Seriálový projekt The Terror zastrešuje americká káblová televízia AMC, pričom réžiu si vzali na starosť traja páni - Edward Berger, Tim Mielants a Sergio Mimica-Gezzan, z ktorých prvý menovaný má na svedomí aj tohtoročné seriálové prekvapenie Patrick Melrose. Točilo sa aj celkom neďaleko od nás na chorvátskom ostrove Pag, kde natáčanie seriálu trvalo od 3. apríla 2017 do 29. apríla 2017. Možno aj kvôli tomu, že tu tvorcovia dokázali využiť štedrý chorvátsky grantový program, na základe ktorého sa im vrátilo až 20 percent z celkových finančných nákladov.
Fantastická knižná predloha
Asi každý z nás pozná ten pocit, že sa na niečo teší, dlho čaká, avšak keď to konečne príde, dostane sa mu iba veľkého sklamania. Asi je vážne lepšie radšej nič nečakať a byť milo prekvapený, ako do niečoho vkladať zbytočne veľké nádeje. A to je presne prípad aj tohto seriálu.
Dejová linka sa zakladá na skutočnom príbehu takzvanej Franklinovej expedície, ktorá mala v roku 1845 za úlohu na dvoch lodiach so skúsenou posádkou Erebus a Terror nájsť takzvanú Severozápadnú cestu, ktorá by spájala Atlantický a Tichý oceán a umožnila oboplávať americký kontinent zo severu. Doposiaľ predstavuje jednu z najväčších námorných záhad, pričom osud úbohých námorníkov zostáva do značnej miery nejasný. A to i napriek tomu, že pri záchranných akciách, ako i hľadaní nešťastnej posádky oboch lodí zomrelo viac ľudí, ako ich bolo v pôvodnej expedícii. Vraky parných plachetníc Erebus a Terror sa podarilo vypátrať až v rokoch 2014 a 2016. Ani to však nevnieslo do celej záhady viac svetla.
Ide teda o naozaj vďačný námet pre knižné spracovanie, ktorého sa v roku 2007 ujal Dan Simmons, pričom hneď v tom roku vyšlo prvé vydanie jeho knižnej predlohy s názvom The Terror. Samozrejme, jeho knižná predstava je o mnohé prikrášlená, napríklad v polofiktívnom príbehu okrem mnohých iných hrôz a útrap posádky (choroby, kanibalizmus...) vystupuje aj tajomné monštrum, ktoré si s obľubou na úbohých námorníkoch pochutnáva, no podľa môjho názoru to nie je na škodu. Skutočný príbeh oboch lodí aj tak nikto nepozná a ani už asi nikto nespozná, takže fantázii sa medze nekladú.
Horor s drámou spolu nespolupracujú
Žiaľ, do seriálu sa nepodarilo preniesť všetky tie útrapy a hrôzy opísané v knihe tak, aby atmosféra a pútavosť celého príbehu vyleteli v očiach diváka do extra veľkých výšok. Skutočnému rozletu v tomto smere bráni chaos v postavách a v jednotlivých napínavých situáciách. Tie boli síce všetky pekne nasnímané, hlavne scény, kde vystupovalo monštrum, avšak vzhľadom na chaos v postavách sa výsledok týchto napínavých momentov míňal účinkom. Jednotlivé postavičky sa tu mihali a odchádzali, zomierali a vracali sa a ja som mal z toho o chvíľu guláš. Jediné bradaté postavy, ktoré som v tom veľkom počte a všeobecnom zmätku dokázal vnímať a sledovať rozvoj ich charakterov, boli iba tie najvyššie námornícke šarže spolu s lekárom. Bežná posádka mi splynula s davom. Tiež ma sklamalo pomerne krátke účinkovanie Ciarána Hindsa (kapitán John Franklin), na ktorého som sa tešil najviac, a to pritom figuruje na zozname účinkujúcich ako druhý. Tak veľmi sa tu dbalo na vykreslenie dobovej atmosféry, že sa pritom pozabudlo na základné maličkosti, ktoré ju utvárajú. Bombastické vizuálne scény, hororové násilie a vyobrazená krutosť jednotlivých postáv nie je všetko, chýbal mi tu celkový zmysel a dramatické napojenie medzi charakterom postavičiek a ich konaním. Jediné, čo ma v tomto smere oslovilo, bol spôsob, akým sa historický výklad udalostí postupne preklápal do fikcie s hororovými prvkami.
Bezduché dialógy a chaos v postavách
V kontexte chaotického zmätku okolo postáv boli problémom aj zbytočne dlhé a väčšinou nudné dialógy, a to i v prípade, keď sa riešila nejaká zaujímavejšia situácia. Skrátka ani po tejto stránke si ma nedokázal seriál získať, teda aspoň nie tak, ako by som si prial. Na druhú stranu ma však potešilo technické spracovanie seriálu, najmä kamera, výprava a trikové efekty, čo sa monštra týka. Bolo stvárnené realisticky, dokonca som si zo začiatku myslel, že je to len prerastený a škaredý biely medveď. Príjemne ma prekvapilo aj angažovanie Tobiasa Menziesa, ktorý je väčšine divákov známy z účinkovania v rôznych historických či fantazijných seriáloch – medzi tie najvýraznejšie napríklad patria seriály Hra o tróny, Cudzinka, Black Mirror alebo Rím. V podobných projektoch sa tento herec cíti ako ryba vo vode a preto som si na jeho postavu námorného dôstojníka Jamesa Fitzjamesa zvykol ako na prvú.
Bude druhá séria lepšia?
The Terror budí dojem veľkej nevyrovnanosti. Je vidno, že sa autori sústredili iba na pár vecí (hlavne na budovanie atmosféry) a všetko ostatné išlo bokom (chaos v postavách, slabé dramatické spracovanie...). Výsledkom je všeobecný zmätok a slabé pocitové vyznenie, kedy divák čaká ako na spasenie na nejakú napínavejšiu hororovú scénu, aby potom opäť mohol upadnúť do spánkovej letargie. A tak stále dokola. Na druhú stranu som predsa len zvedavý, ako sa tvorcovia seriálu popasujú s druhou sériou, ktorá je naplánovaná niekedy na rok 2019. Ja len dúfam, že dopadne lepšie ako táto prvá, potenciál by tu bol.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Terror The Terror
- Spojené štáty, 2018, 17 h 39 min min.
- Žáner: Dráma
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!