Žáner zombie filmu sa na prvý pohľad môže zdať ako vyťažená studnica nápadov. Čo by mohla byť podľa niektorých aj pravda, keby nevstúpil na scénu režisér Jim Jarmusch so svojím nezávislým filmom Mŕtvi neumierajú. Ironický humor, impozantné obsadenie a odkazy na dnešnú dobu a popkultúru, ktorá jej vládne – s tým všetkým vyrukujú na divákov v novom Jarmuschovom filme bytosti zo záhrobia.
Ako vo väčšine prípadov zombie žánru, dej filmu začína v americkom mestečku, tentoraz s názvom Centerville, ktoré je pod ochranou šerifa Robertsona (Bill Murray). Starnúci policajt netrpezlivo odpočítava posledné dni do dôchodku, pretože nudiť sa podľa neho môže i bez zbrane a povinností. Jeho opakom je mladý kolega Peterson (Adam Driver), stále dúfajúci, že sa dostane k nejakému veľkému prípadu. To sa mu čoskoro splní, nakoľko sa v ich okolí začnú diať podivné udalosti, ktoré by mohli spolu súvisieť. Slnko nezapadá, všetky zvieratá utekajú z mesta a v miestnom bistre sa našli ohlodané telá dvoch žien a rozliata káva. Až konečne slnko zapadne, nastane tma a z predtuchy sa stane nepríjemná skutočnosť. Najrušnejším miestom v Centerville sa stáva nečakane cintorín. Jeho obyvatelia sa prebrali, radi by si zaspomínali na radosti života a ochutnali čerstvé mäso.
Scenár si napísal samotný režisér filmu Jim Jarmusch a podľa jeho slov sa jedná o nezávislý snímok. Takže si v ňom môže dovoliť uletieť od reálnosti či nejakej logickosti príbehu, konania postáv až po filmové triky. Opakovanie replík, rekonštrukcia scén po sebe nasledujúcich a prekrývajúca sa realita filmu s tou skutočnou – Jarmusch sa ozaj nebojí popustiť uzdu svojej fantázii. Koniec koncov si to môže ako skúsený režisér dovoliť. Naviac dosadil do filmu so živými mŕtvymi niečo, čo iní tvorcovia tohto žánru v poslednej dobe opomínajú. Rovnako ako otec zombie žánru, ako ho poznáme dnes, George Romero, aj Jarmusch spája neúprosný, ťažobný hlad nemŕtvych s konzumnou spoločnosťou a politickou situáciou – v jeho prípade však príšery túžia po pokrytí wi-fi a káve. Vo svojom filme označuje dnešných ľudí za vnútorne mŕtvych, neužívajúcich si život v jeho jednotlivých okamihoch, ale stále sa naháňajúcich za povinnosťami alebo naopak stagnujúcich na mieste. Sme zombie ovládaní modernými technológiami a médiami, bez vlastného názoru či vôle. A preto mŕtvi neumierajú.
Jarmusch nenechal nič na náhodu ani pri výbere hercov a využil nielen ich herecký potenciál. Bill Murray a Adam Driver sú ako dvojica policajtov vyvážením starého a unaveného policajta s mladým a nadšeným. Svojou troškou prispieva i Chloë Sevigny, ktorej charakter je napísaný a zahraný ozaj ľudsky, ale i humorne, snažiaci sa ukázať, že i policajti sú len ľudia a môžu mať strach a reagovať iracionálne. Na začiatku sa strážcovia poriadku stretávajú s vizionárskym bezdomovcom žijúcim v lesoch v podaní Toma Waitsa. Waitsova rola je vôbec prvá svojho druhu, kedy sa blázon žijúci v lesoch pripletie do záberov zombie filmu. Funguje tam proste skvele, divák si ho zamiluje. A aby divných postáv vo filme nebolo málo, režisér prizval do filmu ďalšie veľké meno, jedinečnú Tildu Swinton. Swinton vďaka tejto úlohe rozvíri znova debaty o svojej podivnosti a mimozemskom pôvode, čo režisér vo filme šikovne využil a vysmial sa tak všetkým ľuďom, ktorí nežijú svoje životy, ale rozoberajú herečkin vzhľad na internete. Steve Buscemi ako farmár s červenou šiltovkou - MAKE AMERICA WHITE AGAIN – je pomerne čitateľným odkazom na súčasného prezidenta a jeho voličov. Svoju dejovú linku dostala aj známa hviezdička Selena Gomez, obsadená práve vďaka svojej kariére, ktorej korene siahajú k Disneymu. Práve táto spoločnosť sa vo filme tiež nevyhla istej kritike, ale kvôli možnému spoileru nech si každý radšej utvorí názor na jej postavu sám. Treba len podotknúť, že režisér mal na výber z mnohých hereckých či speváckych hviezd, ktoré začínali pod touto značkou, ale obsadenie Gomez bol určite dobrý ťah. Minimálne pritiahla do kina ľudí, ktorí na jej tvorbe vyrastali alebo sú ňou stále očarení.
Skvelá myšlienka, výborný casting, čo by mohlo ísť zle... Nuž, vždy sa niečo nájde. Pri toľkých postavách, ako má práve Mŕtvi neumierajú, je ťažké vybudovať príbeh tak, aby sa správne (alebo aspoň nejak) vyvinul. To , čo malo byť zárukou úspechu, sa stalo kameňom úrazu. Jednotlivé dejové linky postáv sa málokedy, ak vôbec, prepájajú a vzniká klbko príbehov, ktoré nie sú všetky uzavreté alebo uspokojivo dotiahnuté. Zamrzí teda nevyužitý potenciál niektorých hercov a príbehu ich postáv. Pri toľkých hviezdach sa nedá dať každému rovnaký čas na scéne. Možno mohol režisér upustiť od pár scén a známych mien a zamerať sa na rozohratú partiu, ktorú zahájili zombie proti obyvateľom mesta.
Mŕtvi neumierajú nie je teda klasickým zombie filmom. Netreba od neho očakávať hektolitre krvi, akčné zombie scény a očakávané hororové klišé. Je to film so silnou výpovednou hodnotou, niekedy možno nejasnejšou, inokedy až tak primitívnou, že stojí za zamyslenie.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Mŕtvi neumierajú The Dead Don't Die
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!