Nechať sa uniesť filmom a ospevovať jeho kvality všade navôkol sa neraz stalo každému z nás. Stalo sa to aj rôznym recenzentom, vďaka čomu sa ich reflexie na daný film mohli zdať trocha nadnesenými. Problém však mám s neuveriteľne subjektívne prehnanými a nespravodlivými recenziami na zlý film. Keď sa ešte k tomu nachádzajú na jednom z najnavštevovanejších filmových portálov na Slovensku, nedá mi nereagovať na autora recenzie o filme Kingsman – Tajná služba (2014, M. Vaughn) Michala Koreca.
Vo februári tohto roku prišiel do kín Kingsman. Britská špionážna komédia lákala svojich divákov na slávne mená na čele s oskarovým Colinom Firthom. Existencia samotného filmu mi neprekáža, dokonca patrí medzi lepšie filmy z kategórie “zarobíme, čo sa dá“. Priznávam, že vie aj pobaviť. Avšak podarených vtipov je v porovnaní s tými trápnymi a lacnými žalostne málo. Film je neoriginálnou napodobeninou Bondoviek s neprepracovanými postavami a s neuveriteľne predvídateľným dejom. Bez originálneho formálneho spracovania a až neuveriteľne žalostným motívom hlavného hrdinu, ktorého najobľúbenejšia kniha pravdepodobne nesie názov Inferno. Medzi pozitíva môžem zaradiť herecké obsadenie a výkony Firtha spolu so Samuelom L. Jacksonom. Hodnotenie – 6 z 10 s prižmúrenými očami. Po prečítaní recenzie na portáli www.kinema.sk s podpisom Michala Koreca som narazil na číslo 10 z 10.
Najväčší problém však spočíva v argumentoch podporujúcich toto hodnotenie. No idem pekne po rade. Hneď v úvode recenzie sa Michal pozastavuje nad názvom filmu, ktorý vytvára podobné očakávanie ako napríklad Pád Bieleho domu (2013, A. Fuqua). Citujem : „Opäť akcia s agentmi, čo ochraňujú prezidenta a neprinesie nič nové. Ó ako som sa mýlil.“ Ó ako sa mýlil, agenti čo ochraňujú prezidenta asi názov Kráľov muž (voľný preklad) mať nebudú. Naopak jeho prognóza, že film neprinesie nič nové sa nakoniec potvrdila. O čistokrvnú ‘old school‘ bondovku sa určite nejedná, tá tu slúži iba ako maketa. Ako fanúšik 007 teda považujem vyhlásenie, že sú Kingsmeni rovnakí ako legendárny agent za Bondovu urážku. Taktiež nemôžem súhlasiť s názorom, že Colinovi Firthovi rola perfektne sadla. Najsilnejším pocitom z jeho hereckého obsadenia pre mňa teda ostáva poľutovanie nad tým, že sa tohto projektu vôbec zúčastnil. Povedal by som to aj o Samuelovi L. Jacksonovi, no jeho účasť v komerčnej tínedžerskej komédii vnímam ako recesiu. O paródiu sa v žiadnom prípade nejedná, aj keď by sa tým dali ľahko vysvetliť mnohé trápne vtipy. Keď tak nad tým hlbšie rozmýšľam, práve cestou paródie by sa film mohol vydať, aby neskĺzol medzi klišé akčné komédie.
Štruktúra filmu je úžasná? Nie je. Intro je vykradnuté z Bonda. Hlavnou postavou je mladý atraktívny chalan, zdatný atlét s nadpriemernou inteligenciou, ktorému sa však v živote nedarí, pokiaľ nedostane šancu zachraňovať svet (vykradnuté z...každá druhá komixovka v podstate). Film má svojho „bad evil mothafucka“ a jeho cieľ zničiť svet (vykradnuté z, neuveríte, Bonda) a celý príbeh je okorenený mini súťažou mladých tínedžerov usilujúcich vyhrať aj cez mŕtvoly. Samozrejme, až na hlavného hrdinu s jeho morálnym cítením (vykradnuté z Hunger Games). Samotný záver je vypracovaný tak, že o víťazstve mladého hrdinu (po celom predchádzajúcom neoriginálnom deji) nepochyboval snáď ani L. Jacskon. Skoro by som zabudol na jednu z dvoch vecí, ktoré originálnymi boli. A to zámer tvorcov dať na záver "nevinný" (popravde sprostý, úchylný a predovšetkým trápny) vtip. Pravdepodobne sa viedli heslom : „Vtipné to príde každému, kto nie je trápnym moralistom. A tých aj tak nikto nebude počúvať." Druhou originálnou a naozaj zaujímavou vecou je formálne spracovanie bitky v kostole. Táto scéna vysoko prevýšila ostatné. V recenzii Michala Koreca však pre ňu nezvýšilo miesto, asi kvôli potrebe minimálne 7 krát spomenúť Bonda.
Napriek tomu všetkému však musím zopakovať, že samotný film mi nevadí, nikomu neubližuje a patrí k lepším počinom komerčných akčných komédií. V texte som sa sústredil práve nedostatky, ktoré sú recenzentom považované za plusy filmu. Verím, že Michalovi prišlo vo filme vtipné všetko, pravdepodobne aj úvodné titulky vo forme padajúcich kameňov...
Nechať sa uniesť filmom a ospevovať jeho kvality (častokrát zaslepene) si radšej dva krát premyslite. Aspoň raz s chladnou hlavou. Pokiaľ sa aj po tomto rozhodnete vychváliť priemerný film do nebies, odporúčam pripraviť si aspoň obstojné argumenty. Viacerých bude zaujímať, prečo má váš film vyššie hodnotenie ako napríklad Gone Girl, I Origins, Prisoners alebo Edge of Tomorrow (keď už sme pri tej komerčnosti). Rozhodne však nenasledujte vzor Michala Koreca, ktorý ukazuje, ako sa to nemá robiť.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!