Máme tu v poradí už tretí celovečerný film Neilla Blomkampa, ktorý sa aj tentoraz uberá po sci-fi chodníčkoch. Musím len podotknúť, že aj naďalej v žánri proste exceluje. Tentokrát je film zameraný na problematiku robotiky a vedomia, ktorá je zaobalená v titánovom robotovi menom Chappie. Film môže síce vyzerať ako rozprávka o robotovi, ktorý nadobudol vlastné vedomie, ale nenechajte sa oklamať. Chappie rieši oveľa zložitejšie témy ‒ napríklad otázky morálky a existencie. Film robí ešte zaujímavejším téma búrania hraníc života a smrti.
Na začiatok by som chcel upozorniť čitateľov, že Chappie nie je len obyčajným akčným sci-fi filmom, kde nájdete nespočetne veľa akčných scén s robotom a jednoduchý príbeh. Musím uznať, že po skočení premietania mi išlo roztrhnúť mozog, pretože som hľadal odpoveď na otázku, kam až siaha ľudský potenciál. V tomto kontexte, lepšie povedané, roboticko-ľudský potenciál. Ja viem, že ide len o film, ale ak sa nad tým zamyslíte, čo by sa naozaj stalo, keby policajné zložky boli roboti? Alebo keby existovala umelá inteligencia schopná premýšľať? Podľa môjho názoru by to neprinieslo nič dobré. Túto skutočnosť Chappie vykresľuje viac než dobre. Človek zneužije vo vlastný prospech všetko, čo sa dá.
Neill Blomkamp vie, ako vniknúť pod kožu diváka. Vytvára dilemy, ktoré sú morálne také ťažké, že neviete, čo je správne a čo nie. Túto schopnosť preukázal hlavne vo filme District 9 (2009). Závažná téma ako je vytvorenie umelej inteligencie a následne jej výchova, udáva sociologickú otázku. Je morálka výsledkom tlaku spoločnosti, v ktorej vyrastáme, alebo ju má každý v sebe prirodzene určenú? Myslím, že odpoveďou na otázku bude niečo medzi tým. Vnútorný boj každého z nás je toho dôkazom – niečím takýmto prechádza aj náš sympatický robot. Film vás sprevádza Chappieho učením, ktoré podstupuje každý z nás, od malička až po dospelosť.
Film sleduje blízku budúcnosť, kde sa roboti stali kontrolovanými policajnými pomocníkmi. Miera kriminality klesá a všetci sú spokojní, až do momentu, keď Deon (Dev Patel), pracovník firmy Tetra Vaal, príde na spôsob ako vytvoriť umelú inteligenciu (Chappieho). Zaujímavou voľbou je herecké obsadenie. Žiadny „cool" zločinci a gangy, proste hnusní, odporní a zákerní kriminálnici, tak ako to má vyzerať. Dokonca aj Hugh Jackman zapadol do tejto partičky excelentne, bolo vidieť, ako si rolu vychutnáva. Jackman hrá bývalého vojaka Vincenta Moorea, ktorý sa zaoberal robotikou, pričom umelú inteligenciu považuje za nebezpečnú. Jeho výtvor nebol taký úspešný ako Deonov vynález, a preto vznikla u neho žiarlivosť, ktorá prerástla do konfliktu. Pochváliť treba aj dvojicu Yo-Landi Visser a Ninja (obaja z kapely Die Antwoord), ktorí hrajú netradičnú kriminálnu a alternatívnu rodinu Chappiemu. Tento vzťah ukazuje na sociologickú tému, ako vás dokáže ovplyvniť prostredie, a taktiež ľudia, ktorí sú okolo vás. Preto niet divu, že Chappie sa stal „gangsta" robotom. Treba spomenúť aj riaditeľku robotickej spoločnosti Tetra Vaal (Sigourney Weaver), ktorá síce predviedla slušný herecký výkon, ako obvykle, ale mám pocit, že filmu robila viac-menej len reklamu. Hlavne z dôvodu, že vo filme nedostala veľa priestoru.
Zvlášť by som chcel pochváliť Chappieho hlas, ktorý nadaboval Sharlto Copley. Jeho ľudsko-robotický hlas bol preňho tá správna voľba. Či už smutná alebo vtipná situácia, hlasový prejav robota to perfektne vystihol.
Ďalšou výbornou stránkou filmu bolo Chappieho spracovanie. Myslím si, že trajlery, plagáty a podobný marketing iba kazili zážitok z filmu. Hneď vám vysvetlím prečo. Zoberte si, že o filme viete minimálne údaje, potom prídete do kina a po prvýkrát zbadáte Chappieho. Ja osobne by som bol určite prekvapený spracovaním a realistickými pohybmi, ktoré tento sympatický robot predvádzal. Nehovorím, že som nebol prekvapený tak či tak, ale nevedomosť diváka by bola v tomto prípade pozitívnym prvkom. Dokonca dokázal vyvolať skutočnú sympatiu a prinútil divákov rozmýšľať o tom, čo je to vedomie, a o rôznych iných témach, ktoré som spomínal vyššie v texte.
Film nebol v prvom rade o drahých akčných efektoch, ale určite nezaostáva ani v tejto oblasti. Keď už malo dôjsť k činom, akčné scény sú dych berúce a brutálne. Čo sa týka hudby, nemôžem opäť nájsť negatívum. Možno vychvaľovanie Hansa Zimmera je už pomaly klišé, ale po unikátnom soundtracku v Interstellar (2014), opäť exceluje so soundtrackom, obohateným presne tou roboticko-melodickou prímesou, ktorú Chappie potrebuje.
Je pravda, že mi vo filme trošku vadili gangsterské stereotypy, ale toto nie je veľké mínus, vzhľadom k tomu, že tieto stereotypy boli väčšinou spojené s humorom.
Doteraz som film len vychvaľoval a nemienim s tým prestať. Jednoducho, ak ste sci-fi fanúšikovia ako ja a zaujímajú vás témy robotiky, vedomia, umelej inteligencie, sociálnych dopadov robotiky na ľudstvo, nemáte o čom premýšľať, tento film je presne pre vás. Ak ale aj nepatríte k fanúšikom sci-fi žánru, myslím si, že Chappie si vás získa svojím sympatickým espritom a zaujímavým hereckým obsadením, na ktoré v blízkej budúcnosti len tak ľahko v kine nenatrafíte. Film je spracovaný tak bravúrne, že svojím zábavným príbehom osloví každého, aj zarytých fanatikov sci-fi, pretože na svojom pozadí nesie závažné témy budúcnosti. Nemôžem nič iné, len film odporučiť všetkými desiatimi prstami, a preto len smelo do kina.
Informácie o filme
Réžia: Neill Blomkamp
Scénar: Neill Blomkamp, Terri Tatchell
Kamera: Trent Opaloch
Hudba: Hans Zimmer
Obsadenie: Sharlto Copley, Dev Patel, Yo-Landi Visser, Jose Pablo Cantillo, Hugh Jackman, Sigourney Weaver, Miranda Frigon, Robert Hobbs, Kevin Otto, Watkin Tudor Jones
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!