Vďaka nemu celý svet vie o špehovaní miliónov ľudí americkou tajnou službou. Obetoval sám seba, svoju prácu, istoty aj rodinu, aby odhalil neprávosti, ktoré sa na nás vykonávajú. Kvôli tomu sa teraz musí skrývať v Rusku, keďže v USA, podľa vlastných slov najlepšej krajine na svete, ho čaká iba väzenie. Hrdina a zradca zároveň – Edward Snowden.
Oliver Stone je meno, ktoré okolo seba nesie istú auru. Jeho filmy sú kontroverzné a pohľad na svet, ktorý do nich Stone dáva, častokrát nabúrava zvyčajné „povrchné“ myslenie. Dôvod jeho kritiky a nedôverčivosti môžeme hľadať v minulosti. V roku 1967 sa prihlásil k bojovej jednotke vo Vietname a onedlho trpko zistil, že ideály, ktoré chcel chrániť, nie sú na bojisku až také zrejmé. Počas svojej misie bol ranený, a preto sa vrátil naspäť domov. V New Yorku vychodil filmársku školu a začal svoju náročnú cestu umelca plnú neúspechov, depresií aj drog. Jeho scenáre často obsahujú množstvo násilia a sú v nich zobrazované najmä historické osoby a udalosti. V jeho tvorbe preto môžeme nájsť filmy ako Nixon alebo J.F.K., v ktorých sa venuje bývalým americkým prezidentom, ale aj jedno z jeho najznámejších diel, snímku Čata, do ktorej vlial všetky svoje vietnamské zážitky a traumy. Teraz do kín prišiel jeho najnovší film Snowden. Aký je Stoneov pohľad na tohto muža?
Edward Snowden a Oliver Stone sa ešte pred samotným rozhodnutím natočiť tento film stretli v Moskve trikrát. Preto môžeme s istotou povedať, že dôveryhodnosť informácií použitých vo filme je veľká. Avšak spôsob, akým je Snowden zobrazený – ako vzor amerického občana, ktorý obetuje seba samého pre dobro sveta – je neprirodzený. Stoneovi je často vyčítané, že sa vo svojich filmoch priveľmi riadi svojimi subjektívnymi pocitmi a názormi a málo dbá na objektívne fakty. Toto tvrdenie je o to závažnejšie, keďže väčšina jeho tvorby sú filmy životopisné alebo zobrazujúce reálne udalosti. A aj pri Snowdenovi namiesto otázky, ktorá je ohľadne tejto kontroverznej osobnosti USA tak často kladená – obrovská obeta za dobro ľudí alebo zrada USA – dostávame jasný obraz. Edward Snowden je inteligentný, čestný, dokonalý muž, ktorý spravil tú správnu vec. Je to hrdina Snowden.
Snowdenovi však nemožno uprieť remeselnú zručnosť. Po kameramanskej stránke nemá žiadne problémy a jeho film taktiež oplýva zaujímavým hereckým obsadením. Samotného „práskača“ svetového kalibru, Snowdena, hrá Joseph Gordon-Levitt, ktorý sa na svoju úlohu dobre pripravoval. Okrem niektorých fyzických podobností sa snažil svojej postave priblížiť aj hlasom. Tento nezvyčajný počin oceníte až ku koncu filmu, keď budete môcť počuť hovoriť reálneho Snowdena. Vtedy zistíte, prečo Gordon-Levittov hlas celý čas znie tak neprirodzene. To, čo dokázal vykúzliť, je síce naozaj podobné Snowdenovmu typu rozprávania, avšak cena, ktorú musel zaplatiť, je neprirodzená farba hlasu počas celého filmu. Po chvíli sa na to ale našťastie dá ľahko privyknúť. Dobré herecké umenie ukázali herci aj v ostatných rolách, ako napríklad Edova priateľka Lindsey (Shailene Woodley) či Nick Cage vo vedľajšej úlohe technického nadšenca, ktorý kvôli svojim pokusom o nahlásenie nelegálnych činností tajnej služby skončil „odložený“ na podradnej pracovnej poziícii.
Keďže už zhruba každý človek vie, ako skončil príbeh Snowdena, na nečakané dejové zvraty Stone veľmi vsádzať nemohol. Preto sa film skôr zaoberá tým, aby ukázal, ako vyzerá činnosť tajnej bezpečnostnej služby, a čo ovplyvnilo Snowdena k jeho činu. Pokiaľ ide o základne N.S.A., Stone ich vykresľuje majestátne a futuristicky, ako vystrihnuté z akčného filmu. Paradoxne samotný Snowden s takýmto zobrazením veľmi nesúhlasil a vyjadril sa, že riadiace centrály N.S.A. v skutočnosti fungujú s menším rozpočtom a sú oveľa menej očarujúce ako ich filmové zobrazenia.
Snowden je zaujímavým splynutím životopisného filmu a dokumentu. Jeho nakrútené scény sa prelínajú so skutočnými záznamami svetových udalostí. Vrchol tejto symbiózy Snowden dosahuje na konci, keď Josepha Gordona Levitta vystrieda skutočný Snowden pri jeho hosťovaní v televíznej šou v Moskve. To vás donúti zamyslieť sa nad tým, že toto nie je dokument o udalosti, ktorá sa stala niekedy veľmi dávno. Avšak spôsob, ktorým je Edward Snowden prezentovaný, je veľmi jednostranný a namiesto reálneho zobrazenia udalostí s možnosťou vlastného rozhodnutia je film vyhradene za Snowdena, propagujúc jeho činy ako jednoznačne dobré a správne. A to je chyba, pretože toto rozhodnutie by malo ostať na nás - divákoch.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Snowden Snowden
- Nemecko, Spojené štáty, 2015, 134 min.
- Žáner: Životopisný, Thriller, Dráma
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!