309 úspešných zabití, z toho 38 zabití iných ostreľovačov. Pridelenie najvyššieho ocenenia Sovietskeho zväzu (Hrdina Sovietského zväzu) spojené s ocenením Leninovho rádu. Aj toto dokázala Ljudmila Pavličenková, najúspešnejšia ukrajinská (resp. sovietska) ostreľovačka.
Rad jej úspechov týmto ani zďaleka nekončí. Medzi ďalšie spomenutia hodné úspechy patrí aj ďalšie prvenstvo – ako prvý občas ZSSR mala možnosť navštíviť Biely dom. Práve od tejto udalosti sa odpicháva nový vojnový film, Bitka o Sevastopoľ. Biografický príbeh o Ljudmile Pavličenkovej rusko-ukrajinskej produkcie, avšak distribuovaný americkou 20th Century Fox, začína práve v Bielom dome, kde je už Pavličenková (Julija Peresild) známou osobnosťou. Do Ameriky bola poslaná, aby v New Yorku hovorila o potrebe otvorenia novej fronty vo vojne. Táto neskoršia dejová línia sa tiahne celým filmom, ale hlavný príbeh a emócie sú v Ljudmilinej minulosti. Jej štúdium, dobrovoľný nástup do armády a osobný vývoj tvoria podstatu filmu. Línia v Amerike, s Ljumdilou a prvou dámou USA Eleanor Rooseveltovou, slúži skôr na ozvláštnenie a lepšie rozprávanie príbehu.
Osobnosť budúcej hrdinky ZSSR je v Bitke o Sevastopoľ zobrazovaná veľmi chladne a odmerane. Za túto jej stránku môže sčasti jej neopätovaný vzťah s otcom, ktorý v príbehu až tak nezavážil, ale aj tak mu bolo obetovaného príliš veľa času na plátne. Namiesto jednoduchého načrtnutia jeho ľahostajnosti máme asi päť minút scén, v ktorých kráča po dome a viditeľne ignoruje svoju dcéru, ktorá sa mu chce pochváliť.
Jej povaha a schopnosť presnej streľby spôsobili to, že sa z Pavličenkovej stala takmer vraždiaca mašina. 309 je naozaj veľké číslo. Avšak bola to len žena. A nech si nahovárame čokoľvek, ženy sú jemnejšie, citlivejšie stvorenia. Ako teda mohla mladá dievčina chladnokrvne zabiť 309 ľudí? Túto otázku si kládla aj Eleanor Rooseveltová (Joan Blackham), keď ju chcela privítať v Bielom dome, no a táto otázka mala byť aj hlavnou pointou filmu. Ale namiesto toho aby sme mohli nazrieť do jej vnútra a vidieť, ako myslela a čo prežívala počas vojny, nám je naservírovaný príbeh ženy, ktorá na fronte stráca jedného milého za druhým. Stáva sa tak stále smutnejšou a zabíjanie ju začína omŕzať až ku koncu filmu. Ako hrdinka sa viac javí Ljudmilina kamarátka - medička Máša, ktorá namiesto zabíjania ľudí zachraňuje. Zaujímavá je scéna, kde sa Máša rozhodne ušetriť zraneného nemeckého vojaka a ošetrí ho, len aby ho potom mohla náhle postihnúť smrť z Pavličenkovej pušky, ktorá ho uvidí zúfalo sa plaziť preč z bojiska. O ostatných postavách ani nie je až tak potrebné hovoriť, keďže drvivú väčšinu tvorili Ljudmilini nápadníci, ktorí všetci mali podobnú, rovnako obyčajne kladnú povahu, no a nie dlhú životnosť. Avšak treba spomenúť výkon krásnej Julije Peresild. V celom filme exceluje, a to je veľmi dôležité, keďže 80% času je kamera upretá práve na ňu.
Hoci je názov filmu Bitka o Sevastopoľ, nečakajte mnoho bojových scén. Je ich len pár, ale sú dobré, pretože Rusom ide zobrazovať brutálnosť vojny. Väčšinou sú to rýchle zábery, ktoré nešetria brutalitou (ale nie je ani prehnaná), prekvapivo občas so zaujímavým hudobným doprovodom. Vo filme zazneli dve moderné skladby, ktoré nie sú normou pre takéto filmy, avšak zapadli a dokázali vyvolať väčšie emócie. Ďalšou vecou, v ktorej sú Rusi dobrí, je patriotizmus. Hoci ho je vo filme vidieť, nie je to niečo, čo by výrazne vadilo, alebo bolo posunuté do kritických hodnôt.
Záver Bitky o Sevastopoľ je trochu divný. Je hovorený Pani Rooseveltovou po anglicky, čo vyznieva, akoby to bol film robený pre anglicky hovoriace krajiny a nie pre domácich. Ešte pred záverečným monológom do duše od Joan Blackham môžeme vidieť nedotiahnutý súboj Pavličenkovej s nemeckým elitným snajperom Ottom von Singerom. A na záver to všetko dotvára posledná scéna, kde je Ljudmila zobrazená ako približne 40 ročná matka s úplne šedivými vlasmi, a s divne namaľovanými vráskami.
Bitka o Sevastopoľ je dobrý film. Má svoje chyby, ale nedá sa mu uprieť atmosféra a emócie. Ďalším obrovským plusom sú podarené vojnové scény, ktoré s najnovšou technikou prinášajú zábery, ktoré sa oplatí vidieť. Ale, bohužiaľ, nepriniesol to, čo sľúbil. Naozaj by som chcel vidieť do mysle mladej snajperky, nie iba pozerať jednu rovnakú smutnú romancu za druhou.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Bitka o Sevastopoľ Битва за Севастополь
- Rusko, 2015, 110 min.
- Žáner: Vojnový, Životopisný, Dráma
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!