Napadlo vám už niekedy, aká zábava by bola vidieť legendárne hororové príšery pokope? Jasné, už sme podobnú vec videli pred dvoma rokmi v horore Chata v horách (2011), ale minuloročný animovaný hit Hotel Transylvánia sa nás na rozdiel od zmienenej Chaty nesnaží vydesiť. Naopak, predstavuje nám populárnych strašiakov v role domáckych a obyčajných bytostí s rodinami a túžbou po pokojnom živote.
Minulý rok sa s animákmi, pracujúcimi s hororovými témami, priam roztrhlo vrece. Okrem Transylvánie sme mali možnosť vidieť Normana a duchov (2012) aj Burtonovho Frankenweenieho (2012). Zatiaľ čo tieto filmy s potenciálom hororu aspoň trochu pracujú, režisér Hotelu Transylvánie, Genndy Tartakovsky, chce deti čoby cieľovú skupinu predovšetkým pobaviť, čo sa mu aj darí. A môžeme smelo povedať, že baví aj starších. Hoci, ako pochopíte, príbehovo je z tejto trojice animákov najobyčajnejším a najjednoduchším.
Keď gróf Dracula v roku 1895 dokončí veľkolepý zámok v Transylvánii a spraví z neho hotel, robí tak s jediným úmyslom, a to poskytnúť bezpečné útočisko všetkým príšerám z celého sveta a tiež ochrániť svoju dcéru Mavis od zhubného vplyvu človeka. Príšery sa ľudí boja a všetko, čo chcú, je mať od nich pokoj a bezpečnú vzdialenosť. Dracula je starostlivý otec a za každú cenu chce, aby jeho dcéra zostala v bezpečí hotela. Ako to už ale s tínedžerkami býva, chcú sa odpútať a ísť do sveta. Draculu podobná možnosť desí. Navyše sa deň pred narodeninami jeho dcéry vo dverách hotela objaví človek.
Príbeh je inými slovami koncepčne tisíckrát omieľanou riekankou o tom, ako rodičia často nechápu svoje deti a tie proti nim rebelujú. Podobná myšlienka je často ústredným motívom rôznych animákov. Neznamená to však, že je automaticky gýčovitá. V prípade Transylvánie tomu tak ale je. Ničím neprekvapí, nesnaží sa svoju tému čoby len najmenej inovovať, ako napríklad myšlienkovo podobná rozprávka Neskrotná (2012). Hotel Transylvánia je skrátka neprekvapivý. V kontraste s týmto nesporným mínusom ale poteší, že film nenudí ani sekundu. Nahrádza svoj základný nedostatok absencie komplexnejšieho zážitku výborným humorom, chytľavými piesňami, zábavne napísanými postavami a konceptom využitým až do dna.
Samotný hotel ako dejisko nie je len kulisou, ale esenciou drvivej časti humoru, centrom explózie parádnych až bizarných nápadov, ako sa s látkou filmu vyhrať. Zopár z nich je nemožné vidieť a nezasmiať sa, napr. budík, akákoľvek scéna s vlkolakovou rodinou, netopier v slnku či parodovanie najmä u dievčat populárneho braku Twilight. Kultúrnymi odkazmi sa snímka skrátka hmýri. Nielen že skladá poklonu klasickým hororovým filmom v zábavnom odeve, ale použitím rôznych archetypov postáv a ich malých podpríbehových motívov tiež podáva pozitívny obraz bežných súčastí sveta detí aj dospelých.
Rozpočet 85 miliónov dolárov sa na animácii od štúdií Sony podpísalo pozitívne. Krásne efekty, bohaté farby a rozkošné stvárnenie príšer priťahuje oko vždy a všade. Zvuková aj dabingová stránka je na tom kvalitami obdobne. Spomínali sme tiež piesne. Na rozdiel od priemernej hudby Marka Mothersbaugha si ich zapamätáte a chytíte sa. Vidieť príšery pokope spievať rock, hip hop alebo diskotékový štýl pesničiek je zaručený zdroj úsmevu.
Záverečné hodnotenie
Ak milujete Draculu, Frankensteina, vlkolaka, múmiu, bigfoota alebo iné príšery od výmyslu sveta a chcete ich vidieť v zábavnej forme, Hotel Transylvánia je na to najlepšou voľbou. Genndy Tartakovsky a štúdiá Sony vytvorili dizajnovo a technicky krásny animák, s ukážkovým využitím konceptu svojho zázemia. Transylvánia konzistentne dávkuje nefalšovaný humor, vynikajúco napísané postavy a ich interakcie v štýle evokujúcom sitkom. Tiež poteší bohatými kultúrnymi odkazmi na iné známe filmové diela a v neposlednom rade zaujme vynikajúcimi pesničkami. Bohužiaľ, trpí význačným problémom všednosti pointy. V rámci svojho konceptu by sa dal prinajmenšom vhodne inovovať a pritom zostať verný osvedčeným štandardným šablónam moderných Hollywoodskych animákov. Jednoducho tu chýba ústredná myšlienka, ktorá by zážitok obohatila aj o duchovný rozmer umenia. Napriek tomu sa ale na tejto rozprávke môže kvalitne zabaviť celá rodina bez akéhokoľvek náznaku nudy.
Plusy:
+ animácia
+ postavy, humor, kultúrne odkazy
+ naplno využitý koncept, chytľavé piesne
Mínusy:
- gýčovitá ústredná myšlienka
- mimo piesní si hudbu nezapamätáte
- k danému konceptu daná zápletka jednoducho "nereže"
Hodnotenie: 70%
Hotel Transylvania, 2012, USA, 91 min
Žáner: Animovaný / Komédia / Rodinný
Réžia: Genndy Tartakovsky
Hudba: Mark Mothersbaugh
Obsadenie: Adam Sandler, Kevin James, Selena Gomez...
Na recenziu Blu-Ray verzie poskytol: Bonton
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!