David Fincher v spolupráci so streamovacím gigantom Netflix - nič lepšie si už snáď divák ani nemohol priať. Hlavne keď si spomenieme na Fincherov posledný seriálový megaúspech v podobe House of Cards a uvážime súčasný raketový rozmach spoločnosti Netflix. Očakávania boli preto veľké a s približujúcim sa dátumom premiéry len rástli. Naplnili sa alebo celý projekt svoju kvalitou zostal len v rovine zbožných prianí? V mojom prípade prevládajú skôr tie pozitívne pocity.
Zaujímavosťou je, že obe hlavné postavy agentov Holdena (Jonathan Groff) a Billa (Holt McCallany) boli napísané na základe skutočných agentov FBI Johna E. Douglasa a Roberta Resslera. Obaja agenti sú priekopníkmi vytvárania kriminálnych profilov páchateľov, pričom udalosti prvej série tohto seriálu vykresľujú ich neľahké začiatky v priebehu 70. rokov minulého storočia. Pridanou hodnotou seriálu je i skutočnosť, že obsah rozhovorov oboch agentov s masovými vrahmi je autentický, dokonca niekedy sú tieto rozhovory reprodukované od slova do slova, tak ako boli kedysi zaznamenané a verejne prezentované známou knihou Mind Hunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit. Napísaná bola autormi Johnom E. Douglasom a Markom Olshakerom a vychádza z nej i tento zatiaľ desaťdielny seriál.
Tri roviny dejovej linky
Dejová linka sa odohráva v roku 1979, pričom ústrednými postavami je charakterovo rozdielna dvojica agentov FBI - Holden Ford a Bill Tench. Zatiaľ čo Holden je iba na začiatku svojej kariéry, plný ideálov, naivných predstáv, ale tiež i zdravej dravosti a pracovitosti, Bill je už je starým ostrieľaným agentom. Je opatrný, rozvážny a rád sa drží stanovených pravidiel FBI. Avšak je to práve on, kto zájde za Holdenom a navrhne mu vzájomnú spoluprácu. Začnú viesť rozhovory s uväznenými sériovými vrahmi, pričom sa snažia pochopiť ich zmýšľanie a aplikovať takto nadobudnuté teoretické poznatky v praxi. Stávajú sa tak priekopníkmi tvorby psychologického profilu páchateľov. Túto hlavnú os príbehu potom ešte dopĺňa aj osobná dráma ústrednej dvojice, kde v prípade Holdena dochádza k niekoľkým pracovným problémom, čo sa odzrkadlí i vo vzťahu s jeho priateľkou (Hannah Gross), ktorá sa mu v jeho kriminálnych prípadoch snaží pomáhať. Študuje sociológiu a jej názor príde Holdenovi často vhod. Bill zase rieši rodinné problémy s manželkou a hlavne so svojim adoptívnym synom. Zároveň má divák možnosť sledovať akési tajomné prípravy vraha na vraždu, ktorým je vždy venovaných pár úvodných minút každého dielu tejto série.
Žiadna obyčajná kriminálka
Je pravdou, že ma úvodný diel veľmi za srdce nechytil, no od prvého rozhovoru s vrahom sa karta rapídne obrátila a ja som si začal užívať všetky špecifiká tohto seriálu. V tomto smere treba vyzdvihnúť najmä hercov, ktorí hrali sériových vrahov, casting sa rozhodne podaril. Každý jeden rozhovor stál za to – napínavý a s hlbokým emotívnym účinkom, po psychologickej stránke ide skrátka o jednu veľkú lahôdku. Emočne ma dostali hlavne rozhovory s Edmundom Kemperom (Cameron Britton) - tomu chlapíkovi by som dal nejakú zvláštnu cenu za herectvo, ak by to bolo možné. Nielenže mi behal mráz po chrbte z toho, čo hovoril, ale cítil som sa nepríjemne už len z jeho verbálneho prejavu, pričom vnútorný nepokoj, ktorý mi privodila táto postava, sa dá len ťažko opísať. Stretnúť ho niekde v opustenej uličke, tak určite pustím do gatí. Oceňujem aj vývoj postavy Holdena Forda - zo začiatku sympaťák, no k záveru sa karta skoro otočila. Na druhú stranu sa však jeho konanie a duševné rozpoloženie do určitej miery aj dajú celkom akceptovať. Psychický tlak doliehajúci na jeho osobu v rámci jednotlivých prípadov, ako i jeho následné problémy v osobnom živote by ustál len málokto. Atmosféru seriálu zase umocňuje soundtrack a jeho ústredný motív, ktorý tu je dávkovaný v pravý čas a na tých správnych miestach, takže sa ho divák nepreje. Čo sa týka obsahovej stránky, je trocha škoda tých častých odbočiek od bádania k nezáživným, jalovým ťahaniciam so šéfom oddelenia, hlavne zo začiatku seriálu. Našťastie ako dej gradoval, tak sa v tomto smere mnohé obrátilo k lepšiemu.
Mierne za očakávaniami, no za pozornosť seriál určite stojí
Aj keď ma na jednej strane Mindhunter nezasiahol tak, ako som čakal, tak na strane druhej ma v mnohom predsa len príjemne prekvapil. Problém vidím hlavne v častých, menej záživných dejových vsuvkách, ktoré len zbytočne odvádzajú pozornosť diváka od hlavnej pointy a samotného bádania na poli psychológie z výsluchov sériových vrahov. Ale to je len môj osobný názor, ktorý má na svedomí najmä prísne vecný, až akademický štýl podania príbehu divákovi. Ten sa mi sem v súvislosti s jednoduchými a obyčajnými vecami, ktoré obaja agenti riešili doma v súkromí alebo v práci, veľmi nehodil. No keď sa obaja pustili do vyšetrovania a najmä do rozhovorov vo väzniciach, tak práve táto vecná forma sa stáva tou najväčšou devízou seriálu – nemohol som sa ani pohnúť, aby mi ani náhodou neuniklo čo i len jedno slovíčko. Vo všeobecnosti by sa teda dalo povedať, že seriál disponuje veľkými výkyvmi pútavosti dejovej linky v podobe častých, menej záživných vsuviek. Verím však, že väčšina divákov si tu príde na svoje, pričom druhá séria (plánovaná je na konci r. 2018) po výbornom závere tej prvej sľubuje ešte väčší zážitok. Nechajme sa prekvapiť.
Zdroj obrázkov: IMDB
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Mindhunter Mindhunter
- Spojené štáty, , 10 x 34–60 min min.
- Žáner: Krimi, Thriller, Dráma
- Réžia: David Fincher, Asif Kapadia, Andrew Douglas, Tobias Lindholm
- Scénar: Joe Penhall, Erin Levy, Carly Wray, Tobias Lindholm
- Kamera: Christopher Probst
- Hudba: Jason Hill
- Obsadenie: Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Cotter Smith, Peter Murnik, Happy Anderson, Hannah Gross, Thomas Francis Murphy, Ashley Smith, Jesse C. Boyd, David H. Holmes
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!