Určite sa vám už niekedy stalo, že ste sa pri pozeraní filmu či traileru započúvali do hudby v pozadí a povedali si – kde len som tú pieseň počul? Pri niektorých pesničkách môže byť odpoveď jednoduchá a komplikovaná zároveň. Všade. Napriek tomu, že hudobný svet je kadým dňom bohatší a bohatší, zdá sa, že si flmoví a seriáloví tvorcovia našli niekoľko kúskov, ktoré im mimoriadne vyhovujú. A tak ich dokola a dokola recyklujú. Nasledujúce piesne teda budete určite poznať – nie však od ich pôvodných interpretov, ale skôr z filmov a trailerov, v ktorých sa objavili. Skúsite k nim priradiť aj autora?
Internetový portál Vulture napríklad za nekorunovaného víťaza piesní z filmov označil skladbu od Mazzy Star – Fade Into You. Pieseň z roku 1993 nepatrí medzi tie, ktoré by me mohli často počuť v rádiách, a ani umelec sa necvháli mimoriadne známym menom. Keď si však pieseň pustíme, okamžite sa k nej začnú pridávať filmové momenty. Portál spravil na počesť piesne aj krátku montáž, do ktorej zaradil úryvky z 21 filmov a seriálov, kde táto pieseń zaznela, medzi nimi napríklad House či Gilmore Girls.
Zatiaľ čo sa predošlá pieseň skôr hodila na pomalé či smutné scény, nasledujúca znamená jediné – drámu. O Fortuna od Carla Orffa so svojou stupňujúcou melódiou a chorálmi pribúdajúcimi na intenzite bezpochyby vyvoláva v poslucháčoch zimomriavky – preto sa používa aj v takých filmových klenotoch, ako je film Jackass. Okrem toho sa pieseň objavila aj vo filmoch The Doors a Last of the Mohicans a v traileroch k filmom Gloy alebo Leon.
Ďalšia klasika, tentokrát od Richarda Wagnera, má názov Ride of the Valkyries, asi len hudobní odborníci by ju však vedeli identifikovať pod týmto názvom. Pre nás filmových fanúšikov je to „tá pesnička, ktorá znie, keď niekto niekoho naháňa alebo s niekým bojuje“. Využitá už bola v roku 1915 vo filme Birth of a Nation, vidieť sme ju mohi aj počas akčnej scény vo filme Apocalypse Now či v animovanom filme Rango. Zaujímavé vokály dostáva vo filme Jarhead, kedy vojaci pozerajú presne tú scénu z Apocalypse Now, v ktorej sa nachádza. Na toto menšie filmové „inception“ sa môžete pozrieť tu:
Keď sa povie názov skladby Lex Aeterna, málokto asi tuší, o akú pieseň ide. Ak sa k tomu doplní názov filmu, pre ktorý bola zložená – Requiem For a Dream – je už ľahšie si melódiu vybaviť. Ak keď pieseň počujeme, okamžite ju vieme zaradiť k typickým „trailerovým“ skladbám. Dielo Clinta Mansella sa okrem pamätnej záverečnej scény Requiem objavilo v traileroch k filmom ako Sunshine či The Da Vinci Code. Špeciálne zaobcházanie dostalo druhé pokračovanie Lord of the Rings – pre film The Two Towers Mansell svoju skladbu mierne upravil. Vypočuť si ju môžete aj v traileri:
Čo sa pesničiek z populárnej kultúry týka, jedna z najoptimistickejších, ktoré kedy vznikli, je Walking on Sunshine od Katrina and the Waves. Od roku 1983, kedy vznikla, bola využitá v desiatkach filmov a seriálov, napríklad v Herbie, Bean či High Fidelity. Využívaná je aj v reklamách, jej cena na rok je vraj približne dvestotsíc dolárov. Najväčším paradoxom je asi jej využitie vo filme American Psycho – zdá sa, že aj takí psychopati ako Patrick Bateman potrebujú na ráno trochu slniečka:
Ďalšia z pozitívnych piesní, Stayin Alive od Bee Gees, síce bola vytovrená pre film – nachádza sa na sountracku k filmu Saturday Night Fever, ale rozhodne ju nepoznáme len z tohto muzikálu. Okrem toho, že sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najobľúbenejších piesní všetkých čias, sa od sedemdesiatych rokov stihla objaviť v množtve filmov a seriálov. Ako sa zdá, často ju postavy využívajú pri tom, ako sebavedome kráčajú po ulici – ako sme napríklad mohli vidieť pri Madagascare a Secret Life of Pets. Zaujímavým vyrušením však bola v seriáli Sherlock – do napätej scény s niekoľkými zbraňami sa však celkom hodí. Posúďte sami:
A čo je typickou pesničkou pre záporáka? Zdá sa, že Bad to the Bone od George Thorogood and the Destroyers. Je z roku 1982 a objavuje sa takmer vždy, keď je na plátne predstavená nová postava alebo niekto spraví niečo zlé. Pamätáte si úvodné scény z filmov o Terminátorovi, kedy si nahý Arnold Schwarzenegger vždy potreboval zaobstarať oblečenie? Väčšinou ho ukradol, čo vôbec nebolo pekné. Preto scénu výborne dokresľuje pesnička, ktorá má slovo „zlý“ priamo v názve:
A čo vy? Vadí vám neustále využívanie rovnakých hudobných motívov alebo naopak viete vo filme oceniť aj známu a opočúvanú pieseň?
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!