Keď v roku 2010 priniesol Sylvester Stallone prvý Expendables, spôsobil tým medzi fanúšikmi akčných hitov 80. rokov minulého storočia pozitívnu vlnu nadšenia. Úspech znamenal nevyhnutný druhý diel, tentoraz v réžii Simona Westa, ktorý sa preslávil filmom Con Air (1997).
Skupina žoldnierov, vedená Barneym Rossom (Sylvester Stallone), je v druhom Expendables počas rutinnej misie pre pána Churcha (Bruce Willis) ukrátená o jedného z členov. Barneyho banda chce jediné východisko, svoju krvavú pomstu. Preto sa skupina testosterónom nabitých goríl vydáva s cieľom prekaziť krutému Vilainovi (Jean-Claude Van Damme) jeho obchod s plutóniom do Ruska a náležite ho odpraviť zo sveta. Expendables 2 stojí na tej najobohranejšej zápletke, akú si viete v akčnom filme predstaviť. Avšak nejde ani tak o zápletku, ako o prehliadku múzea akčných hrdinov 80. rokov, respektíve poklonu hrdinom, ktorí si nostalgicky pripomínajú staré dobré časy účinkovaním vo filme stvorenom len kvôli tomu účelu. Ten však zlyháva hneď v niekoľkých kritických bodoch.
Expendables 1 bol ten hit, ktorý pripomenul 80. roky. Svojím brutálnym štýlom, mizivým počtom digitálnych efektov a hlavne drsnosťou evokoval u pamätníkov podobné pocity ako pri Smrtonosnej pasci (1988), Terminátorovi (1984) alebo Čiernom daždi (1989). Všetky zmienené hity málokedy alebo vôbec nepracovali s motívmi Expendables 2, medzi ktoré patrí hlavne komediálnosť, digitálne efekty a snaha prispôsobiť sa masovému publiku. Zmienené efekty sú navyše vyložene škaredé.
Ešte dlho pred premiérou Expendables 2 sa masívna reklamná kampaň snažila navnadiť vymenúvaním hviezd, oslavujúcich svoj nostalgický návrat na plátno. Schwarzenegger, Van Damme či Chuck Norris, každý z vymenovaných legiend si tu strihol väčšiu či menšiu úlohu. Je to na škodu z pohľadu ich funkcie. Vždy keď sa objavia, jediné, čo vypustia z úst, sú „hlášky“ s vynúteným podtónom minulosti a niekdajšej kariéry. Príkladom expozície archetypálneho hrdinu je Chuck Norris. Hneď v prvej scéne zo svojej osoby spraví dokonalú paródiu. Diváci sa zasmejú a ide sa ďalej.
Je však úbohé vystavať celý scenár na prítomnosti známych gangstrov, „sypajúcich“ z rukáva jednu stupídnu vetu za druhou. Jediný výsledok je neschopnosť naviazať k postavám akýkoľvek vzťah, a to znamená len jeden možný dopad, a síce žiadnu skutočnú radosť či žiadne skutočné napätie nech sa vo filme deje čokoľvek. Jediný, kto si svoju rolu skutočne užíva a predvádza aj najlepší herecký výkon, je Van Damme. V nablýskaných čiernych okuliaroch s podmanivým hlasom je presne tým záporným hrdinom, ktorý dáva filmu možnosť, aby finálna prestrelka mala zmysel. Smutné je, že aj menej legendárne postavy tu plnia len vtipné alebo „frajerské“ bábky. Napríklad Stallone aj Statham nehrajú nikoho iného než neporaziteľných bojovníkov. Znie vám to povedome? Áno, vo svojich filmoch hrajú v podstate vždy to isté. Práve film, akým je Expendables 2, by však kvôli silným postavám vedel byť „akčňákom“, ku ktorému by sme sa radi vracali. Tým však, bohužiaľ, nemá šancu byť.
Gro žánru Expendables 2, akcia, mohla byť tiež o niekoľko stupienkov vyššie. Od surovejších, ale lepších, 80. rokov je vzdialená na míle. Rýchlo odsýpa, zabaví, ale trpí prehnaným množstvom efektov. Oproti pôvodnému dielu podnikla príliš veľký a nezdravý skok. Prakticky každá časť filmu je len kulisou pre chodiace múzeá niekdajších hrdinov a ich poslednej šance zjaviť sa na scéne, dokázať, že boli a sú akčnými hrdinami zaslúžene. Práve slabé digitálne efekty a prílišná koncentrácia na detinskejšie publikum uberá filmu na hodnovernosti. Inými slovami, zabaví, ale od svojho vzoru sa vzďaľuje príliš ďaleko. Nesvedčí mu to, a preto je odkázaný k sklamaniu fanúšikov pôvodného dielu.
Záverečné hodnotenie
Sieň slávnych akčných hviezd v kombinácii s vydarenou hudbou Briana Tylera robia The Expendables 2 znesiteľným filmom. Je to totiž práve prehliadka múzea s exponátmi slávnych hereckých hrdinov, ktorá druhý diel drží pokope navzdory stupídnym dialógom, akcii s prehnaným množstvom digitálnych efektov, prázdnym postavám a koniec koncov aj nulovému napätiu či vzrušeniu. Celý film je taký masovo hollywoodsky, že aj obyčajná myšlienka na to, že postavy sú v nebezpečenstve, je vtipom, nech sa deje čokoľvek. Drsnosť vzoru 80. rokov tu skrátka nehľadajte. To sa radšej pozrite na prvý diel alebo, ešte lepšie, rovno si osviežte spomienky zhliadnutím starých dobrých klasík. Expendables 2 jednorázovo zabaví, ale nič viac.
Plusy:
+ akcia stále zabaví
+ hudba
+ herectvo Jean Claude Van Dammea
+ múzeum filmových hviezd v pohybe
Mínusy:
- odklon od vzoru akčných filmov 80. rokov
- stupídny scenár, prázdne postavy
- digitálne efekty
- žiadne napätie či vzrušenie
Hodnotenie: 60 %
The Expendables 2, USA, 103 min.
Žáner: Akčný / Thriller/ Dobrodružný
Réžia: Simon West
Hudba: Brian Tyler
Obsadenie: Sylvester Stallone, Jason Statham, Liam Hemsworth, Dolph Lundgren, Jean-Claude Van Damme, Jet Li, Terry Crews, Randy Couture, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, Scott Adkins, Nan Yu, Amanda Ooms, Charisma Carpenter, Nikolette Noel, George Zlatarev
Na recenziu Blu-Ray verzie poskytol: Bonton Film
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!