Finančný aj kritický úspech francúzskeho akčného trileru 96 hodín (2008) jasne vydláždil cestu k vzniku jeho pokračovania. To, čo zarobil, treba predsa recyklovať. A tak nám po štyroch rokoch prišlo pokračovanie s názvom 96 hodín: Odplata. Teraz sa objavuje aj na Blu-Ray a DVD diskoch.
Bývalý agent CIA, Bryan Mills (Liam Neeson), sa po udalostiach počas návštevy Paríža, kde mu v prvom diele uniesli dcéru Kim (Maggie Grace), veľmi nezmenil. Zlepšil si však vzťahy s exmanželkou Lennie (Famke Janssen) aj s dcérou. V Albánsku si rozhneval Murada (Rade Šerbedžija), bossa obchodu s bielym mäsom. Vystrieľaním ich „pobočky“ v Paríži im v biznise nepomohol a aby toho nebolo málo, zabil aj potomka hlavy zločineckej organizácie. Murad chce svoju pomstu. Príležitosť sa mu naskytne počas Millsovej služobnej cesty v Istanbule, kam ho prídu navštíviť Kim s Lennie. Po tom, čo Lennie pred Bryanovým zrakom unesú, sa opäť pohne rýchly vlak zabíjania a únosov.
Najprv Paríž, teraz Istanbul. Predtým Kim, momentálne Lennie. Znie to podobne? V bodoch mohol recyklovaný príbeh dopadnúť aj horšie. Režisér Olivier Megaton sa pri pokračovaní spoliehal hlavne na opätovne vytvorenú „legendu“ Liama Neesona ako automatického garanta úspechu. Jeho (po dlhšej dobe) hlavná rola v pôvodnom filme ho prakticky neočakávane vyšvihla na post moderného akčného hrdinu, ktorý síce starne, no je vo vynikajúcej forme. Ukázalo sa to aj hraním v rôznych iných filmoch poslednej doby v hlavných úlohách, napríklad v trilere Neznámy (2011). Predošlý diel nám Bryana vykreslil ako vybrúseného a nemilosrdného špióna, dravo hľadajúceho svoju dcéru v miestami Bourneovsky ladenej akcii a naratíve. Zároveň bol pre vlastnú dcéru otravný jeho starostlivosťou a automatickou nevôľou voči jej priateľom, v ktorých hneď videl pedofilov.
Bryan je stále rovnako nekompromisný zabijak, schopný všimnúť si podozrivých prenasledovateľov aj uprostred hustej premávky či vymyslieť plán úteku ulicami v mihu sekundy. Druhý diel je však ako celok krištáľovým béčkom. Rutinná, hlavne pästná akcia, disponuje po väčšine času chaotickým strihom alebo je príliš tuctová, chýba jej nádych adrenalínu. Výsledkom je ťažko zapamätateľná zabíjačka na štýl Seagaloviek (hoci tie majú často technickú stránku akcie lepšiu a niektoré sa dajú zapamätať), čo nie je na škodu. Seagalovky dokonca pripomína aj nudne obyčajným scenárom bez štipky aspoň malej žánrovej invencie, ktorú obsahoval prvý diel.
Hoci horné riadky neznejú príliš pozitívne, snímka sama o sebe zvláda to, čo ju drží vo vodách nadpriemeru. Nenudí. Výplňou medzi nútenými akčnými sekvenciami je buď zväčša séria formálnych, rýchlych dialógov, alebo Neesonove charizmatické „počítačovo špionážne“ premýšľanie. Jeho chladný špiónsky nadhľad sa drží na úrovni jednotky. Bryan využíva logické myslenie a nachádza kreatívne riešenia, napríklad v scéne kde podáva inštrukcie svojej dcére. Nielenže to kladne pripomenie logiku prvého dielu, ale aj umožňuje ľahké nadviazanie na spomínané kvalitatívne len ľahko nadpriemerné žánrové prvky. Kvalitou oplýva aj zvukový mix a hudobný sprievod od Nathaniela Mélachyho.
Bryanova rodina, ale aj Murad, podávajú očakávane kvalitné výkony. Bryan je postava, ktorej úspešnosť zapustila korene práve v čare Liamovho výkonu, čoby ťažného koňa celej série. Potvrdzuje sa tým zlatá línia dnešného nadpriemeru rôznorodých bežnejších „žánroviek“. Figuruje tu málo motívov a postavy sú ploché, prakticky nemajú veľa šancí na rozvíjanie, keďže sú buď unesené, alebo sa len strieľa. Poteší aspoň (odhliadnuc od faktu, že guľky sa proste Liamovi vyhýbajú) fakt, že väčšina príbehových situácií má čo najväčšmi prepracovanú logiku a na rozdiel od minuloročného Resident Evil: Odplata sa tam zbrane aj náležite nabíjajú.
Tam kde Paríž svojím chladom mrazil a poháňal hrdinu aj diváka vpred, tu Istanbul pôsobí len ako nevábna kulisa. Výber lokality je sám o sebe fajn, mesto je krásne, ale potenciál využitý nebol. Farebná škála vykresľuje Istanbul ako nejakú modrú spleť kamenia s (až na dôverne známe Istanbulské strechy) prakticky nevyužitým potenciálom. Dôkazom je aj finále, spoliehajúce sa skôr na nezabudnuteľné Bryanove oči a boj než na zasadenie samotného súboja. Efektívna automobilová naháňačka s taxíkom jasne ukazuje múdre využitie vyššieho rozpočtu.
Záverečné hodnotenie
96 Hodín: Odplata nie je vôbec taký zlý film, akým mohol byť. Veľkou mierou za to môžeme ďakovať výborne vykreslenému kultu moderného akčného hrdinu, ktorý, síce v recyklovanom príbehu, opäť pokračuje „v tom, čo robí najlepšie“. Starnúci Liam Neeson v koženej bunde už skrátka zostane béčkovým hrdinom začiatku 21. storočia. Okrem toho sa film pohybuje a prakticky nikdy neskĺzne z hranice zlatého priemeru až nadpriemeru. Svojím spracovaním dokonca môže evokovať populárne (rovnako béčkové) Seagalovky a nezabúda na logiku oproti iným moderným „akčňákom“. Zamrzí neatraktívne prostredie a slabý scenár, no pokiaľ hľadáte zábavu na jedno nudné popoludnie, film náležite poslúži. Film na aktuálne vychádzajúcom Blu-Ray disku ponúka v päťkanálovom DTS zvuku originálne znenie, ale aj český dabing.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!