Ako vznikol tento svet? Čo bolo pred ním a čo bude po ňom? Toto sú otázky, na ktoré sa neodpovedá až tak ľahko, a predsa sú hlavnou náplňou nového filmu Cesta času od Terrenca Malicka. Teda, filmu... Cesta času je oficiálne dokumentárny film, ale žiadne presné informácie v ňom nehľadajte. Hoci často zábery zobrazujú pravdepodobnú verziu historických udalostí, namiesto vedeckého výkladu dostanete ambientný inštrumentálno-zborový soundtrack spojený s hlasom Cate Blanchett prednášajúcim množstvo zádumčivých filozofických otázok.
Film nás prenesie od počiatku vesmíru až po jeho koniec. Môžeme pozorovať vznik planét – a teda aj Zeme, vývoj počas prvých miliárd rokov, vznik života, vývoj ľudí až po zánik vesmíru. Toto všetko je navyše obohatené aj o naoko amatérske zábery s určitým umeleckým zámerom z akejsi indickej oslavy alebo o úvodné obrazy tulákov z ulice.
Hodnotiť Cestu času je náročné. Nielen preto, že tento dokumentárny nemá zápletku či postavy, ale hlavne preto, že snímok pôsobí ako náhľad do Malickovej hlavy. A ten nemusí sadnúť každému. Poďme sa spolu ale pozrieť, čo môžete od filmu očakávať.
Ako prvé k vám prenikne vizuál filmu. Úchvatný vzhľad je jedna z najvýraznejších vecí, ktorými Cesta času disponuje. Režisér Terrence Malick sa stretol s ťažkou úlohou – chcel vo filme zobraziť všetko, vznik vesmíru, vznik života, pravekých živočíchov či posledné chvíle Zeme – a to sú udalosti, z ktorých veľa vizuálnych poznatkov nemáme. Aby tieto udalosti zobrazil, musel použiť CGI animáciu, ktorá, našťastie, už v tejto dobe dosahuje takých kvalít, že sa mnohokrát nedá rozoznať od reality. Okrem jedného nepodareného pravekého jaštera tak môžete sledovať úchvatné animované scenérie prelínajúce sa s nakrútenými zábermi a neviete rozlíšiť, čo je jedno a čo druhé.
Zaujímavé je, že film by mal byť do veľkej miery aj vedecky presný. Malick na ňom pracoval cez 30 rokov a okrem nakrúcania rôznych prírodných záberov, ktoré sa vyskytnú len raz za život, strávil tento čas aj rozhovormi so špičkovými svetovými vedcami. A väčšina filmu aj vyzerá historicky korektne, až na jednu pasáž. Tá sa objaví v neskoršej časti filmu, keď sa z vývoja planéty presunieme na vývoj človeka. Na zobrazenie pravekých ľudí sa Malick rozhodol nepoužiť animáciu, ale živých hercov. Pohľad na nich ma donútil pousmiať sa. Malickovi praľudia totiž neboli chlpatí, v kožušine oblečení prapredkovia ľudí. Namiesto toho po plátne behala skupinka nahých, kompletne oholených (teda až na bradu na vysunutej sánke), dokonale vystretých vypracovaných atlétov. Pri pohľade na tých päť holých zadkov naháňajúcich šiesty holý zadok po zoschnutej krajine som nemohol nič iné, iba sa v duchu smiať a premýšľať, ako sa museli cítiť herci, ktorí mali hrať našich predkov - a namiesto toho len v Adamovom rúchu naháňali svojho (taktiež nahého) kolegu.
Toto všetko sú stránky filmu, na ktorých sa dá ako-tak objektívne zhodnotiť ich kvalita. Keď však príde na filozofické posolstvo filmu – existenčné otázky od Cate Blanchett prelínané s naoko nesúvisiacimi pasážami točenými amatérsky pôsobiacou kamerou - objektívny názor sa hľadá ťažko. Mňa osobne Malickovo filozofovanie nenadchlo, po prvom úžase z krásneho vizuálu som sa následne iba nudil. Teda až na spomínaných naháčov behajúcich po Sahare, na ktorých som sa aspoň zabavil. Vďaka nude som však aspoň ocenil relatívne krátku stopáž filmu, ktorá nepresiahla 90 minút.
Či sa vám teda film bude páčiť, záleží od vás. Vizuál má síce krásny, ale Cesta času rozhodne nie je filmom, ktorý by ste museli vidieť za každú cenu.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Cesta času Voyage of Time: Life's Journey
- Francúzsko, Nemecko, Spojené štáty, 2017, 90 min.
- Žáner: Dokumentárny, Dráma
- Réžia: Terrence Malick
- Scénar: Terrence Malick
- Kamera: Paul Atkins
- Hudba: Hanan Townshend, Simon Franglen
- Strih: Keith Fraase, Rehman Nizar Ali
- Produkcia: Brad Pitt, Grant Hill, Sarah Green, Bill Pohlad, Dede Gardner, Sophokles Tasioulis
- Obsadenie: Cate Blanchett
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!