Určite ste sa už s niečím takým stretli, či už vo svojom okolí, alebo aspoň v podobe obrázku na internete. Vyzerá to ako vaša obľúbená knižná či filmová postava, no keď sa pozriete bližšie, zistíte, že kostým nie je až taký dokonalý. Ide len o prezlečeného fanúšika. Zatiaľ čo láska väčšiny z nás k filmovému či knižnému univerzu ostáva pri sledovaní alebo čítaní, niektorí svoju obľúbenú postavu majú natoľko radi, že sa ňou chcú na pár hodín stať. Cosplay – čo je to?
Cosplay (z angličtiny, skratka slov costume play, čiže kostýmová hra) sa v popkultúre ujalo začiatkom deväťdesiatych rokov. Za krajinu vzniku sa ale považuje Japonsko (japonský ekvivalent slova cosplay je kosupure). V praxi cosplay znamená prezliekanie sa za fiktívnu postavu či dokonca úplné stotožnenie sa s ňou, kým ste v kostýme (správate sa či vyjadrujete ako daná postava.) Okrem kostýmu ide aj o doplnky, účesy či maľovanie na telo. Najčastejšie je cosplay spojený s komiksovým svetom či svetom anime, medzi populárne vzory však patria aj fantasy postavy. Nie je nezvyčajné vidieť i výmenu pohlaví (crossplay) – ženy sa prezliekajú za mužské postavy a naopak.
Je niekoľko dôvodov, prečo fanúšikovia radi „cosplayujú“ a minú na kostým niekedy až neskutočné peniaze (v Japonsku ročný profit predajcov kostýmov dosahuje až 35 miliárd yenov, čo je viac než 300 miliónov dolárov). Môže to byť potešenie z toho, že sú so svojím kostýmom v centre pozornosti a užívajú si uznanie. Môže to byť pre nich spôsob sebavyjadrenia. Najzákladnejším dôvodom je však láska k postave alebo celému univerzu, v ktorom sa daná postava objavuje. Na chvíľu tak môžu mať pocit, že sú súčasťou toho sveta. Vytvárajú celé komunity, ktoré sa stretávajú na akciách – medzi najznámejšie patrí Comic-Con v San Diegu. Tieto akcie však nie sú jedinými, na ktorých sa zanietení fanúšikovia objavia preoblečení. Vyblázniť sa s kostýmami zvyknú aj na premiérach svojich obľúbených filmov. Nebolo nič výnimočné, ak ste na polnočných predpremiérach Harryho Pottera stretli hneď niekoľko ľudí s červenozlatou kravatou na krku a prútikom v ruke. Skôr naopak – ak ste neboli v kostýme, boli ste pravdepodobne v menšine.
Prezliekate sa aj vy radi za svoje obľúbené postavy? Alebo toto hobby mimo Halloweenu prenecháte radšej iným?
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!