Aj keď pri prezentovaní nového filmu potenciálnym fanúšikom nehrá režisér až takú dôležitú rolu – predbiehajú ho plagáty, trailery a samotní herci – meno človeka, ktorý film nakrútil, je pre mnohých stále rozhodujúci faktor. Na jeho základe sa divák vie rozhodnúť či dá filmu šancu, alebo sa do kina pre istotu vyberie na niečo iné. M. Night Shyamalan sa počas svojej režisérskej kariéry už ocitol na oboch stranách spektra popularity – kedysi kultový režisér snímok ako Šiesty zmysel a Vyvolený, v posledných rokoch skôr zdroj vtipov a kritiky po nevydarených filmoch ako Posledný vládca vetra alebo Po zániku Zeme. Už pri zverejnení prvého traileru na jeho nový film Rozpoltený sa však zdalo, že tentokrát je Shyamalan späť v starej dobrej forme, vyzbrojený silným príbehom a Jamesom McAvoyom sľubujúcim hereckú jazdu. Vylepšil si Shyamalan novým filmom pošramotenú povesť?
Pre tri stredoškoláčky je to úplne normálny, bežný deň, keď zrazu do ich auta nastúpi neznámy muž a omámi ich drogou. Zobudia sa v miestnosti bez okien a dezorientované. Vysvetlenie im nepodá ani ich únosca Kevin (James McAvoy), ktorý sa za nimi síce pravidelne vracia, nie je to však vždy on. V jeho tele totiž sídli 23 rôznych osobností, z ktorých sa na svetlo dostáva vždy iba niektorá. Dievčatá sa nemôžu spoliehať na záchranu z vonku, musia si teda pomôcť samy. Na útek chce rozdiely v únoscovej osobnosti využiť duchaprítomná Casey (Anya Taylor-Joy). Kevin im síce neublížil, ale všetky jeho osobnosti hovoria o beštii, ktorá si po ne príde...
O tom, v čom spočíva kvalita filmu Rozpoltený, sa dá polemizovať. Samozrejme, Shyamalan poskytol filmu ako režisér a scenárista napínavú a vcelku stabilnú kostru – šablónovitý príbeh o únose mladých dievčat dostal vďaka osobnosti (teda skôr osobnostiam) únoscu zaujímavú zmenu smeru a stal sa zaujímavejším. Takmer všetko, čo sa od začiatku javilo ako nevhodné či spomaľujúce prvky, sa pri celkovom pohľade na film ukázalo byť funkčné – početné rozhovory s psychiatričkou podávali divákom zásadné či aspoň zaujímavé informácie o poruche osobnosti únoscu. Tŕňom v oku boli spočiatku aj mnohé flashbacky z minulosti Casey – na vysvetlenie, prečo je z troch dievčat ona jediná duchaprítomná, by stačil iba jeden, ale ich vrstvenie, ktoré vo filme vytvorilo samostatný minipríbeh, veľmi silno podporilo trpkú pointu. Jediné, čo sa tak dá Shyamalanovej práci vyčítať, je pomalý rozbeh a občasné poľavovanie dobre našliapnutého tempa a taktiež niekoľko logických nezrovnalostí príbehu. Ponúknuté vysvetlenia však dávali aspoň taký zmysel, aby to diváka nevyrušovalo od pohlteného sledovania filmu.
Toto všetko by sa však rozsypalo ako domček z karát, keby hlavnú postavu do svojich rúk uchopil niekto menej talentovaný ako James McAvoy. Pozerať sa na neho bol skutočný zážitok – podáva plnohodnotný výkon, hrá úplne všetkým, čo má k dispozícii. Samozrejme, už len vytvorenie toľkých postáv v jednom filme by bol skvelý výkon, skutočné majstrovstvo však spočíva v jeho schopnosti okamžite prechádzať z jednej postavy do druhej bez toho, aby sme boli na pochybách, čo za osobnosť je momentálne vo vedení. Je to teda on, kto je zdrojom všetkého napätia vo filme, nie spôsob výstavby deja. Niektoré z osobností sú vyhnané až do extrému a tá záverečná je extrém sám – ale tento „over-the-top“ prístup zaručí, že divákom McAvoyova postava ostane v mysli ako jeden z najlepších záporných hrdinov poslednej doby. K dobru mu slúži aj to, že presne tak efektívne ako vie vystrašiť, vie aj rozosmiať. Rozpoltený je miestami dosť slušnou komédiou – až sa divák cíti previnilo, keď sa smeje na jeho tancovaní na Kanye Westa, pričom vie, čoho všetkého je schopný. Z ostatných hercov za zmienku stojí len výborná Anya Taylor-Joy, ktorá aspoň trochu vyvažuje jeho one-man show.
Záver filmu je pomerne zvláštny – úplne mení žáner filmu, z napínavého thrilleru prechádza k niečomu mystickejšiemu, psychologickejšiemu. Klobúk dolu pred tým, ako efektívne je film zakončený aj napriek tomu, že je záver tak trochu protikladom klimaxu. V kontraste s predošlou vyhrotenou štvrťhodinou a najmä vo svetle Kevinovej filozofie, ktorú odhalí na záver, bol dobre zvolený. Treba si v kine rozhodne počkať na epilóg, ktorý Shyamalanových fanúšikov pravdepodobne poteší ešte viac ako celý film – otázkou zostáva či je záver len menším žmurknutím na fanúšikov, alebo sa režisér chystá vo vytvorenom svete zotrvať o niečo dlhšie. Nech to už bude tak alebo onak, diváci sa po tomto počine na ďalšie filmy Shyamalana môžu pokojne tešiť. Znova ukázal mnoho zo svojej sily priniesť napätie a zaujímavé príbehy s ešte zaujímavejšími zvratmi. A ak vás nič iné k návšteve kina nepresvedčí – vidieť Jamesa McAvoy v tejto úlohe je jednoducho nutnosť.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Rozpoltený Split
- Spojené štáty, 2017, 116 min.
- Žáner: Horor
- Réžia: M. Night Shyamalan
- Scénar: M. Night Shyamalan
- Kamera: Mike Gioulakis
- Hudba: West Dylan Thordson
- Obsadenie: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson, Kim Director, Jessica Sula
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!