Boromir, Ned Stark, Agent 006... všetci vymenovaní (a ešte mnohí ďalší) majú niečo spoločné. Všetci uvideli smrť skrz oči Seana Beana. Čo je na ňom také zvláštne, že jeho postava umrela v toľkých filmoch? V našom článku sa dozviete o najznámejších úmrtiach tohto anglického herca a taktiež aj o tom, že v reáli sa už tak ľahko zabiť nenechá.
Sám Bean sa vyjadril, že už si nepamätá, koľkokrát ho na plátne postihla smrť. Nečudo, veď od tej prvej (vo filme Caravaggio zomrel na podrezané hrdlo) ubehlo už neuveriteľných tridsať rokov. A hoci si na to on nespomína, my vieme, že za túto dobu stihol zomrieť až dvadsaťpäťkrát. Je to naozaj veľké číslo, ale prekvapivo rekord v umieraní drží niekto iný. Najzabíjanejším hercom je John Hurt, a za svoju hereckú kariéru prišiel o život štyridsaťsedemkrát. Na Beanovu obranu treba ale povedať, že Hurt sa na plátne pohybuje o pár desaťročí dlhšie, jeho prvá filmová smrť sa datuje na rok 1962 (film The Wild and the Willing). Náhľad na najväčšie početnosti úmrtí hercov vo filmoch nám ponúkla stránka nerdist.com (táto stránka pre Hurta uvádza číslo štyridsaťtri, avšak do počtu nezarátala žiaden seriál, magazín The Telegraph pri písaní o jeho smrtiach ponúkol pravdivejšie číslo, štyridsaťsedem).
Ale späť k Beanovi. Tento anglický herec, ktorý sa preslávil aj postavou Boromira v Pánovi prsteňov, však predsalen nejaký ten rekord drží - v spriemerovanom počte smrtí za film (túto zaujímavú jednotku dostaneme pomocou spočítania všetkých smrtí a následného vydelenia celou filmografiou daného herca). Bean vyhráva so svojím pomerom 0,32 smrtí za film, zatiaľ čo John Hurt sa drží v tesnom závese s pomerom 0,31. Ktoré sú najznámejšie filmy tohto šampióna v umieraní?
Samozrejme, budeme hovoriť o tých filmoch, v ktorých sa jeho postava nedožila záverečných titulkov. Môžeme si ich rozdeliť pekne podľa spôsobu zabitia. Prvou kategóriou budú roztrhania, odseknutia končatín (či hlavy) alebo iné druhy porcovania tela. Ako prvý tu bude patriť Robert Aske, ktorého Bean stvárnil v historickom seriáli Henrich VIII.(2003, TV). Aske si ako vodca revolúcie dlho nepožil, so svetom sa rozlúčil vyčerpaný, za ruky zavesený na reťaziach.
Vo filme Black Death (2010) sa spĺňajú podmienky našej kategórie smrtí Seana Beana do poslednej bodky. Za osud jeho filmového Ulrica tentokrát nemôžu oká reťaze, ale kone (prekvapivo to nie sú jediné kopytníky, čo ho kedy zabili). Smrť rytiera Ulrica je ďalšou verejnou popravou, ktorú si môže Sean Bean pričítať na svoje konto. Je zaujímavé, že pokiaľ ide o historické drámy, tak zo zásady umiera iba pred veľkým počtom divákov. A vo svojom trende pokračuje aj v ďalšej úlohe.
Ďalší v poradí je znova seriál, Hra o tróny (2011, TV). A, očakávane, Beanov Ned Stark v nej dlho neprežil, zomrel už v prvej sérii. Hra o tróny je známa tým, že aj keď ste sympaťák, stopercentnú šancu na život vám to nezaručuje. To zistí aj Ned, keď skončil o hlavu kratší, samozrejme, verejne.
Mŕtvym Starkom končí naša prvá kategória. Do tej druhej budeme radiť všetko, kde Sean zomrel kvôli dieram v tele všemožného druhu. Či už od pištole, brokovnice, alebo šípov. Už v prvých minútach filmu zomiera s prestrelenou hlavou ako Errol Partridge vo filme Equilibrium (2002). Vo svete, kde sú emócie zo zákona zakázané, je „emocionálny rebel“ Partridge zastrelený Christianom Baleom, svojim blízkym kamarátom.
A konečne sme pri Boromirovi. Táto Beanova smrť je mimoriadne populárna, a existuje na ňu množstvo paródií. Kto by ešte náhodou nevedel, o akom filme sa píše, je to Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa. Boromir zomrel kvôli šípom, ktoré naňho vystrelili Uruk-hai. Avšak niektoré paródie majú odlišný názor. Jeho vrahmi mohli byť napríklad aj Gimli s Legolasom.
Niekedy si dokonca aj Sean Bean zaslúži zomrieť. Šialenca so záľubou v mučení stvárnil v remakeu Stopára (2007). Za svoje hriechy ale patrične pykal, a to brokmi v hlave vystrelenými Sophiou Bush.
Poslednú kategóriu by sme mohli nazvať „iné“, ale primárne tam budú patriť filmy, kde náš slávny herec skončil rozdrvený či rozdupaný. Konkrétne pôjde o dva filmy. V tom prvom, Bondovke Goldeneye, skončil jeho záporák Agent 006 mŕtvy dvakrát. Po prvej, fingovanej smrti ho v záverečnom súboji Pierce Brosnan sotil zo satelitu. To ale nebolo všetko, ak by ho nezabil pád, tak ho už muselo doraziť následné zrútenie spomínaného satelitu. Samozrejme, priamo na Beanovo ležiace telo.
Vyššie som spomínal, že kone nie sú jediné kopytníky, čo kedy spôsobili Seanovi Beanovi smrť. O dvadsať rokov skôr, ako bol rozštvrtený, ho dostali kravy. V írskej dráme Pastvina hral postavu pokojného farmára, no ani to mu nepomohlo skryť sa pred smrťou. Zastihla ho v podobe rozbehnutého stáda dobytka, a hodila ho z útesu.
Teraz si možno hovoríte: „Ach, ten Sean Bean, to je ale padavka, vkuse len zomiera...“ Toto isté si asi hovoril jeden muž, keď ho v roku 2012 stretol v Londýne pred barom. Bean bol vtedy na cigarete s modelkou menom April Summers. Tento muž, asi neznalý toho, z akého cesta je Boromir alebo Agent 006, začal robiť nevhodné poznámky na Beanovu spoločníčku. Začala sa slovná prestrelka, a vyústila až do toho, že sa Bean rozzúril a začal drzého muža nahánať. Nešťastník mu zrejme unikol, no táto príhoda ešte nekončí. Keď potom herec ďalej trávil čas v danom podniku, muž sa vrátil a zaútočil naňho. Podľa záznamov bol Bean viacnásobne udieraný do tváre a na ruke mal ranu od rozbitého skla. Po odohnaní útočníka sa ale náš anglický tvrďas rozhodol, že sa mu do nemocnice nechce. Namiesto toho sa nechal v bare ošetriť a objednal si ďalší drink.
No vidíte, Sean Bean nakoniec až taký „zabiteľný“ nie je. A na záver ešte jedna humorná teória, prečo zomiera v takom množstve filmov. Vraj je to odplata za to, že sa jeho meno nerýmuje, hoci sa píše veľmi podobne (Sean Bean – šón bín).
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!