V časoch, keď animovaným rozprávkam ešte vládlo len štúdio Disney, bola spievaná zložka vo filme samozrejmosťou. Dnes sú ale spievané animáky len výsadou princezien, prípadne iných hrdiniek, a svetu animovaného filmu vládnu rozdielne trendy. Na jeden z nich – antropomorfné zvieratá v hlavných úlohách – zjavne nadväzuje Garth Jenings so svojím animovaným debutom Spievaj. Príznačným názvom ale vyjadruje aj svoju vernosť žánru muzikálu so všetkým, čo k tomu patrí. V animáku si teda môžeme vypočuť verzie známych piesní napríklad v podaní Scarlett Johansson alebo Reese Witherspoon. Bude nám ale po výlete do animovaného hudobného sveta do spevu?
Buster Moon (Matthew McConaughey) je koala, ktorá vždy mala veľký sen – mať vlastné divadlo. Sen sa mu síce splnil, ale v divadelnej brandži sa mu vôbec nedarí – jeho hry nemajú úspech a zadlžené divadlo mu padá na hlavu. Ako záchrana možno poslúži spásonosný nápad usporiadať spevácku súťaž. Kvôli chybe sa však zamýšľaná odmena za výhru zvýši až na stotisíc dolárov – sumu, ktorú Buster ani náhodou nemá, ale ktorá priláka stovky záujemcov. A práve najlepší z nich, medzi nimi gorila Johnny (Taron Egerton), prasacia dáma Rosita (Reese Witherspoon) či ježko-tínedžerka Ash (Scarlett Johansson), majú byť zlatou baňou a spôsobom, akým divadlu vrátiť zašlú popularitu.
Čo sa príbehu týka, neponúka jednu hlavnú postavu a súbor vedľajších – koala Buster je síce stmeľujúcim prvkom, dostáva ale približne rovnako veľa priestoru ako ostatní. Scenár rozohráva niekoľko súbežných línií, ktoré sú dostatočne prepracované, aby vzbudili sympatie k postavám či aspoň záujem, ale na druhej strane nie príliš pretláčané dopredu, aby začali nudiť. Divák sa naopak teší na to, kedy sa postava, ktorú si obľúbil najviac, dostane znovu do centra diania. Všetky postavy a ich príbehy spája ústredný motív, a to klasické disneyovské morálne posolstvo o tom, že sa nikdy netreba vzdávať svojho sna – nie je ale ponúknuté veľmi originálne, naopak využíva všetky dostupné klišé. Hlavným nositeľom moralít je Buster, a preto je výhodou, že sa na plátne neobjavuje viac, než je únosné.
Námety ostatných dejových línií film jednoznačne radia medzi tie animáky, ktoré ani náhodou nie sú pre deti. Priemerný vek návštevníkov kina bol približne osem, a teda ich vonkoncom nemohol zaujímať príbeh o žene v domácnosti, ktorej vyhasla vášeň vo vzťahu a cíti rozpor medzi svojimi túžbami a povinnosťami. Väčšina námetov použitých vo filme bola mierených na výrazne staršieho diváka – pravdepodobne priamo rodiča, ktorý svoje dieťa sprevádzal do kina. Pri hlbšom zamyslení bol film totiž skôr drámou než komédiou – scenár sa značne sústredil na dramatickejšie dejové línie a množstvo situačného humoru, ktorý by film viac priblížil detským divákom, nebolo veľké.
Rozhodne najviac vedel pobaviť výber piesní pre niektoré postavy – bol však značne kultúrne špecifický a vyžadoval si istý rozhľad v hudobnom svete na to, aby divák pobral všetky dostupné narážky. Navyše slovenská dabovaná verzia filmu požadovala od divákov aj znalosť anglického jazyka – napriek tomu, že hovorené časti filmu boli veľmi slušne nadabované, spievané časti neboli ani len otitulkované a boli ponechané v originálnom znení. Bola to dvojnásobná škoda – nielenže piesne súviseli s psychologickým rozvojom postáv a boli teda dôležité pre dej, ale navyše veľmi vtipne odkazovali na ich charaktery. Anglicky nehovoriaci divák akéhokoľvek veku totiž nemohol ani náhodou pochopiť, prečo je vtipná postava slimáka, ktorý spieva o tom, že „letí ako víchor“. Preklad do slovenského jazyka tak skončilo niekde na polceste a vyznel dosť rozpačito. Podobným neúspechom mohla skočiť aj dejová línia myšiaka Mikea, ktorý zažil klasický gangsterský príbeh a k tomu spieval jeden z najväčších hitov Franka Sinatru. Na to jednoducho treba aspoň istý kultúrny kontext.
Neúplný dabing však poskytoval aj niečo pozitívne – mohli sme si v originálnom znení vychutnať hlasu hercov, ktorí postavy pôvodne nadabovali. Pri niektorých z nich sa nekonalo žiadne prekvapenie. Čo sa týka Scarlett Johansson a Reese Witherspoon, obe už svoje vokálne kvality predviedli vo svojich predchádzajúcich úlohách, a teda boli stávkou na istotu. Veľmi však zaujal Taron Egerton ako gorila Johnny – v jeho zatiaľ najvýraznejšej role Egerton hral v Kingsmen drsného tajného agenta a prekrásny hlas by od neho pri spievaní čakal len málokto. Spievaj tak minimálne objavilo potenciálnu muzikálovú hviezdu. Všetky spevácke vystúpenia zúčastnených hercov boli živé a nejeden divák si pri pozeraní podupkával nohou.
Ak sa na Spievaj pozeráme z pohľadu detského diváka, film na plnej čiare zlyhal. Okrem animovaného formátu sa však ako detský film nikdy neprezentoval, preto to nemôžeme brať ako chybu. Namiesto toho sa treba sústrediť na očividný klad, a to sviežosť. Film neponúka síce nič nové – ten istý morálny koncept, tradičné dramatické línie – ale vie ich dokopy zmiešať priam skvostne a ako čerešničku na torte ponúka zaujímavé a neotrepané hudobné vystúpenia. Ak sa teda chcete ísť zabaviť na svojich obľúbených – nových či starších – hitoch, ktoré spievajú perfektne zanimované zvieracie postavy, vydajte sa na Spievaj. Ale deti pre istotu nechajte doma.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Spievaj Sing
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!