Populárna šou zo sveta financií je narušená poslíčkom Kyleom Budwellom (Jack O´Connell) počas živého vysielania. Budwell na základe rád moderátora Lee Gatesa (George Clooney) príde o všetky svoje životné úspory, a tak si z neho spraví rukojemníka. Ako sa situácia vyvíja, Budwell a Gates odhaľujú tajné praktiky zo sveta bankovníctva.
Money Monster, Hra peňazí, je najnovším filmom pod režisérskou taktovkou dvojnásobnej Oscarovej herečky Jodie Foster. Po Little Man Tate, Home For The Holidays a The Beaver je toto už jej štvrtá dráma na režisérskej stoličke.
Ohnisko celého príbehu je zamerané na Lee Gatesa. Egocentrický, arogantný nafúkanec, ktorý ani len nepočúva rady svojej producentky Patty Fenn (Julia Roberts), jeho dlhoročnej nariadenej, ktorá musí trpieť povýšenecké maniere moderátora. Môžeme to badať v prvých scénach filmu, kedy ju počas príprav relácie vôbec nepočúva, a dokonca ani počas samotného priebehu show nedá dopustiť na svoje veľavravné ego. Až keď je jeho život v ohrození, začína si uvedomovať, aký nudný a prázdny život má. Hoci väčšinu času na plátne strávi s Jackom O´Connellom, divák môže badať zaujímavý vzťah medzi Leem a Patty. Hoci väčšinou len cez odposluch, vzťah sa počas celého filmu postupne vyvíja a nenápadne pripomína ich spojenie v Dannyho jedenástke (2001).
Jodie Foster sa umne pohrala so scenárom filmu. Dlhé scény sú natoľko dôležité a zaujímavé, že nedovolia divákovi zavrieť oči čo i len na chvíľu. Zápletka sa divákovi postupne predostiera a každý okamih prinesie novú, významnú informáciu o celom prípade. Typické, dramatické či trilerové scény striedajú chvíľkové, jednoduchšie humorné pasáže s až satirickými dialógmi. Príkladom môže byť Lee Gates, keď dobrovoľne nahradí svoje bežné, sympatické vystupovanie pred kamerami hraním sa na hlupáka. Pamätná je aj scéna Budwella s jeho priateľkou, ktorá ho pred celým národom absolútne zhodí. Prirovná ho k darmožráčovi, ktorý nikdy neposkladal ani len skrinku, no zrazu vie skladať bomby.
Napriek tomu, že nám Hra peňazí neukazuje nič nové – chamtivosť boháčov na úkor bežných ľudí – nejde o typické spracovanie plné bezduchých žvástov. Dialógy sú silné a nútia diváka zamyslieť sa nad podstatnými, životne dôležitými otázkami, akými môžu byť zodpovednosť za seba a druhých, hodnota vlastného života či dôležitosť priateľstva. Mimochodom, skvelé herecké obsadenie je už samo o sebe zárukou kvality. Jediné, čo stačilo, bolo, aby Clooney a Robertsová zahrali svoje bežné, okúzľujúce predstavenie.
To, že je film plný akcie, sa nedá zaprieť. Čo už sa divákovi páčiť nemusí, sú niekedy až príliš pretiahnuté dialógy a scény. Dá sa im však porozumieť, keďže Gates hrá o čas, aby pomohol svojim kolegom, ktorí sú postupne evakuovaní. Režisérka sa stále snažila o akčnosť scén, čo bolo vyzdvihnuté už vyššie, napriek tomu ide miestami o naťahovanie, aby sa film pretiahol aspoň cez povinnú, jeden a pol hodinovú dĺžku. Dopomôcť si spokojne mohla novými scénami, kde by obšírnejšie vysvetlila niektoré skutočnosti, ktorými sme počas filmu doslova len preleteli.
Hoci je film o finančnom podvode výborne natočený, záver mi prišiel ako z akčného béčka. Ak sa celý čas Fosterová snažila čo najreálnejším spôsobom poukázať na problematiku finančných podvodov, finále nespadá do tejto kategórie.
Napriek všetkému je Hra peňazí príjemným večerným spestrením. Ak ste zvyknutí na množstvo nadávok a miestami nevhodné scény pre diváka mladšieho ako osemnásť rokov, tento film je pre vás to pravé orechové.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Hra peňazí Money Monster
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!