo, čo ste videli už mnohokrát. Táto šablóna sa objavuje v obrovskom počte filmov s fantasy tematikou, a je prítomná aj v Domove pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej. Jake po čase zisťuje, že podobne ako všetci obyvatelia detského domovu aj on je podivný, čo znamená, že oplýva nezvyčajnými schopnosťami. A ako inak, on jediný môže ostatných podivných zachrániť pred strašnou hrôzou s tvárou Samuela L. Jacksona, ktorý by tieto zvláštne deti rád videl na svojom jedálničku. Príbeh má, samozrejme, aj svoju ľúbostnú zápletku. Môže za ňu Emma (Ella Purnell), blonďavé dievča, ktoré musí mať nonstop obuté kovové ťažké topánky, keďže jej podivnosťou je manipulácia so vzduchom, ktorá zahŕňa aj skutočnosť, že je ľahšia ako vzduch. Ich romantický vývoj je však nevýrazný, a do už tak obyčajného príbehu neprináša nič nové.
Nečudo, že sa známemu americkému režisérovi Timovi Burtonovi zapáčil práve tento príbeh. Vo vedení so slečnou Peregrinovou (Eva Green), ktorá udržuje svoju mládež v bezpečí pred zlým Barronom (už spomínaný Samuel L. Jackson) pomocou časovej slučky, poskytujú postavy a samotný sirotinec veľa možností hry s temnými a zvláštnymi motívmi, ktoré sú pre neho typické. No aj Timovi Burtonovi sa nie vždy podarí. Hoci podivná mládež zo začiatku vyzerala zaujímavo, neskôr vo filme ostala úplne nevyužitá. Ako príklad si môžeme uviesť desivé a tajomné maskované dvojčatá, ktoré svojimi ničivými schopnosťami mohli osudový konflikt počas filmu vyriešiť v priebehu pár sekúnd aspoň štyrikrát, no spravili tak až pri poslednom súboji. Nevyužitosť postáv a iných motívov ako napríklad časová slučka, v ktorej sa opakuje ten istý deň dookola, spôsobuje, že celá snímka pôsobí zlepene, akoby sa do nej pridávali elementy, ktoré slúžia len na to, aby mohli poslúžiť svojmu jednorázovému účelu, a následne je na ne zabudnuté.
Podobne je to aj s vizuálom filmu. Na prvý pohľad do očí udrie scéna, kde chlapec menom Enoch (Finlay MacMillan) pomocou svojej schopnosti vytvorí dve malé príšerky, a dá im príkaz bojovať. Táto bitka je atypicky točená pomocou technológie stop motion (modely postavičiek je nutné záber po zábere ručne posúvať). Ďalej treba spomenúť ešte pekné podvodné scény, kde sa naplno využíva Emmin potenciál. No čím viac sa blížime k záveru filmu, tým sa efekty stávajú klasickejšími a fádnejšími. Všetko to vrcholí poslednou bitkou, ktorá je už bežnou „rúbanicou“ v duchu čím viac, tým lepšie. Hoci je CGI pekné, neprináša nič zapamätateľné.
Viem, v mnohom som Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej zhodil. To ale neznamená, že je to nepozerateľný film, ktorý vás donúti opustiť kinosálu ešte pred jeho skončením. Nebojte sa, v pohode premietanie prežijete, len nečakajte viac než tuctovú fantasy.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
- Spojené štáty, 2016, 128 min min.
- Žáner: Fantasy, Dobrodružný
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!