Artušovská legenda je filmovým fanúšikom už dávno známa. Ako vôbec prvá bola formou krátkeho nemého filmu spracovaná Wagnerova opera o rytierovi okrúhleho stolu Percivalovi, a to v roku 1904. Odvtedy prešla dlhá doba. Píše sa rok 2017 a do kín prichádza film od Guya Ritchieho s názvom Kráľ Artuš: Legenda o meči. Podarilo sa Ritchiemu vyčnievať z davu či sa Legenda o meči iba zaradí k svojim ostatným filmovým bratom a stane sa nevýznamným členom dlhého zoznamu artušovských filmov?
Už z trailerov bolo jasné, že režisér na príbeh veľmi nevsádzal. To, čo sa vo filme stalo, by sa totiž napriek dvojhodinovej stopáži dalo porozprávať aj za päť minút. Ale predsa len sa aj tá akcia musí na niečo nabaľovať. A teda je priebeh artušovskej legendy takýto:
Mladý Artuš sa narodí do vcelku pokojného sveta – je synom spravodlivého a mocného panovníka Uthera, ktorého jedinou starosťou je žiarlivý brat Vortigen. No udalosti zrazu naberajú veľmi rýchly spád. Vortigen za pomoci temných síl zabíja kráľa Uthera a malý Artuš je schopný len tak-tak uniknúť smrti. Náhodou sa dostáva do nevestinca, vyrastá tam však bez znalosti svojej kráľovskej krvi. S nezvestným právoplatným dedičom tak Anglicko dostáva nového, krutého kráľa Vortigena. Nádej na záchranu krajiny pred tyraniou Vortigena však stále ostáva. V čase Artušovej dospelosti voda v riekach klesne a odhalí meč zaseknutý v kameni. Meč, ktorý dokáže vytiahnuť len pravý kráľ Anglicka.
Najskôr si treba ujasniť jednu vec. Dalo sa to síce vyčítať aj z trailerov, kde sme mohli vidieť Charlieho Hunnama s moderným účesom v pyžame s véčkovým výstrihom, ale komu by to ešte nebolo jasné, Kráľ Artuš: Legenda o meči nezobrazuje historické skutočnosti. Ani trochu. Anglicko je zobrazené ako fantastická krajina, kde sú mágia a obrovské slony bežná vec, a každý si namiesto dobových odevov nosí čo chce, ak je to v odtieňoch béžovej, hnedej či zelenej alebo z kože.
Rovnakým procesom odsunutia do úzadia, alebo skôr zanedbaním, si prešli aj postavy a dej samotný. Guy Ritchie všetko vsadil na akciu, čo by nebolo zlé. Ale v dvoch hodinách spomalených alebo rýchlo sa mihajúcich záberov sa ťažko môže vyvinúť nejaká dobrá zápletka alebo predstaviť nejaká postava. Preto, ak by ste išli do kina na Artuša kvôli príbehu, prudko oželiete. Je to splácanina, mnoho vecí je nevysvetlených – nebezpečná Vortigenova magická moc silnie, no za celý film vyčaruje dokopy dva plamienky, z toho jeden na zapálenie sviečky. Alebo načo sa Artuš musel vydať do „ríše temna“, keď sa meč naučil úplne ovládať až kvôli niečomu inému. Postavy sú divákovi vzdialené, ako to už pri pozliepaných fantasy filmoch býva, a najväčšiu facku divákovi dáva posledný súboj.
Ťažko vybrať najlepší príklad, k čomu ten záverečný súboj prirovnať, lebo je ich nespočetne veľa. Táto posledná bitka sa totiž navlas podobá miliónom ďalších z rôznych detských kreslených akčných seriálov. Priebeh finále v podobných seriáloch určite pozná každý. Hrdina najskôr proti zloduchovi nemá šancu, po množstve neúspešných pokusov o útok padá k zemi. Tam však na sklonku síl zisťuje niečo nové – buď je to podpora ducha svojho mŕtveho otca alebo zistenie, že nie je sám, jeho priatelia ho podporujú z úzadia alebo podobne. A čo sa bude diať ďalej, samozrejme neprezradím. Ak ste to ešte nezistili, môžete sa nechať prekvapiť vo filme
Tak toto sú chyby Kráľa Artuša: Legenda o meči. Je ich mnoho, no predsa len ide o celkom dobrý film. Čím to je? Akciou. Ritchie sa vykašľal na rozprávanie príbehu - Artušovo detstvo, podobne ako mnohé ďalšie úseky vo filme, vidíme pomocou rytmických útržkov scén, ktoré nás za krátky čas veľmi energicky a „husto“ za sprievodu nadupaného soundtracku prevedú dlhými časovými úsekmi. Takže áno, príbeh je nanič. Z postav, čo sa dajú pamätať - teda svalnatý a drsný Charlie Hunnam a nikdy nestarnúci Jude Law - nepodáva, alebo skôr kvôli scenáru nemá šancu podať vyčnievajúci výkon nikto. Ale akcia, tá drsnosť filmu naozaj zaujme. Všetko je ešte samozrejme podopreté obrovským rozpočtom a teda aj prekrásnym vizuálom. Kto je teda ochotný nevšímať si, že film kašle na historickú vernosť (mimochodom, nedobový účes má okrem Hunnama aj David Beckham, ktorý sa na chvíľu mihne vo filme), má šancu sa aspoň jednorázovo celkom dobre zabaviť.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Kráľ Artuš: Legenda o meči King Arthur: Legend of the Sword
- Austrália, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, 2017, 126 min.
- Žáner: Fantasy, Akčný, Dráma, Dobrodružný
- Réžia: Guy Ritchie
- Scénar: Joby Harold, Guy Ritchie, Lionel Wigram
- Kamera: John Mathieson
- Hudba: Daniel Pemberton
- Obsadenie: Charlie Hunnam, Jude Law, Àstrid Bergès-Frisbey, Djimon Hounsou, Eric Bana, Annabelle Wallis, Hermione Corfield, Katie McGrath, David Beckham, Mikael Persbrandt, Freddie Fox
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!