S významnými sviatkami v roku sa spája veľmi veľa filmov. Snáď každý má sovju výlučne „vianočné“ filmy a je fakt, že romantika sa najlepšie sleduje na Valentína. Nielen filmy ako Láska nebeská (2003) však môžu byť spojené s určitým sviatkom. Nie všetky sviatky sú totiž vyznačené v kalendári. Pozreli sme sa teda na tému absurdných a netradičných sviatkov bližšie a keďže v dnešnom svete si skoro všetko zasluhuje oslavu, vybrali sme k sviatkom aj filmy, pri ktorých tieto dni môžete osláviť. Síce oficiálne len v USA, ale neoficiálne pokojne aj v obývačke pred obrazovkou.
14. január
Január ponúka niekoľko dní, kedy môžete svoju pozornosť venovať živým tvorom najrôznejších druhov. 14. januára je oslavovaný deň Obleč si svoje domáce zvieratko a vo filmovom svete sa nám spája s postavou, ktorá rada obliekala svojho malého psa. Oslávte teda tento deň s Ellie v Pravej blondínke (2001) a ak vám to nebude stačiť, pustite si aj druhý diel z 2003.
16. január
Trochu netradičnejšie zviera je predmetom osláv o dva dni neskôr, 16. januára, kedy je Deň na oslav drakov. Vymyslela ho spisovateľka Donita K. Paul, ktorá sa drakom často venuje v svojej tvorbe. A akým lepším spôsobom si uctiť všetky vlastnosti týchto tvorov, než pozrieť si animák Ako si vycvičiť draka (2010) a jeho pokračovanie (2014)?
18. január
18. januára je deň venovaný snáď najznámejšiemu fiktívnemu medvedíkovi – Mackovi Pú. A prečo práve tento dátum? Sú to narodeniny jeho tvorcu, spisovateľa A.A. Milnea. Na uctenie jeho pamtiaky si môžete pustiť napríklad jeho adaptáciu z roku 2011.
24. január
V druhej polovici januára spomedzi ostatných vystupuje 24. január, a teda Deň na oslavu plechoviek piva. Presne v tento deň sa v roku 1935 začalo pivo predávať v plechovkách. Maskotom sa tomuto sviatku pokojne môže stať Homer Simpson, ktorého často vidieť s plechovkou jeho obľúbeného piva Duff v ruke.
18. február
V podobnom duchu pokračuje aj február, keďže sa 18. februára oslavuje Deň pitia vína. Tento nápoj je mimoriadne obľúbený, a to najmä vo filmoch a seriáloch z minulosti. Jasným príkladom je napríklad Hra o tróny, kde víno priam tečie prúdom, alebo vinárska romantika v réžii Ridleyho Scotta, Dobrý ročník.
Prvý piatok v marci
Zo sviatku, ktorý sa oslavuje vždy prvý piatok v marci, by sa mohli poučiť mnohí nadriadení. Je to totiž Deň na oslavu zamestnancov, ktorému tento dátum patrí od roku 1995. A keďže postava zlého šéfa je jednou z najčastejších vo filmovej tvorbe, za všetky vyberáme trojicu zo Šéfov na zabitie (2011) a taktiež aj Mirandu z Diabol nosí Pradu (2006). Práve oni by tomuto sviatku mali venovať čo najväčšiu pozornosť.
Na ten istý deň v roku od 2000 vždy pripadá aj Deň na oslavu predavačov, ktorí sú síce u väčšiny ľudí veľmi neobľúbení, ale v skutočnosti sú len nedocenení. Napravte to teda a na ich oslavu si nielen pozrite legendárnu komédiu Clerks (1994), ale sa aj na reálneho predavača usmejte.
4. apríl
Apríl si vo svojich sviatkoch tak trochu protirečí. Začína známym prvým aprílom a hneď 4. apríla pokračuje dňom s podtitulom Povedz lož. Snáď najznámejším klamárom filmového sveta je Pinocchio (1940) – aj z neho si však treba brať príklad, že klamať sa nemá a lži nás vždy dobehnú.
30. apríl
Ako rekaciu na tieto dva aprílové sviatky vytvoril v deväťdesiatych rokoch minulého storočia publicista M. Hirsh Goldberg 30. apríla Deň čestnosti, pretože mal pocit, že mesiac klamania by mal byť zakončený trochu čestnejšie. Na oslavu tohto dňa výnimočne neodporúčame film, ale kanál na Youtube s názvom Screen Junkies (https://www.youtube.com/user/screenjunkies), ktorí sa venuje tvorbe pravdivých filmových trailerov.
4. máj
Máj má, ako jeden z mála, prvoplánový filmový sviatok – štvrtého mája sa oslavuje Deň Hviedznych vojen. Táto filmová séria je bezpochyby legendárna, prečo si však zaslúžila vlastný sviatok? Odpoveď je jednoduchá. Jedna z najznámejších fráz vo filme, Nech ťa sila sprevádza, sa v agličtine (May the force be with you) mimoriadne podobá na výslovnosť štvrtého mája (May the fourth). Až tak, že sa v roku 2005 nemekcý spravodajský kanál N24 pomýlil a filmový výrok presne ako dátum preložil. A fanúšikovia Hviedznych vojen majú odvtedy o zámienku viac, prečo si opäť pozrieť celú sériu.
2. jún
Druhého júna je Deň Bubby – síce je to židovské označenie pre starú mamu, svet však meno Bubba pozná v inom kontexte. Tak sa predsa volal kamarát Forresta Gumpa s nezabudnuteľným tvarom pier. Tak tento deň oslávte nielen rodinne, ale aj filmovo, a pustite si klasiku z roku 1994.
25. jún
25. júna je Deň drevenej chaty – sviatok, ktorý taktiež vďaka filmovému priemyslu získal aj iný význam. Zatiaľ čo pre niektorých Američanov predstavuje tento typ obydlia spomienky na jednoduchý život, drevenú chatu v lese najmä hororoví fanúšikovia poznajú však najmä ako miesto, kde sa odohráva kultový Evil Dead (1981) v réžii Sama Raimiho.
2. júl
Druhého júla je oslava niečo kontroverznejšieho – Svetový deň UFO. Tento dátum v roku 1947 vošiel do histórie, keďže práve vtedy našiel farmár v Roswelli na svojom poli čudny metalický objekt. UFO je od vtedy zdrojom mnohých konšpiračných teórií a, našťastie, aj bohatou inšpiráciou pre filmovú produkciu. Bez tohto incidentu by sme nemali vynikajúce filmy ako napríklad Blízke stretnutie tretieho druhu (1977).
8. júl
8. júla je zas Deň videohier – a to je niečo, z čoho by si filmoví tvorcovia ešte len mali vziať príklad, keďže mnoho fanúšikov hier na kvalitnú adaptáciu svojho obľúbenca ešte len čaká.
11. august
To, že aj prezidenti sú len ľudia, dokazuje sviatok oslavovaný 11. augusta – Deň prezidentských vtipov. V roku 1984 ho odštartoval Ronald Reagan, ktorý v domnení, že jeho mikrofón nie je zapojený, vtipkoval o bombardovaní Ruska. Tento rok však s blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA bude sviatok skôr oslávený vtipmi o prezidentoch, prípadne o kandidátoch. Trochu skôr to odštartovala Meryl Streep s jej napodobňovaním Donalda Trumpa.
28. september
28. septembra sa oslavje Deň dobrých susedov. Becky Mattson z Montany musela mať skutočne dobré susedské vzťahy, keďže v sedemdesiatych rokoch začala kampaň na propragovanie tohto sviatku a presvedčila až troch prezidentov, aby tento deň zoficálnili. Vo filmvom svete sú však oveľa atraktívnejšie zlé a pomstychtivé susedské vzťahy – naposledy to využili tvorcovia filmov Susedia na odstrel I a II (2014, 2016).
V ten istý deň sa oslavuje aj deň Spýtaj sa hlúpu otázku, ktorého pôvod nájdeme v školách, kde chceli učitelia podporiť deti v opýtaní sa akejkoľvek otázky. Príklad si môžete vziať aj z filmu Blbý a blbší (1994), ktorej hrdinovia sa nebáli skutočne žiadnej otázky – našťastie pre našu zábavu.
4. október
Mnoho ľudí má so svojím autom osobný, priam láskyplný vzťah – koľko z nás ale svojmu štvrkolesovému miláčikovi dáva aj meno? Ak patríte medzi nich, oslávte to 4. októbra, čo je deň s titulom Dajte svojmu autu meno. Po tom, ako svoju (už pomenovanú) lásku zoberiete na výlet, zakončite oslavu sledovaním seriálu s pravdepodobne najznámejším autom, ktoré nesie meno K.I.T.T. Odkiaľ? Samozrejme z Knight Ridera.
18. október
Október prináša dobrú správu aj pre tých, ktorí neoceňujú (pravdepdobne na svojich partneroch) brady – 18. októbra je Deň bez brady. Ak však, práve naopak, patríte medzi fanúšikov, určite vám smútok za bradami pomôže zazhnať seriál Vikingovia.
2. november
Novembrové sviatky sú tak trochu morbídne. Hneď druhý deň v mesiaci sa oslavuje deň s podtitulom Naplánuj svoj epitaf. Nie je isté, odkedy sa tento sviatok dá osláviť a kto ho pôvodne vymyslel, ale vzzhľadom na to, že existuje kniha Ako si napísať vlastný epitaf – a žiť dosť dlho na to, aby ste si ho užili, je dosť možé, že jej autor Lance Hardie bol minimálne inšpiráciou. Ak ste v tomto prípade za, popri písaní vlastného epitafu si môžte pozrieť láskavý film taktiež spojený so smrťou – Kým si po nás príde (2007).
9. november
Ďalším zaujímavý deň je 9 november – deň s názvom Chaos nikdy neumiera. Nevedno, čo mal autor tohto sviatku na mysli, Joker by bol na neho hrdý. Ak ste vyznávačom chaosu, pripojte sa k nemu pri pozeraní Temného rytiera (2008).
4. december
A keďže v decembri sa už blížia Vianoce, zo špeciálnych dní tohto mesiaca sme vybrali 4. december – Deň Santovho zoznamu. O jeho pôvode nie sú informácie, ale či už ste na zozname dobrých, alebo zlých detí, všetko bude jedno, ak je Santa rovnako zlý ako Billy Bob Thornton v Santa je úchyl (2003).
Ak vám teda nestačia najvýzamnejšie sviatky a chcete oslavovať o niečo viac, v našom článku sme vám z databázy Holiday Insights poskytli niekoľko ďalších zaujímavých dní, ktoré môžete prežiť s dobrými filmami a oslavnou náladou. Chystáte sa niektoré z nich využiť?
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!