Tolkien miloval tvorenie nových jazykov. Glossopédii (ako tvorenie umelých jazykov sám pomenoval) sa venoval už ako tínedžer. Jeho cieľom vtedy bolo vytvoriť ešte nikdy nepočutý germánsky jazyk, ktorým mohli rozprávať ľudia v starej anglickej epickej básni – Beowulfovi.
Od jeho glossopedickej prvotiny však ubehlo už mnoho rokov a do Tolkienovej smrti sa jeho zoznam vymyslených fantastických jazykov vo veľkom rozrástol. Schválne, pozrime si aspoň mapku jeho elfských jazykov. Treba poznamenať, že okrem týchto sformoval aj mnoho ďalších reči – pre ľudí, trpaslíkov, entov či Čiernu reč Mordoru.
Čím boli jeho jazyky inšpirované? Tolkien bol profesionálny filológ, navyše so špecializáciou na anglosasštinu. Keď sa pozrieme na dobové dokumenty písané v tomto jazyku, určite uvidíme istú podobnosť s písmom, ktoré Tolkien vymyslel pre svoje elfské jazyky. Anglosasština však nebola jedinou inšpiráciou, otca modernej fantasy zaujala napríklad aj fínčina či waleština. To, čo uvidíte nižšie, je prvá strana už spomínaného Beowulfa písana anglosasštinou.
J.R.R. Tolkien mal veľmi zaujímavý pohľad na reči, ktoré tvoril. Tvrdil, že jazyk nie je skutočným jazykom, pokiaľ nemá aj históriu a mytológiu. A to vlastne aj bolo príčinou vzniku Pána prsteňov. Jeho najvyvinutejšie jazyky boli tie elfské – sindarčina a quenijčina. Tieto jazyky však Tolkien nestvoril pre svoj obrovský svet Pána prsteňov. Práve naopak, svoje knižky písal, aby dal svojim jazykom to, čo potrebujú – históriu.
Chceli by ste o Tolkienových jazykoch vedieť niečo viac? Dajte nám vedieť do komentárov.
Zdroje: (Wikipedia, thedancingimage.blogspot.com, typewritermonkeytaskforce.com)
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!