Po úspechu prvých X-menov a prvého Spider-mana sa Marvel Studios rozhodlo, že napriek rozpredaniu filmových práv v priebehu 90-tych rokov im ešte zostalo dosť hrdinov na to, aby mohli aj oni sami produkovať vlastné komiksové snímky. Pracovať na tom začali už v roku 2004.
I. Marvel Cinematic Universe (MCU) Fáza 1
Marvel mal síce svoje snímky produkovať, ale potreboval veľké filmové štúdio, ktoré by mu ich pomohlo distribuovať. Najprv oslovili Universal Studios, ktoré vlastnilo práva na Hulka. Rok predtým ho aj sfilmovali, ale Hulk (2003) sa dočkal rozporuplného prijatia. Rokovania s Universalom sa vliekli, čo viedlo predstaviteľov Marvelu k tomu, že sa nakoniec dohodli s Paramount Pictures. V tej dobe sa štúdiu už postupne začali vracať naspäť niektoré práva. V novembri 2005 to bol Iron Man od New Line Cinema, potom v apríli 2006 nasledoval Thor od Sony, v júni 2006 zase Black Widow od Lions Gate Entertainment a v tom istom roku sa im vrátil aj Hulk od Universal Studios, ale s tým, že Universal si udržal predkupné právo distribuovať budúce filmy tohto hrdinu. A práve týchto hrdinov, ktorí sa im vrátili, chcelo štúdio použiť vo svojich snímkach. Tie sa však mali od konkurencie (Fox, Sony a Warner) líšiť tým, že Marvel chcel vo filmovom priemysle vytvoriť dovtedy niečo nové a nevídané. Po vzore spoločného univerza, ktoré úspešne fungovalo už desiatky rokov vo svete komiksov, sa rozhodli tento model použiť aj vo filmoch. Marvel mal však už od začiatku ambiciózne plány so svojim vesmírom, pretože Fáza 1, ako ju štúdio označovalo, zahrňovala celkovo 6 filmov, z toho 5 sólových, ktoré mali jednotlivých hrdinov divákom predstaviť a následne mala celú fázu uzatvoriť spoločná snímka, resp. tímovka, kde sa všetci hrdinovia mali stretnúť spolu v jednom filme.
MCU odštartovalo v roku 2008 a jeho prvým dielom bol Iron Man (2008), za ktorým stál režisér Jon Favreau. Snímka uspela u divákov, ale aj kritikov, pričom veľkú zásluhu na pozitívnom prijatí nemala iba postava tohto cynického hrdinu, ale aj jeho herecký predstaviteľ. O pár mesiacov nasledoval ďalší hrdina, The Incredible Hulk (2008) v réžii Louisa Leterriera. V tomto prípade nešlo o pokračovanie, ale o čiastočný reštart celej série. Napriek tomu dopadol rovnako rozporuplne ako jeho predchodca z roku 2003. Iron Man 2 (2010), ktorého znovu režíroval Jon Favreau, bol síce pokračovanie, ale slúžil na uvedenie ďalšieho dôležitého hrdinu, resp. hrdinky - Black Widow. Jej sa samostatný film neušiel, a preto Marvel využil príležitosť a zakomponoval ju do tejto snímky. Napriek tomu, že postava Iron Mana opäť pobavila, druhému dielu sa celkovo neviedlo podľa očakávaní štúdia. Zarobil totiž len o pár desiatok miliónov viac než jednotka a zo strany divákov aj kritikov mu bol vytýkaný slabý záporný hrdina a príbeh. Thor (2011), réžia Kenneth Branagh, a Captain America: The First Avenger (2011) , réžia Joe Johnston, dostali pomerne zmiešané reakcie, ale vzhľadom na to, že pre komerčného diváka išlo o úplne neznámych hrdinov, tak ich prvé dobrodružstvá dopadli ešte vcelku dobre. Zároveň sa jednalo o posledné filmy, ktoré Paramount Pictures distribuovalo. V decembri 2009 totiž The Walt Disney Studios kúpilo Marvel a od roku 2012 prevzalo distribúciu ich snímok (v júli 2013 boli distribučné práva na oboch Iron Manov, Thora a Captaina Americu prevedené z Paramount Pictures ku The Walt Disney Studios). Fázu 1 zavŕšili The Avengers (2012), ktorých zrežíroval Joss Whedon. Táto tímovka zožala obrovský úspech a nadšené prijatie, čoho výsledkov boli nielen pozitívne reakcie, ale aj tržby vo výške neuveriteľných viac ako 1,5 miliardy dolárov. No a keďže vo filmovom priemysle sú najdôležitejšie, resp. najurčujúcejšie tržby, mohlo sa pokračovať.
II. MCU Fáza 2
The Avengers (2012) zakončili Fázu 1, ale zároveň slúžili ako odrazový mostík pre Fázu 2, ktorá na udalosti tejto tímovky priamo nadväzovala. Rovnako ako predošlá, tak aj táto fáza prišla so 6 filmami, pričom hrdinovia predstavení už predtým mohli očakávať pokračovania, ktoré mali ich dejové linky viac prehlbovať. Objaviť sa tu však mali aj noví hrdinovia a táto fáza mala otvoriť aj vesmírnu časť MCU. Fázu 2 spustil znovu Iron Man, tentoraz s poradovým číslo tri, o ktorého sa postaral režisér Shane Black. Iron Man 3 (2013) prekonal všetky očakávania - nielenže bol lepší než dvojka, ale sprevádzali ho nadšené reakcie zo strany divákov a kritikov. Zároveň tržby čítajúce jednu a štvrť miliardy ukázali, kto je skutočným ťahúňom, ako Avengerov, tak aj celého MCU. Thor: The Dark World (2013) až také veľké ovácie nedosiahol, za čo mohol predovšetkým režisér Alan Taylor a slabý scenár. Štúdio si z toho ťažkú hlavu nerobilo, pretože im všetko vynahradil už ich nasledujúci projekt Captain America: The Winter Soldier (2014) od bratov Anthonyho Russo a Joea Russo. Mnohí ľudia vo filme vyzdvihovali akčné scény, záporného hrdinu Winter Soldiera a atmosféru, resp. uchopenie v štýle 70-tkových politicko-konšpiračných thrillerov.
Následne začal Marvel novú etapu, keď režisér James Gunn uviedol Guardians of the Galaxy (2014), ktorí mali otvorili vesmírnu časť MCU. Pôvodné obavy štúdia nad tým, ako diváci príjmu jednak túto vesmírnu časť a jednak úplne nových a netypických hrdinov (medzi nimi napr. rozprávajúci strom alebo medvedíka čistotného), sa už v prvých dňoch po premiére ukázali ako zbytočné a bolo odklepnuté pokračovanie. Okrem sympatických postáv sa za hlavné klady považovali aj humor alebo retro soundtrack. Marvel preto ani nepochyboval o Avengers: Age of Ultron (2015) a jeho úspechom si bol zrejme viac než istý. Dvojka, ktorú opäť režíroval Joss Whedon, ale zaostala za očakávaniami - hoci zarobila skoro toľko, čo jednotka, predsa len mnohí tipovali vyššiu sumu, navyše viacerí ľudia snímke vyčítali slabého záporného hrdinu a tiež to, že podľa nich Whedon spravil prakticky to isté, čo v prvom dieli, len tu bolo všetko väčšie. Zatiaľ čo prvý Avengers uzatvárali Fázu 1, tak vo Fáze 2 dal Marvel pred tímovkou prednosť sólovke s úplne novým hrdinom. Ním bol Ant-Man (2015) v réžii Peytona Reeda, ktorý sa dočkal vcelku pozitívnych reakcii. Fáza 2 sa tým pádom uzatvorila, ale Marvel mal so svojim univerzom naďalej veľké plány.
III. MCU Fáza 3
Podobne ako predošlá fáza, tak aj táto mala okrem tradičných sequelov ponúknuť priestor novým hrdinom a tiež otvoriť magickú časť MCU. Rozbehnúť aktuálnu Fázu 3 tentoraz nebolo na Iron Manovi, tejto úlohy sa zhostil Captain America. Pôvodne sa v ňom nemal objaviť Spider-Man, ale slabé tržby a takisto kritické ohlasy na The Amazing Spider-Man 2 (2014) prinútili Sony vzdať sa myšlienky na vlastný Spider-manovský vesmír a namiesto toho začalo rokovať s Marvelom o možnej spolupráci. Z tohto dôvodu sa pre nového Captaina Americu písali hneď dva typy scenárov, jeden bez Spider-mana (v prípade, že nedôjde k dohode) a druhý s ním. Vo februári 2015 bolo oznámené, že obe štúdiá dospeli k dohode a Spider-man sa začlení do MCU. Sony však bude Spidermana naďalej vlastniť, financovať, distribuovať a bude mať konečnú nad značkou kreatívnu kontrolu. Captain America: Civil War (2016), za ktorým opäť stáli bratia Anthony Russo a Joe Russo, sa do kín dostal začiatkom mája a sprevádzali ho nadšené ohlasy. V súčasnosti už tržby dosiahli takmer miliardu a Marvel tak aj Fázu 3, rovnako ako tie dve predtým, odštartoval vo veľkom štýle. Pozornosť sa postupne začína upriamovať na film Doctor Strange (2016). Ten má do kín vtrhnúť v novembri tohto roku.
Zhodnotenie
Napriek tomu, že Marvel začal zo všetkých veľkých hráčov súčasnosti najneskôr, práve toto štúdio sa dokázalo prepracovať až na vrchol za veľmi krátky čas, pričom momentálne sa môže pýšiť ešte aj tým, že má aj najrozvinutejší vesmír. Tam, kde však jedno štúdio končí (Sony) a druhé ešte len začína (Warner), tam Marvel neohrozene kraľuje a v najbližších rokoch to vyzerá tak, že aj naďalej bude. Najväčším prínosom Disneyho bolo predovšetkým to, že napriek nedôvere (aj zo strany konkurencie) priniesli komiksový model do toho filmového. Práve obrovský úspech The Avengers (2012) prinútil konkurenčné štúdiá (Fox, Sony a Warner) definitívne k tomu, aby sa pokúsili napodobiť Marvel a vytvorili tak vlastné univerzá s hrdinami, ktorých mali k dispozícii. Fáza 1 slúžila na položenie základov, Fáza 2 zase na prehĺbenie univerza (vesmírna časť MCU) a Fáza 3 bude tento trend nasledovať (magická časť MCU). Štúdio si totiž v tejto chvíli môže dovoliť riskovať. Rovnako ako predtým, tak aj teraz sa Marvel obáva toho, ako diváci príjmu pre zmenu zase magickú časť MCU. Myslím si však, že tento strach je prehnaný, pretože štúdio teraz dokáže vďaka úspechu svojich filmov (a tiež marketingu) predať divákom už prakticky čokoľvek.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!