V Anglicku v roku 1605 sa počas vlády protestantského kráľa Jakuba I. malá skupina katolíckych šľachticov rozhodla vyhodiť do vzduchu parlament spolu s celou kráľovskou rodinou a nahradiť ich katolíckym kandidátom. Táto udalosť sa do dejín zapísala ako Sprisahanie pušného prachu.
Príjemné režijné prekvapenie
Priznám sa, zo začiatku som nemal k tomuto seriálu veľkú dôveru, keďže si projekt vzal pod patronát menej známy režisér J Blakeson. Navyše mi ešte stále každá jedna spomienka na jeho predchádzajúci snímok Piata vlna (2016) privodí bolenie brucha. No našťastie, ako sa ukázalo, moje obavy boli zbytočné a ja som si tento trojdielny miniseriál celkom vychutnal. Sympatické pre mňa tiež bolo, že sa na scenári a produkcii podieľal môj obľúbený herec Kit Harington, ktorý si tu navyše strihol aj hlavnú úlohu Roberta Catesbyho. Tak sa zdá, že začal intenzívne pracovať na tom, aby sa zbavil nechceného imageu Jona Snowa z momentálne najslávnejšieho a najoceňovanejšieho seriálu Hry o tróny. A myslím, že sa mu to aj celkom darí.
Priamočiary dej, výrazné vedľajšie postavy
Dejová linka je pomerne jednoduchá. Divák sa ponorí do príbehu okolo sprisahancov, ktorí sa po predchádzajúcich perzekúciách katolíkov zo strany protestantov rozhodnú odstrániť kráľa. Väčšia časť seriálu sa preto venuje prípravám na atentát, jeho samotnému priebehu a malý kúsok poslednej časti i tomu, čo prišlo po ňom. Autorom tohto plánu bol šľachtic Robert Catesby (Kit Harington), ktorý okolo seba zhromaždil malú skupinku verných, spomedzi ktorých vynikol predovšetkým istý odborník na výbušniny Guy Fawkes (Tom Cullen). Pre zaujímavosť, podľa tejto historickej postavy je pomenovaná a dodnes v celom Spojenom kráľovstve oslavovaná Noc Guya Fawkesa ako pripomienka na toto tajné sprisahanie voči kráľovi, ktorá sa koná každoročne 5.11. a jej vrcholom je veľký ohňostroj.
Herci vo vedľajších úlohách ako ozdoba
Proti hereckému obsadeniu nie je čo namietať. Osobne ma zaujalo, že okrem hlavnej postavy Roberta Catesbyho sa výraznejšie presadili aj postavy vedľajšie. Po hereckej stránke pritom stoja za zmienku hlavne Liv Tyler (Anne Vaux ) a Peter Mullan (kňaz Henry Garnet). Navyše Liv Tyler ma upútala aj svojim výzorom – vidno, že maskéri odviedli prvotriednu robotu a dokázali z jej peknej tváričky vykúzliť staršiu a strhanú ženu. Dokonca mi niekoľkokrát dokázala privodiť myšlienku, že prepánajána, snáď tak táto herečka nevyzerá aj v skutočnosti.
Veľké pozitívum vidím aj vo vykreslení atmosféry, ktorá tu podľa môjho názoru výborne reflektuje dobové reálie. S tým samozrejme súvisí vynikajúco prepracovaná výprava, čoho dôsledkom bola skutočnosť, že seriál pôsobí pomerne drsne a autenticky.
Čiernobiele videnie tejto udalosti nemusí sadnúť každému
Niektorí diváci môžu namietať, že seriál vyznieva zaujato, a že určité veci vidí čiernobielo – dobrí katolíci, zlí protestanti. A skutočne. Miestami aj mne pripadalo, ako keby všetci katolíci boli svätí a protestanti tí najväčší vagabundi – ich postavy boli všetky do jedného nesympatické už na prvý pohľad. Samozrejme, realita bola iná, veď v každom stáde sa nájde aspoň jedna čierna ovca. Takéto čiernobiele videnie problému teda vyznieva skôr negatívne a trochu tejto minisérii podráža nohy.
Forma prevažuje obsahové nedostatky
Napriek tomu, že nie všetky dialógy medzi postavami sú rovnako pútavé, pričom niektoré dejové linky postáv až tak nezaujmú, mám zo seriálu pozitívny pocit. Vďaka niekoľkým emotívne vypätým scénam naň divák len tak ľahko nezabudne.
Zdroj obrázkov: © BBC
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Gunpowder Gunpowder
- Spojené kráľovstvo, 2017, 3x59 min min.
- Žáner: Dráma
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!